Joriy mavsumda Madridning "Atletiko" klubi Ispaniya chempionatida o‘zining eng asosiy raqiblari – "Barselona" va "Real Madrid"ga qarshi chempionlik uchun yetarli darajada kurasha olmadi. Shu sababli, jamoaning argentinalik tajribali bosh murabbiyi Diyego Simeone kelasi mavsum uchun jamoani jiddiy qayta shakllantirish ishlarini boshlab yubordi.
Simeone birinchi navbatda asosiy tarkibda qolishi lozim bo‘lgan futbolchilarni aniqlab olgan va klub rahbariyatiga ushbu o‘yinchilar bo‘yicha kelib tushishi mumkin bo‘lgan barcha takliflarni rad etishni so‘ragan. Ispan ommaviy axborot vositasi Fichajes'ning xabar berishicha, Simeonening asosiy tarkibda kafolatlagan yetti futbolchisi mavjud. Ular orasida jamoaning uzoq yillik darvozaboni Yan Oblak, universal xavbek Markos Lorente, ishonchli himoyachi Robin Le Norman, istiqbolli yosh yarim himoyachi Pablo Barrios, hujumda o‘zini yaxshi ko‘rsatayotgan Juliano Simeone, kuchli forvard Aleksandr Sorlot hamda argentinalik yulduz hujumchi Xulian Alvares bor.
Jamoa uchun ayniqsa muhim bo‘lgan futbolchilardan biri, shubhasiz, argentinalik yarim himoyachi Rodrigo de Pol hisoblanadi. Hozircha uning amaldagi shartnomasi 2026 yilgacha davom etadi, ammo klub mutasaddilari yangi shartnoma bo‘yicha kelishuvga erisha olmagan taqdirda, de Polni yozgi transfer oynasida sotib yuborishlari mumkinligini ma’lum qilishgan.
Bundan tashqari, "Atletiko"ning yana bir necha yetakchi futbolchilari, jumladan, himoyachi Xose Mariya Ximenes, faol qanot himoyachisi Nauel Molina va ingliz yarim himoyachisi Konor Gallaxer ham kelgusi mavsum boshqa klublarga o‘tishi mumkinligi aytilmoqda.
Shu bilan birga, Simeone va uning murabbiylar shtabi jamoaning so‘nggi yillardagi yetakchilaridan sanalgan Xavi Galan, Koke va Antuan Grizmann kabi futbolchilarga yangi mavsumda ko‘p suyanmaslikni rejalashtirgan. Bu esa klubning kelajakdagi yangi strategik yo‘nalishiga yo‘l ochishi mumkin.
"Atletiko"ning yangi mavsum uchun rejalari va tarkibidagi o‘zgarishlar futbol jamoatchiligi orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Zamin.uz tahririyati bu vaziyatni diqqat bilan kuzatib boradi va o‘quvchilarni eng so‘nggi va qiziqarli yangiliklar bilan ta’minlashda davom etadi.

Диего Симеоне разработал планы на новый сезон и приступил к перестройке команды!
В этом сезоне мадридский "Атлетико" не смог достаточно успешно бороться за чемпионство против своих основных соперников – "Барселоны" и "Реала". Поэтому опытный аргентинский главный тренер команды Диего Симеоне начал серьезные работы по перестройке команды на следующий сезон.
Симеоне в первую очередь определил футболистов, которые должны остаться в основном составе, и попросил руководство клуба отклонить все поступающие предложения по этим игрокам. Испанское издание Fichajes сообщает, что у Симеоне есть семь футболистов, гарантированных в основном составе. Среди них долгосрочный вратарь команды Ян Облак, универсальный защитник Маркос Льоренте, надежный защитник Робин Ле Норман, перспективный молодой полузащитник Пабло Барриос, нападающий, показывающий себя с хорошей стороны, Жулиано Симеоне, мощный форвард Александр Сёрлот и аргентинская звезда нападающий Хулиан Альварес.
Одним из особенно важных футболистов для команды, безусловно, является аргентинский полузащитник Родриго де Поль. В настоящее время его действующий контракт продолжается до 2026 года, однако, если клубные чиновники не смогут достичь соглашения о новом контракте, они могут продать де Поля в летнее трансферное окно.
Кроме того, сообщается, что еще несколько ключевых футболистов "Атлетико", включая защитника Хосе Марию Хименеса, активного флангового защитника Науэля Молину и английского полузащитника Коннора Галлахера, также могут перейти в другие клубы в следующем сезоне.
В то же время Симеоне и его тренерский штаб планируют не полагаться на таких футболистов, как Хави Галан, Коке и Антуан Гризман, которые считаются лидерами команды в последние годы. Это может открыть путь к новой стратегической направленности клуба в будущем.
Планы "Атлетико" на новый сезон и изменения в составе вызывают большой интерес среди футбольной общественности.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за этой ситуацией и продолжает информировать читателей о самых последних и интересных новостях.