Demenko: Spartak transfer siyosati samarali emasligi haqida
Mashhur sobiq futbolchi Maksim Demenko “Evro-Futbol.ru” nashriga bergan eksklyuziv intervyusida “Spartak” jamoasidagi so‘nggi yangiliklar haqida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Yaqinda “Spartak” va “Torpedo” jamoalari o‘rtasida do‘stlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Stankovich boshchiligidagi jamoa 3:1 hisobida g‘alaba qozondi.
Hatto Rossiya Premer-Ligasining yangi ishtirokchisidan ham gol o‘tkazib yuborishdi. Bunday holat xavotirga sabab bo‘ladimi, degan savolga Demenko shunday javob berdi: bu do‘stlik o‘yinlariga xos holat va umuman xavotirga o‘rin yo‘q. “Spartak” yarim himoyachi Unay bilan muzokaralar olib bormoqda va uning uchun 12 million yevro sarflashga tayyor.
Yuqori narxdagi futbolchi yarim himoyada jamoaga zarurmi, degan savolga u jamoaga mos kelsa, narxi muhim emasligini aytdi. Stankovich hozir transferlarda to‘liq vakolatga ega va keyingi natijalar chempionatda ko‘rinadi.
Bunday futbolchilarni olganda, murabbiydan ham ko‘p narsalar talab qilinadi. Unay “Spartak”ga o‘tishga shoshilmayapti, uning hozirgi jamoasi “Marsel” esa uni pul sabab muzokaralar olib borishga undamoqda. Futbolchining motivatsiyasining yo‘qligi “Spartak” uchun yaxshi belgi emasmi?
Demenko bunga shunday javob berdi: agar futbolchi istamasa, muzokaralarni davom ettirishning keragi yo‘q. Matbuotda Abena “Gaziantep”ga o‘tishga yaqinligi haqida xabarlar bor. Uni sotish to‘g‘rimi, degan savolga Demenko shunday dedi: Abena ko‘p o‘ynamadi, Stankovich unga ishonar edi yoki ishonmas edi, buning sababi tushunarsiz.
“Spartak” so‘nggi yillarda transferlar bilan ajralib turmayapti. “Krasnodar” yoki “Zenit” kabi jamoalar aniq tizim va modelga mos keladigan qimmatbaho futbolchilarni oladi, “Spartak” esa ko‘proq son jihatidan harakat qilmoqda.
Bu esa agentlik masalalariga ham bog‘liq, lekin shunday holatlarni taqiqlash kerak. So‘nggi besh olti yilda yaxshi transfer sifatida faqat Promes, Ugalde va Markinyosni ajratish mumkin.
Jamoa esa hali yuqori uchlikka kira olmayapti, bu esa ko‘p narsani anglatadi. Kahigao ishini qanday baholaysiz deganda, Demenko jamoa aniq va sifatli kuchayishi kerakligini ta’kidladi. Barco va Markinyos Stankovichning eng yaxshi transferlari bo‘lgan.
Solari va Garsiya esa belgilangan narxga loyiq emas. Solari ba’zan o‘zini ko‘rsatgan, ammo Barco va Markinyos kabi mos kelmagan. Chernov agenti futbolchining boshqa klublardan takliflari borligini aytdi.
U “Spartak” uchun kerakmi? Demenko shunday dedi: men futbolchini albatta qo‘yib yuborardim, ayniqsa u hali e’tiborda bo‘lsa va jamoa pul ishlash imkoniga ega bo‘lsa.
Zaxiradagi futbolchi bo‘lib o‘tirmasligi kerak. Qiziqish bo‘lsa, uni yuborish zarur. Intervyuni tayyorlagan: Elena Grigoryevskaya.

Деменко: Трансферная политика Спартака неэффективна
Известный бывший футболист Максим Деменко в эксклюзивном интервью изданию “Евро-Футбол.ru” высказал свои мысли о последних новостях в команде “Спартак”. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Недавно состоялся товарищеский матч между командами “Спартак” и “Торпедо”. Команда под руководством Станковича одержала победу со счетом 3:1.
Даже новый участник Российской Премьер-Лиги пропустил гол. На вопрос, вызывает ли такая ситуация беспокойство, Деменко ответил, что это характерно для товарищеских игр и повода для беспокойства нет.
“Спартак” ведет переговоры с полузащитником Унаем и готов потратить на него 12 миллионов евро.
На вопрос, нужен ли команде такой дорогой футболист в полузащите, он сказал, что если он подходит команде, цена не имеет значения. Станкович сейчас имеет полные полномочия по трансферам, и следующие результаты будут видны в чемпионате.
При приобретении таких футболистов от тренера требуется много.
Унай не спешит переходить в “Спартак”, его нынешняя команда “Марсель” подталкивает его к переговорам из-за денег. Отсутствие мотивации у футболиста — это не хороший знак для “Спартака”?
Деменко ответил на это: если футболист не хочет, нет смысла продолжать переговоры.
В прессе появились сообщения о близости Абены к переходу в “Газиантеп”. На вопрос, правильно ли его продавать, Деменко сказал: Абена мало играл, Станкович мог ему доверять или нет, причина непонятна.
“Спартак” в последние годы не выделяется на трансферном рынке. Команды, такие как “Краснодар” или “Зенит”, приобретают дорогих футболистов, которые соответствуют четкой системе и модели, а “Спартак” больше действует количественно.
Это также связано с агентскими вопросами, но такие ситуации нужно исключать. За последние пять-шесть лет можно выделить только Промеса, Угальде и Маркиньоса как хорошие трансферы.
Команда пока не может войти в тройку, что говорит о многом.
Когда его спрашивали, как он оценивает работу Кахигало, Деменко подчеркнул, что команда должна четко и качественно усиливаться. Барко и Маркиньос были лучшими трансферами Станковича.
Солари и Гарсия не стоят установленной цены. Солари иногда проявлял себя, но не соответствовал Барко и Маркиньосу.
Агент Чернова сказал, что у футболиста есть предложения от других клубов.
Нужен ли он “Спартаку”? Деменко ответил: я бы, конечно, отпустил футболиста, особенно если он все еще на виду и команда имеет возможность заработать деньги.