Ponomaryov: Pinyaev CSKAga hojat emas, futbolchilar ko‘p
CSKA jamoasining sobiq futbolchisi Vladimir Ponomaryov «Euro-Futbol.Ru» tarmoq nashriga bergan eksklyuziv intervyusida «Lokomotiv» yarim himoyachisi Sergey Pinyaevga bo‘lgan qiziqish haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ommaviy axborot vositalarida CSKA «Lokomotiv»ga Pinyaev bo‘yicha taklif yuborganligi haqida xabarlar tarqaldi. Vladimir Ponomaryov bu haqda shunday dedi: «Menimcha, CSKAga u kerak emas.
Bu pozitsiyada ko‘plab futbolchilar bor. Masalan, Kruhgovoy «Zenit»dan kelgan va jamoada o‘z o‘rnini topgan».
Agar Fayzullaev ketadigan bo‘lsa, uning o‘rnini to‘ldirish mumkinmi, degan savolga Vladimir Ponomaryov shunday javob berdi: «Fayzullaev ketaversin. U boshqa joyda shunday darajada o‘ynay olmaydi.
CSKAda u bir mavsum yaxshi harakat qildi, biroq keyin o‘z ustida ishlashni to‘xtatdi. Uning o‘ynashi faqat yaxshi jismoniy tayyorgarlikka bog‘liq».
Pinyaevning xususiyatlari Fayzullaevnikidan yaxshiroqmi, degan savolga u: «Ha, lekin CSKAga u kerak emas. Pinyaev yaxshi futbolchi, yaxshi harakat qiladi, ammo faqat shu sababli o‘ynayapti», dedi.
Xalqaro sport tadqiqotlari markazi (CIES) Pinyaevni Sharqiy Yevropada 21 yoshgacha bo‘lgan eng yaxshi futbolchi deb topdi. Vladimir Ponomaryov buni qanday baholaydi?
«Bu Sharqiy Yevropa. Ushbu reytingda Kislyak ham bor.
Bu yaxshi. Pinyaev Matveydan biroz qiziqarliroq futbolchi.
U jamoaning harakatlantiruvchi kuchi, maydonda ko‘p mehnat qiladi, tezligi bor. Balki unga ehtiyoj bo‘lishi mumkin, ammo CSKAda akademiyadan yetishib chiqqan yetarli yoshlar bor.
Agar Fayzullaev ketadigan bo‘lsa, uning o‘rnini yoshlar bilan to‘ldirish mumkin», dedi. Pinyaev «Lokomotiv»da qanday o‘ynaydi, deb so‘ralganda: «Yaxshi o‘ynaydi.
Faol futbolchi, tezkor. Jamoaning o‘yinini kuchaytiradi.
U holda «Lokomotiv»ning o‘yini sustlashib qolishi mumkin», dedi. CSKA faol qanotlar bilan o‘ynay boshladi.
Pinyaev bu tizimga mos keladimi, degan savolga: «Qanotlarda Kruhgovoy kabi futbolchilar bor. U yaxshi o‘rin topdi va yaxshi tezlikka ega.
Agar Fayzullaev ketadigan bo‘lsa, uning o‘rnini egallashi mumkin», dedi. Intervyu muallifi Elena Grigoryevskaya.

Пономарёв: Пиняеву ЦСКА не нужен, игроков много
Бывший футболист ЦСКА Владимир Пономарев в эксклюзивном интервью сетевому изданию «Euro-Futbol.Ru» высказал мнение о заинтересованности в полузащитнике «Локомотива» Сергее Пиняеве. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В средствах массовой информации появились сообщения о том, что ЦСКА отправил предложение «Локомотиву» по Пиняеву. Владимир Пономарев сказал об этом: «Мне кажется, ЦСКА он не нужен.
На этой позиции много футболистов. Например, Крухговой пришел из «Зенита» и нашел свое место в команде».
На вопрос, можно ли заполнить место, если уйдет Файзуллаев, Владимир Пономарев ответил: «Файзуллаев пусть уходит. Он в другом месте не сможет играть на таком уровне.
В ЦСКА он провел один хороший сезон, но потом перестал работать над собой. Его игра зависит только от хорошей физической подготовки».
На вопрос, лучше ли характеристики Пиняева, чем у Файзуллаева, он ответил: «Да, но ЦСКА он не нужен. Пиняев хороший футболист, хорошо двигается, но только поэтому он и играет», - сказал он.
Международный центр спортивных исследований (CIES) признал Пиняева лучшим футболистом Восточной Европы до 21 года. Как Владимир Пономарев это оценивает?
«Это Восточная Европа. В этом рейтинге есть и Кисляк.
Это хорошо. Пиняев немного интереснее футболиста, чем Матвей.
Он движущая сила команды, много работает на поле, у него есть скорость. Возможно, он может понадобиться, но в ЦСКА достаточно молодых игроков, воспитанных в академии.
Если Файзуллаев уйдет, его место можно заполнить молодежью», - сказал он. Когда его спросили, как Пиняев играет в «Локомотиве», он ответил: «Играет хорошо.
Активный футболист, быстрый. Укрепляет игру команды.
Без него игра «Локомотива» может замедлиться», - сказал он. ЦСКА начал играть с активными флангами.
На вопрос, подходит ли Пиняев под эту систему: «На флангах есть футболисты, такие как Крухговой. Он хорошо нашел свое место и обладает хорошей скоростью.