Aleksandr Mostovoy Putinning sport siyosati haqida fikr bildirdi
Ispaniyaning «Selta» va Moskvaning «Spartak» klublarida o‘ynagan sobiq yarim himoyachi Aleksandr Mostovoy Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashuvda qaysi sport sohasidagi masalalarni muhokama qilgan bo‘lar edi, degan savolga javob berdi. Bu haqida www.euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, prezident ko‘proq dolzarb va keng qamrovli muammolar bilan shug‘ullanishi lozim. Sport bilan bog‘liq masalalarni esa aynan Rossiya sporti bilan shug‘ullanuvchi mutaxassislarga topshirish maqsadga muvofiqdir, dedi futbol bo‘yicha ekspert «Match TV» telekanaliga bergan intervyusida. Rossiya klublari va terma jamoalari hozirgi paytda FIFA hamda UEFA qarori bilan xalqaro musobaqalardan chetlatilgan.
Bu holat mamlakat sportiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. O‘tgan mavsumda Rossiya Premer-ligasida «Krasnodar» jamoasi chempionlikni qo‘lga kiritdi.
Ikkinchi o‘rinni Sankt-Peterburgning «Zenit» jamoasi egalladi, uchinchi o‘rinda esa Moskva markaziy sport klubi, ya’ni CSKA turdi. Bu natijalar Rossiya futbolida raqobatbardoshlik darajasini ko‘rsatadi, ammo xalqaro maydondagi taqiqlar sportchilar va klublar faoliyatiga salbiy ta’sir qilmoqda.

Александр Мостовой высказал мнение о спортивной политике Путина
Бывший полузащитник Александр Мостовой, игравший в испанском клубе «Сельта» и московском «Спартаке», ответил на вопрос, какие спортивные вопросы он бы обсудил на встрече с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает www.euro-football.ru.
По его мнению, президенту следует заниматься более актуальными и широкими проблемами. Вопросы, связанные со спортом, целесообразно передать специалистам, занимающимся именно российским спортом, сказал футбольный эксперт в интервью телеканалу «Матч ТВ». Российские клубы и сборные в настоящее время отстранены от международных соревнований по решению FIFA и UEFA.
Эта ситуация серьезно влияет на спорт в стране. В прошлом сезоне команда «Краснодар» завоевала чемпионство в Российской Премьер-лиге.
Второе место заняла команда «Зенит» из Санкт-Петербурга, а на третьем месте оказался Центральный спортивный клуб армии Москвы, то есть ЦСКА. Эти результаты показывают уровень конкурентоспособности российского футбола, однако международные запреты негативно сказываются на деятельности спортсменов и клубов.
Для улучшения ситуации в спортивной сфере необходимо сотрудничество специалистов и государственных органов.