Himkamlar bankrotlik uchun mablag‘ yetishmasligidan rad etdi
Arbitraj sud Moskva viloyatining “Ximki” futbol klubining bankrotlik jarayonini boshlash so‘rovini rad etdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Klub kerakli hujjatlarni to‘liq va rasmiy tartibda taqdim eta olmadi, shuningdek, bankrotlik jarayonini o‘tkazishga yetarli moliyaviy resurslari borligini isbotlay olmadi, deb xabar beradi “Postnews”. Shunga qaramay, da’vo 24 iyulgacha ko‘rib chiqilmasdan qoldi. Agar “Ximki” shu muddatga moliyaviy imkoniyatlarini tasdiqlasa, sud ishni qayta ko‘rib chiqadi.
Oldinroq klub faoliyatini to‘xtatgani haqida e’lon qilgan edi. “Ximki” joriy mavsumda Rossiya futbol ligasining keyingi mavsumida ishtirok etish uchun Rossiya futbol ittifoqidan litsenziya ololmadi. Bu esa bankrotlikka oid qaror qabul qilinishiga sabab bo‘ldi.
Klubning asosiy sarmoyadori Tufan Sadiyev hozirda tergov ostida turibdi. Bu holat klub faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda va uning kelajakdagi imkoniyatlarini murakkablashtirmoqda.
Sudning so‘nggi qarori “Ximki” uchun muhim burilish bo‘lib, klub moliyaviy jihatdan o‘z pozitsiyasini mustahkamlashi talab etiladi.

Химкам отказался от банкротства из-за нехватки средств
Арбитражный суд отклонил заявление футбольного клуба Московской области "Химки" о начале процедуры банкротства. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Клуб не смог предоставить необходимые документы в полном объеме и в официальном порядке, а также не доказал наличие достаточных финансовых ресурсов для проведения процедуры банкротства, сообщает "Postnews". Тем не менее, иск остался без рассмотрения до 24 июля. Если "Химки" подтвердят свои финансовые возможности до этого срока, суд рассмотрит дело повторно.
Ранее клуб объявил о приостановлении своей деятельности. "Химки" не смогли получить лицензию от Российского футбольного союза для участия в следующем сезоне Российской футбольной лиги. Это стало причиной принятия решения о банкротстве.
Основной инвестор клуба Туфан Садиев в настоящее время находится под следствием. Эта ситуация негативно сказывается на деятельности клуба и усложняет его будущие возможности.
Последнее решение суда является важным поворотным моментом для "Химок", и клубу необходимо укрепить свои финансовые позиции.