FIFA legionerlarga shartnomani to‘xtatishni uzaytirdi
FIFA Rossiya Kubogidagi legionerlarga shartnomalarni to‘xtatish imkoniyatini uzaytirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Tashkilot matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, ushbu qoidalar ukrainalik futbolchilarga ham nisbatan qo‘llanilishi mumkin. Ushbu tartib 2022 yilda joriy etilgan bo‘lib, endilikda 2026 yil 30 iyungacha amal qiladi.
Ammo bu qoidalar 2023 yil 21 maydan keyin yoki 2022 yil 7 martdan keyin shartnomalari imzolangan yoki uzaytirilgan futbolchilarga taalluqli emas. FIFA bayonotida aytilishicha, ushbu uzaytirish futbolchilarga, murabbiylarga va klublarga doimiy qonuniy yordam ko‘rsatishni ta’minlaydi hamda murakkab vaziyatlarda futbol tizimining barqarorligini himoya qilishga bo‘lgan tashkilotning qat’iy intilishini aks ettiradi.
Ushbu imkoniyatdan foydalanish uchun klubga yozma ravishda 2025 yil 1 avgustgacha xabar berish talab etiladi. Bu qoidalar futbolchilarning huquqlarini himoya qilish va jamoalarning faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim chora hisoblanadi.
FIFA ning bu qarori Rossiya va Ukraina klublaridagi futbolchilar uchun muhim himoya mexanizmi sifatida baholanmoqda. Futbol sohasidagi murakkab vaziyatlarni hisobga olgan holda, ushbu tartiblar futbolchilarning ijtimoiy va huquqiy manfaatlarini ta’minlashga xizmat qiladi.

FIFA продлила контракт на приостановку для легионеров
FIFA продлила возможность приостановки контрактов для легионеров в Кубке России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По информации пресс-службы организации, эти правила могут также применяться к украинским футболистам. Данная мера была введена в 2022 году и теперь будет действовать до 30 июня 2026 года.
Однако эти правила не касаются футболистов, контракты которых были подписаны или продлены после 21 мая 2023 года или после 7 марта 2022 года. В заявлении FIFA говорится, что данное продление обеспечивает постоянную юридическую помощь футболистам, тренерам и клубам, а также отражает решимость организации защищать стабильность футбольной системы в сложных ситуациях.
Для использования этой возможности клубу необходимо уведомить письменно до 1 августа 2025 года. Эти правила являются важной мерой, направленной на защиту прав футболистов и поддержку деятельности команд.
Это решение FIFA оценивается как важный механизм защиты для футболистов клубов России и Украины. Учитывая сложные ситуации в футболе, эти меры служат для обеспечения социальных и правовых интересов футболистов.