Futboldagi karyerasi orqali katta obro‘ qozongan 39 yoshli tajribali hujumchi Edin Jeko yana bir bor Yevropaning top-chempionatida o‘zini ko‘rsatishi mumkin. Bosniya va Gersegovina milliy jamoasining afsonaviy forvardi Ispaniyaning «Real Madrid» klubiga ko‘chib o‘tish ostonasida turibdi.
Ispan matbuotining xabar berishicha, bu transferga shaxsan madridliklarning bosh murabbiyi Xabi Alonso qiziqish bildirmoqda. Ta’kidlanishicha, «qirollik klubi» yozgi transfer oynasida tajribali hujumchi hisoblangan Edin Jeko bilan tarkibni kuchaytirishni rejalashtirgan va bu borada muzokaralar boshlanishi arafasida.
Aytish joizki, Edin Jeko joriy yil iyun oyidan boshlab erkin agent maqomiga ega bo‘ladi. Bu esa madridliklarga tajribali hujumchini bepul tarzda jamoaga jalb qilish imkoniyatini yaratadi. Jeko uchun bu karyerasining muhim pallasi bo‘lib, u yana bir bor Yevropaning eng kuchli klubida o‘ziga xos iz qoldirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Joriy mavsumni Turkiyaning «Fenerbaxche» klubida o‘tkazgan Jeko juda yaxshi formada ekanini ko‘rsatib turibdi. U turkiyalik jamoa safida barcha musobaqalarda 14 ta gol urishga muvaffaq bo‘lgan. Shuningdek, jamoadoshlariga to‘rt marta aniq va samarali uzatma amalga oshirib, golli vaziyatlarni yaratishda katta hissa qo‘shgan.
Tajribali hujumchi faoliyati davomida Italiyaning «Inter» va «Roma», Angliyaning «Manchester Siti», Germaniyaning «Volfsburg» kabi top-klublarida o‘ynab, turli chempionatlarda o‘z mahoratini namoyon etgan. Uning katta o‘yinlardagi tajribasi va muhim pallalarda hal qiluvchi gollar urish qobiliyatini hisobga olgan holda, «Real Madrid» uchun bu transfer juda qulay ko‘rinadi.
Xabi Alonso bu transfer orqali jamoa hujum chizig‘idagi variantini ko‘paytirish, shuningdek, tajribasi kam bo‘lgan yosh futbolchilarga namuna ko‘rsata oladigan yetakchi hujumchini tarkibga jalb qilishni maqsad qilgan. Jeko kabi tajribali futbolchi kelishi «Real»ning yosh hujumchilariga katta ilhom bo‘lib, jamoaning Yevropa arenasidagi muvaffaqiyatlarini yanada oshirishi mumkin.
Hozircha muzokaralar dastlabki bosqichda bo‘lib turibdi, ammo bu transfer yaqin orada amalga oshishi mumkinligi kutilmoqda. Agar bu transfer ro‘yobga chiqsa, Jeko o‘zining klub darajasidagi o‘yin faoliyatida yana bir yangi sahifani ochib, Ispaniya La Ligasida o‘z nomini yozish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Edin Jeko va «Real Madrid» klubi o‘rtasidagi muzokaralar jarayoni futbol muxlislarining diqqat markazida turibdi. Bu esa yaqin kunlarda transfer bozoridagi eng shov-shuvli voqealardan biri bo‘lishi aniq.

Эдин Джека может надеть форму «Реала»: предложение Хаби Алонсо
39-летний опытный нападающий Эдин Джека, который завоевал большую репутацию в футболе, снова может проявить себя в одном из топ-чемпионатов Европы. Легендарный форвард сборной Боснии и Герцеговины стоит на пороге перехода в испанский клуб «Реал Мадрид».
По сообщениям испанской прессы, к этому трансферу лично проявляет интерес главный тренер мадридцев Хаби Алонсо. Указывается, что «королевский клуб» планирует усилить состав опытным нападающим Эдином Джекой в летнее трансферное окно, и переговоры находятся на пороге начала.
Стоит отметить, что с июня этого года Эдин Джека станет свободным агентом. Это создаст мадридцам возможность привлечь опытного нападающего в команду бесплатно. Для Джеки это важный этап в карьере, и он снова получит возможность оставить свой след в одном из сильнейших клубов Европы.
Проведя текущий сезон в турецком клубе «Фенербахче», Джека демонстрирует отличную форму. Он сумел забить 14 голов во всех соревнованиях в составе турецкой команды. Также он четыре раза сделал точные и результативные передачи своим партнерам, значительно способствуя созданию голевых моментов.
В ходе своей карьеры опытный нападающий играл в таких топ-клубах, как итальянские «Интер» и «Рома», английский «Манчестер Сити», немецкий «Вольфсбург», проявляя свое мастерство в различных чемпионатах. Учитывая его опыт в больших играх и способность забивать решающие голы в важные моменты, этот трансфер выглядит очень выгодным для «Реала».
Хаби Алонсо ставит целью увеличить варианты в атакующей линии команды через этот трансфер, а также привлечь опытного нападающего, который сможет служить примером для молодых футболистов с меньшим опытом. Приход такого опытного игрока, как Джека, может стать большим вдохновением для молодых нападающих «Реала» и еще больше повысить успехи команды на европейской арене.
Пока переговоры находятся на начальной стадии, однако ожидается, что этот трансфер может осуществиться в ближайшее время. Если этот трансфер состоится, Джека откроет новую страницу в своей клубной карьере и получит возможность написать свое имя в испанской Ла Лиге.
Процесс переговоров между Эдином Джекой и клубом «Реал Мадрид» находится в центре внимания футбольных болельщиков. Это, безусловно, станет одним из самых обсуждаемых событий на трансферном рынке в ближайшие дни.