Jahon chempionati saralash: O‘zbekistonning BAA va Qatarga qarshi o‘yinlarini qaysi hakamlar boshqaradi?
2026 yilgi Jahon chempionati yo‘lidagi muhim bahslardan biri — O‘zbekiston milliy terma jamoasining iyun oyida BAA va Qatarga qarshi o‘tkazadigan o‘yinlari uchun rasmiy hakamlar brigalari ma’lum bo‘ldi. Mazkur bahslar JCHning 3-saralash bosqichida hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi.
BAA – O‘zbekiston: avstraliyalik hakamlar nazoratida
7 iyun kuni bo‘lib o‘tadigan BAA – O‘zbekiston uchrashuvida hakamlik mas'uliyatini avstraliyalik tajribali hakam Shon Evans o‘z zimmasiga oladi. Unga qanotlarda hamyurti — assistent hakamlar Jorj Lakrindis va Ouyen Goldrik yordam beradi.
Texnik nazoratchi – Jonatan Barreyro, VAR tizimida esa yangi texnologiyani yaxshi o‘zlashtirgan Aleksandr King faoliyat yuritadi. Avstraliya hakamlari Osiyoda xalqaro o‘yinlarda to‘plagan tajribasi bilan tanilgan va OFK tomonidan ishonchli deb topilgan.
O‘zbekiston – Qatar: xitoyliklar mas’uliyatidagi bahs
11 iyun kuni Toshkentdagi “Milliy stadion”da bo‘lib o‘tadigan muhim bahs – O‘zbekiston – Qatar o‘yini esa xitoylik hakamlar brigadasiga topshirildi. Bosh hakam vazifasini Ma Ning bajaradi.
Qanotlarda unga ishonchli assistentlar Jou Fei va Jang Cheng yordam ko‘rsatadi. Rezerv hakam – Jin Jingyuan, VARda esa Xitoyning bosh VAR mutaxassislaridan biri Fu Ming faoliyat yuritadi.
O‘yinlar — hal qiluvchi ahamiyatda
Ikkala uchrashuv ham O‘zbekiston milliy termasi uchun muhim sinov vazifasini o‘taydi. Super saralash bosqichi finaliga yo‘l olish uchun Mirjalol Qosimov shogirdlari har bir ochko uchun kurash olib borishlari kerak bo‘ladi.
Hakamlar tanlovi FIFA va OFKning talablariga asosan, yuqori malakali mutaxassislar orasidan qilinadi va bunday o‘yinlarda xatoga yo‘l qo‘ymaslik uchun hakamlar tayyorgarligiga alohida e’tibor qaratiladi.
Zamin.uz tahririyati milliy jamoamizga kelayotgan uchrashuvlarda muvaffaqiyat tilaydi va muxlislarimiz bilan birgalikda yangi tarix yaratilishiga ishonadi. “Yagona maqsad – Jahon chempionati!” — bu g‘oya hamon termamiz singari millionlar qalbida yashab turibdi.

Отборочный турнир чемпионата мира: Какие судьи будут судить матчи Узбекистана против ОАЭ и Катара?
Одним из важных матчей на пути к чемпионату мира 2026 года станет игра национальной сборной Узбекистана против ОАЭ и Катара, которая пройдет в июне. Официальные бригады судей для этих матчей были объявлены. Эти матчи имеют решающее значение на третьем этапе отборочного турнира.
ОАЭ – Узбекистан: под контролем австралийских судей
На матче ОАЭ – Узбекистан, который состоится 7 июня, судейские обязанности возложены на опытного австралийского судью Шона Эванса. Ему на флангах будут помогать соотечественники – ассистенты судьи Джордж Лакриндис и Оуэн Голдрик.
Технический наблюдатель – Хонатан Баррейро, а в системе VAR будет работать один из лучших специалистов по новым технологиям Александр Кинг. Австралийские судьи известны своим опытом на международных играх в Азии и признаны надежными АФК.
Узбекистан – Катар: матч под ответственностью китайских судей
Важный матч Узбекистан – Катар, который пройдет 11 июня на "Национальном стадионе" в Ташкенте, был передан бригаде китайских судей. Главный судья – Ма Нин.
Ему будут помогать надежные ассистенты Жоу Фэй и Ян Чэн. Резервный судья – Цзинь Цзиньюань, а в VAR будет работать один из главных специалистов VAR в Китае Фу Мин.
Матчи – имеют решающее значение
Оба матча станут важным испытанием для национальной сборной Узбекистана. Чтобы пробиться в финал суперотборочного этапа, подопечные Мирджалола Касимова должны будут бороться за каждое очко.
Выбор судей осуществляется на основе требований ФИФА и АФК, из числа высококвалифицированных специалистов, и особое внимание уделяется подготовке судей, чтобы избежать ошибок в таких матчах.
Редакция Zamin.uz желает нашей национальной команде успехов в предстоящих встречах и верит, что вместе с нашими болельщиками будет создана новая история. "Единственная цель – чемпионат мира!" – эта идея по-прежнему живет в сердцах миллионов, как и наша команда.