Moskva markaziy sport klubining yarim himoyachisi Abbosbek Fayzullaevni Turkiyaning Istanbul Boshakshehir klubiga kim tavsiya qilgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu tavsiyani City Football Group tashkiloti bergan. Insider manba Ivan Karpovning ma’lumotiga ko‘ra, Abbosning transferi klubning BAA vitse-prezidenti Sheyx Mansurga qarashli holding tarkibiga kirishi natijasida amalga oshdi.
Aynan uning mutaxassislari Istanbul Boshakshehir klubiga O‘zbekiston terma jamoasi futbolchisiga shartnoma taklif qilishni maslahat berishgan. Qo‘shimcha sabablardan biri shundaki, Abbosbek Fayzullaevning Moskva CSKA bilan amaldagi shartnomasi 2026 yilda yakunlanadi.
Shuningdek, o‘zbek va turk madaniyatlarining yaqinligi hamda hozirgi bank tizimidagi imkoniyatlar Rossiyadan Turkiyaga oson transfer qilishga yordam beradi. Fayzullaev 2023 yil yozidan boshlab “Paxtakor”dan CSKAga o‘tgan va shu jamoada faoliyat yuritmoqda.

City Football Group порекомендовала Файзуллаева в Стамбул
Стало известно, кто рекомендовал полузащитника московского центрального спортивного клуба Аббосбека Файзуллаева клубу Турции «Истанбул Башакшехир». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эту рекомендацию дала организация City Football Group. По информации инсайдера Ивана Карпова, трансфер Аббоса состоялся в результате того, что клуб вошел в состав холдинга, принадлежащего вице-президенту ОАЭ шейху Мансуру.
Именно его специалисты посоветовали клубу «Истанбул Башакшехир» предложить контракт футболисту сборной Узбекистана. Дополнительной причиной является то, что действующий контракт Аббосбека Файзуллаева с московским ЦСКА истекает в 2026 году.
Также близость узбекской и турецкой культур, а также возможности в нынешней банковской системе способствуют легкому трансферу из России в Турцию. Файзуллаев с лета 2023 года перешел из «Пахтакора» в ЦСКА и продолжает выступать за эту команду.