Qo‘shni davlatlar o‘rtasidagi do‘stona aloqalar nafaqat siyosiy, balki sport sohasida ham o‘z ifodasini topmoqda. Joriy yilning 17-iyun kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Qozog‘iston poytaxti Ostonani bordi. U yerda “Markaziy Osiyo – Xitoy” ikkinchi sammiti bo‘lib o‘tdi.
Sammit davomida Qozog‘iston rahbari Qasim-Jomart Toqayev O‘zbekiston milliy terma jamoasining 2026-yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionatiga yo‘llanma olganini alohida ta’kidladi va buni ulkan muvaffaqiyat sifatida e’tirof etdi.
– Hurmatli Shavkat Miromonovich Mirziyoyevga so‘z berishdan oldin, uni O‘zbekiston milliy terma jamoasining Jahon chempionati finaliga yo‘l olish bilan chin dildan tabriklayman. Bu – butun mintaqa uchun iftixorli voqelik, – dedi Toqayev.
Bu samimiy so‘zlardan so‘ng sammit qatnashchilari Prezident Mirziyoyevni qat’iy qarsaklar bilan olqishlashdi. Bu faqat bir futbol yutug‘i emas, balki O‘zbekistonning jahon miqyosidagi nufuzi oshib borayotganini ham ko‘rsatadi.
Ma’lumki, bir necha kun avval O‘zbekiston terma jamoasi JCH–2026ning uchinchi saralash bosqichida muhim g‘alabaga erishib, o‘z tarixida ilk marta mundial finaliga chiqishga muvaffaq bo‘lgan edi. Bu natija mamlakat sport tarixida yangi sahifa ochdi.
Prezident Mirziyoyevning Ostonaga tashrifi davomida strategik hamkorlik, mintaqaviy barqarorlik va iqtisodiy loyihalar bilan bir qatorda, sportdagi yuksak yutuq ham siyosiy minbaralarda e’tirof etilgani xalqlar o‘rtasidagi do‘stlikning yanada mustahkamlanayotganidan dalolat beradi.

Поздравление Токаева Мирзиёева: Признание исторического достижения на чемпионате мира
Дружественные отношения между соседними государствами находят свое выражение не только в политике, но и в спорте. 17 июня текущего года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев с рабочим визитом посетил столицу Казахстана Нур-Султан. Там прошел второй саммит «Центральная Азия – Китай».
В ходе саммита президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев особо отметил, что национальная сборная Узбекистана получила путевку на чемпионат мира по футболу 2026 года и признал это огромным успехом.
– Уважаемый Шавкат Мирамонович, прежде чем предоставить слово, искренне поздравляю вас с тем, что национальная сборная Узбекистана вышла в финал чемпионата мира. Это – гордое событие для всего региона, – сказал Токаев.
После этих искренних слов участники саммита тепло приветствовали президента Мирзиёева громкими аплодисментами. Это не просто футбольное достижение, но и свидетельство растущего авторитета Узбекистана на мировой арене.
Как известно, несколько дней назад сборная Узбекистана добилась важной победы на третьем отборочном этапе ЧМ-2026 и впервые в своей истории смогла выйти в финал мирового первенства. Этот результат открыл новую страницу в спортивной истории страны.
Во время визита президента Мирзиёева в Нур-Султан, наряду со стратегическим партнерством, региональной стабильностью и экономическими проектами, высокие достижения в спорте также были отмечены на политических трибунах, что свидетельствует о дальнейшей укреплении дружбы между народами.