Ikki boliviyalik futbolchi 2026 yilgi jahon chempionati saralash bosqichida Kolumbiyaga qarshi o‘ynamaydi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda mahalliy Antena 2 nashri xabar berdi. Kolumbiya terma jamoasi vakili jurnalist Adrian Manyoli bilan suhbatda boliviyalik futbolchilardan ikkitasida doping testi musbat chiqishini ma’lum qildi.
Hozirda ulardan biri, Boris Sespedes, sodir bo‘lgan holatni tan olgan. Musbat natija Urugvayga qarshi o‘yindan keyingi testda aniqlangan edi.
Manyoli so‘zlariga ko‘ra, FIFA mazkur holatga yumshoq munosabatda bo‘lib, qayta test olishga ruxsat beradi. Qayta tahlil natijasi 5-6 oy davomida tayyor bo‘ladi.
Shu sababli hozircha hech qanday choralar ko‘rilmayapti. Ochko yechish faqat ko‘p futbolchilar qonun buzganda amalga oshiriladi.
Hozirda faqat ikki nafar futbolchi dopinqqa uchragani uchun ochko yechilmaydi. Sespedes esa yuqori balandlikda o‘ynashning salbiy ta’sirlarini yengish uchun dori qabul qilganini aytdi.
Boliviya poytaxti dengiz sathidan 3500 metr balandlikda joylashgan. Saralash bosqichining oxiridan ikki tur oldin Boliviya jahon chempionatiga yo‘llanma olish imkoniyatini saqlab qolmoqda va o‘tkazish o‘yinlariga chiqish zonasidan bir ochko orqada turibdi.

Тест на допинг у футболистов Боливии оказался положительным
Два боливийских футболиста не сыграют против Колумбии в отборочном этапе чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщает местное издание Antena 2. Представитель сборной Колумбии в интервью журналисту Адриану Маньоли сообщил, что у двоих боливийских футболистов тест на допинг оказался положительным.
В настоящее время один из них, Борис Сеспедес, признал произошедшее. Положительный результат был выявлен в тесте после матча с Уругваем.
По словам Маньоли, FIFA относится к этому случаю мягко и разрешает провести повторный тест. Результаты повторного анализа будут готовы через 5-6 месяцев.
Поэтому в настоящее время никаких мер не принимается. Штрафные очки начисляются только в случае, если много футболистов нарушают закон.
В настоящее время очки не будут сняты, так как только двое футболистов попались на допинге. Сеспедес заявил, что принимал препараты, чтобы справиться с негативными последствиями игры на большой высоте.
Столица Боливии расположена на высоте 3500 метров над уровнем моря. За два тура до конца отборочного этапа Боливия сохраняет возможность получить путевку на чемпионат мира и находится всего в одном очке от зоны стыковых матчей.