Yaqinda Vatikan taxtiga o‘tirgan yangi pontifik Lev XIV o‘zining diniy faoliyati bilan bir qatorda sportga bo‘lgan muhabbati bilan ham jamoatchilik diqqatini o‘ziga qaratdi. Papaning futbolga bo‘lgan cheksiz ishtiyoqi haqida uning yaqin do‘sti, yepiskop Juzeppe Pagano ochiqladi.
Yepiskop Pagano italiyalik ANSA axborot agentligi jurnalistlariga bergan intervyusida Rim papasining shu paytgacha noma’lum bo‘lgan qiziqishlari va futbolga bo‘lgan ishqini aytib o‘tdi.
«Lev XIV juda ko‘p qiziqishlarga ega inson. U madaniyat, san’at bilan birga sportga ham katta ishtiyoq bilan qaraydi. Ayniqsa, futbolni sevib kuzatadi. Imkoniyat paydo bo‘lgan paytlarda stadionga borib, o‘yinlarni bevosita maydonda tomosha qilishni afzal ko‘radi», – deb ta’kidladi yepiskop.
Juzeppe Paganoning so‘zlariga ko‘ra, pontifik ko‘p yillardan beri Italiyaning «Roma» klubiga muxlislik qiladi. Uning ushbu jamoaga bo‘lgan muhabbati ko‘pchilik uchun kutilmagan yangilik bo‘ldi.
Shu bilan birga, «Roma» klubi ham yangi saylangan Vatikan rahbarining ushbu klubga bo‘lgan muxlisligini katta xursandchilik bilan qarshi olgan. Ayni paytda klub rahbariyati Lev XIV uchun maxsus tayyorlangan, pontifikning ismi yozilgan futbolkani sovg‘a qilishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Ushbu xabar Italiya futboli va Vatikan o‘rtasidagi munosabatlarni yanada yaqinlashtirishi kutilayapti. Shu bilan birga, klub rahbariyati Lev XIV ni o‘z uy o‘yinlariga taklif qilib, uning stadionda mehmon bo‘lishi uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyorligini ma’lum qildi.
Papaning futbolga bo‘lgan ishqibozligi dunyo bo‘ylab millionlab futbol muxlislari uchun ham qiziq va ajoyib yangilik sifatida qabul qilindi. Endi «Roma» klubi Lev XIV bilan birga nafaqat Italiyada, balki xalqaro miqyosda ham yanada katta shuhrat qozonishi ehtimoli yuqori.

Новый глава Ватикана Лев XIV оказался футбольным фанатом – любимый клуб Папы был определён!
Недавно новый понтифик Лев XIV, занявший трон Ватикана, привлек внимание общественности не только своей религиозной деятельностью, но и любовью к спорту. О безграничной страсти Папы к футболу рассказал его близкий друг, епископ Джузеппе Пагано.
В интервью журналистам итальянского информационного агентства ANSA епископ Пагано рассказал о ранее неизвестных увлечениях Римского папы и его любви к футболу.
«Лев XIV – человек с множеством интересов. Он с большим увлечением относится не только к культуре и искусству, но и к спорту. Особенно он любит следить за футболом. Когда появляется возможность, он предпочитает посещать стадион и смотреть игры непосредственно на поле», – подчеркнул епископ.
По словам Джузеппе Пагано, понтифик уже много лет является болельщиком итальянского клуба «Рома». Его любовь к этой команде стала неожиданной новостью для многих.
В то же время клуб «Рома» с большим удовольствием встретил болельщицкие предпочтения нового избранного главы Ватикана. В настоящее время руководство клуба готовит специальный подарок для Льва XIV – футболку с именем понтифика.
Ожидается, что эта новость еще больше сблизит итальянский футбол и Ватикан. Кроме того, руководство клуба заявило о готовности пригласить Льва XIV на свои домашние игры и создать все условия для его пребывания на стадионе.
Страсть Папы к футболу была воспринята как интересная и замечательная новость для миллионов футбольных фанатов по всему миру. Теперь у клуба «Рома» есть высокая вероятность добиться еще большей славы не только в Италии, но и на международной арене вместе с Львом XIV.