U ushbu fikrga poytaxtning “Torpedo” jamoasi ligadan chetlatilgani haqida xabarni eshitgach keldi. Mostovoy o‘zining Telegram kanalida agar ertaga yana kimdir faoliyatini to‘xtatsa, ligada faqat 14 ta jamoa qolishini so‘radi.
Uning fikricha, Rossiya katta davlat bo‘lib, unda RPLda kamida 18 ta jamoa bo‘lishi zarur. “Torpedo” jamoasi RPL ishtirokchilari ro‘yxatidan chiqarilgan va besh million rubl jarimaga tortilgan.
O‘tgan mavsumda birinchi liga doirasida kamida uchta o‘yinda hakamlarga pora berishga uringanlikda ayblangan. Hozircha “Torpedo” o‘rnini kim egallashi noma’lum.
Rossiya futbol federatsiyasi ijroiya qo‘mitasining bu masala bo‘yicha yig‘ilishi 11 iyul kuni o‘tkaziladi. Bu qaror kelgusi 2025/2026 yilgi mavsum uchun muhim hisoblanadi.

Мостовой предложил расширить Российскую Премьер-Лигу
Бывший полузащитник московского "Спартака" Александр Мостовой отметил, что в Российской Премьер-Лиге (РПЛ) должно участвовать как минимум 18 команд. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он высказал это мнение после того, как услышал новость о том, что столичный клуб "Торпедо" был исключен из лиги. Мостовой в своем Telegram-канале заявил, что если завтра кто-то еще прекратит свою деятельность, в лиге останется только 14 команд.
По его мнению, Россия — большая страна, и в РПЛ должно быть как минимум 18 команд. Команда "Торпедо" была исключена из списка участников РПЛ и оштрафована на пять миллионов рублей.
В прошлом сезоне клуб обвинялся в попытке дать взятку арбитрам как минимум в трех матчах. На данный момент неизвестно, кто займет место "Торпедо".
Исполнительный комитет Федерации футбола России проведет заседание по этому вопросу 11 июля. Это решение имеет важное значение для следующего сезона 2025/2026.