Xabi Alonso “Real”dagi o‘zgarishlarga kirishdi: yangi hujumchi va sobiq tarbiyalanuvchi klubga qaytishi mumkin
Madridning «Real» klubini qabul qilishga tayyorgarlik ko‘rayotgan ispaniyalik murabbiy Xabi Alonso jamoa tarkibini qayta shakllantirish bo‘yicha rejalarini boshlab yubordi. U o‘zining o‘yin uslubiga mos keladigan futbolchilarni tanlashga kirishdi. Bu haqda COPE nashri ma’lum qildi.
Xabi Alonso birinchi navbatda hujum chizig‘idagi bo‘shliqni to‘ldirish uchun ma’lum bir talablarni belgilab qo‘ygan. Mutaxassisning fikricha, jamoaga sobiq «Real» hujumchisi Xoseluga o‘xshash, bo‘yi baland va jismoniy jihatdan kuchli forvard zarur. Bunday futbolchi havoda samarali o‘ynab, yuqori to‘plar uchun kurashlarda g‘olib chiqishi va muntazam ravishda gol urishi talab qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, 35 yoshli ispaniyalik hujumchi Xoselu 2023-2024 yillar davomida «Qirollik klubi» sharafini himoya qilgan va jami 51 ta rasmiy uchrashuvda 19 ta gol urishga muvaffaq bo‘lgandi. Hozirda tajribali futbolchi o‘z faoliyatini Qatar chempionatida davom ettirmoqda.
Bundan tashqari, Xabi Alonso klub rahbariyatidan madridliklarning sobiq tarbiyalanuvchisi Niko Pasni ortga qaytarishni ham so‘ragan. Yosh yarim himoyachi bir yil muqaddam Italiyaning «Komo» klubiga 6 million yevroga transfer qilingan edi.
Niko Pas Italiya A Seriyasidagi debyut mavsumida o‘zini yaxshi tomonlama ko‘rsatdi. U 33 o‘yinda 6 ta gol urdi va jamoadoshlariga 9 marta golli pas uzatishga erishdi. Uning samarali va barqaror o‘yinlari natijasida yosh futbolchi A Seriyaning eng katta kashfiyotlaridan biri sifatida e’tirof etildi.
Xabi Alonso klubning kelajagini qurishda mahalliy tarbiyalanuvchilar va tajribali hujumchilarning qo‘shilishini muhim ahamiyatga ega deb hisoblaydi. Ekspertlarning ta’kidlashicha, Xabi Alonso jamoada o‘z o‘yin uslubini muvaffaqiyatli shakllantirib, madridliklarni yangi sovrinlarga yetaklashi mumkin.

Хаби Алонсо начал изменения в "Реале": новый нападающий и бывший воспитанник могут вернуться в клуб
Хаби Алонсо начал изменения в «Реале»: новый нападающий и возможное возвращение бывшего воспитанника клуба
Испанский тренер Хаби Алонсо, готовящийся к принятию мадридского «Реала», начал реализацию своих планов по перестройке команды. Он приступил к выбору футболистов, соответствующих его игровому стилю. Об этом сообщает издание COPE.
Хаби Алонсо в первую очередь установил определенные требования для заполнения пробела в атакующей линии. По мнению специалиста, команде необходим форвард, похожий на бывшего нападающего «Реала» Хоселу, высокого роста и физически сильный. Такой футболист должен эффективно играть в воздухе, выигрывать борьбу за верховые мячи и регулярно забивать голы.
Напомним, что 35-летний испанский нападающий Хоселу защищал честь «Королевского клуба» в сезонах 2023-2024 и сумел забить 19 голов в 51 официальном матче. В настоящее время опытный футболист продолжает свою карьеру в чемпионате Катара.
Кроме того, Хаби Алонсо также попросил руководство клуба вернуть бывшего воспитанника мадридцев Нико Паса. Молодой полузащитник был продан в итальянский клуб «Камо» за 6 миллионов евро год назад.
Нико Пас хорошо проявил себя в дебютном сезоне в итальянской Серии А. Он забил 6 голов в 33 матчах и сделал 9 голевых передач своим партнерам по команде. Благодаря его эффективной и стабильной игре молодой футболист был признан одним из самых больших открытий Серии А.
Хаби Алонсо считает важным привлечение местных воспитанников и опытных нападающих для строительства будущего клуба. По мнению экспертов, Хаби Алонсо может успешно сформировать свой игровой стиль в команде и привести мадридцев к новым трофеям.