Moskva "Spartak"ining sobiq prezidenti Andrey Chervichenko "Zenit"ning Rossiyadagi eng mashhur klub sifatida o‘zini atashga haqli ekanligini tushuntirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, "Spartak"ning mashhurligi 90-yillar oxiri va 2000-yillarning boshlaridan qolgan mifga o‘xshaydi. Chervichenko aytishicha, klub oxirgi 20 yil ichida faqat bitta chempionlik va bitta kubokni qo‘lga kiritgan, shuning uchun mamlakat bo‘ylab muxlislar soni sezilarli darajada oshgani qiyin.
U "Spartak" doimo yangiliklarda tilga olinayotganini ta’kidladi, biroq bu klubning mashhurligiga sezilarli hissa qo‘shmaydi. Boshqa tomondan, "Zenit"ning natijalari uning ommaviyligini tasdiqlaydi, hatto kumush medallarni ham muvaffaqiyatsizlik sifatida ko‘rishadi.
Sobiq rahbar shuningdek, yaqin kelajakda "Zenit" bilan mashhurlik bo‘yicha raqobatlashishi mumkin bo‘lgan klub sifatida "Krasnodar"ni ham e’tiborga olish kerakligini aytdi. Shu sababli, "Zenit" Rossiyada eng ommabop klub bo‘lishga haqli ekanligi ko‘plab omillar bilan asoslanadi.

Chervichenko: Зенит - самый известный клуб России
Бывший президент московского "Спартака" Андрей Червиченко объяснил, что "Зенит" имеет право называть себя самым популярным клубом в России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, популярность "Спартака" напоминает миф, оставшийся с конца 90-х и начала 2000-х годов. Червиченко отметил, что клуб за последние 20 лет завоевал только одно чемпионство и один кубок, поэтому значительно увеличить число болельщиков по стране сложно.
Он подчеркнул, что "Спартак" всегда упоминается в новостях, однако это не вносит значительного вклада в популярность клуба. С другой стороны, результаты "Зенита" подтверждают его массовость, даже серебряные медали воспринимаются как неудача.
Бывший руководитель также отметил, что в ближайшем будущем клубом, который может конкурировать с "Зенитом" по популярности, следует считать "Краснодар". Таким образом, право "Зенита" быть самым популярным клубом в России обосновано множеством факторов.