Eduard Spercyan millati transferga to‘sqinlik qilmaydi
Turk jurnalisti Janer Ishbegendiren Eduard Spertsiyanning millati mahalliy chempionat klubi safiga o‘tishiga to‘sqinlik qiladimi, degan savolga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Avvalroq futbolchiga “Galatasaray” klubi qiziqish bildirayotgani haqida xabarlar tarqalgan edi. O‘zi esa uzoq vaqtdan beri Yevropada o‘z imkoniyatlarini sinab ko‘rishni istayotganini aytib kelmoqda. “Spertsiyan arman, bu biz uchun katta muammo emas, biroq agar u o‘tishga qaror qilsa, u bilan uning terma jamoasi tanqidlarga duch keladi”, – deydi jurnalist “Match TV”ga bergan intervyusida. Shuningdek, Ishbegendiren fikricha, Istanbul klubi avvalo Yevropaning besh yirik ligasidagi futbolchilarga emas, balki boshqa variantlarga e’tibor qaratadi. 2024/2025 yilgi mavsumda Spertsiyan Rossiya Premyer Ligasi va Kubogida jami 35 ta o‘yin o‘tkazib, 11 ta gol urdi va 7 ta golga uzatma berdi.
25 yoshli futbolchi birinchi marta “Krasnodar” jamoasi bilan Rossiya chempioni bo‘ldi. Yarim himoyachining hozirgi shartnomasi “buzovlar” bilan 2026 yil 30 iyungacha mo‘ljallangan bo‘lib, uning bozor qiymati taxminan 25 million yevroni tashkil etadi.

Эдуард Сперцян национальность не является препятствием для трансфера
Турецкий журналист Янэр Ишбегендирен ответил на вопрос, помешает ли национальность Эдуарда Сперцяна переходу в состав местного чемпионата. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее появлялись сообщения о том, что футболистом интересуется клуб "Галатасарай". Он сам говорит, что давно хочет попробовать свои силы в Европе. “Сперцян армянин, это для нас не большая проблема, но если он решит перейти, его сборная столкнется с критикой”, – говорит журналист в интервью “Матч ТВ”. Также, по мнению Ишбегендирена, стамбульский клуб в первую очередь обратит внимание не на футболистов из пяти крупнейших лиг Европы, а на другие варианты. В сезоне 2024/2025 Сперцян провел 35 матчей в Российской Премьер-Лиге и Кубке, забив 11 голов и отдав 7 голевых передач.
25-летний футболист впервые стал чемпионом России с командой "Краснодар". Контракт полузащитника с "быками" рассчитан до 30 июня 2026 года, его рыночная стоимость составляет примерно 25 миллионов евро.