Semshov: RPLning o‘tgan mavsumida raqobat yo‘q edi
Sobiq Moskva klublari «Torpedo» va «Dinamo» yarim himoyachisi Igor Semshov 2024/2025 yilgi Rossiya Premier Ligasi mavsumining yakunlari haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mutaxassis fikricha, mavsum oxirida sportga oid qiziqish va raqobat umuman yo‘q edi. U ta’kidlaganidek, o‘tgan mavsumda ligada faqat bitta jamoa quyi ligaга tushdi, ikki jamoa – «Pari NN» va «Orenburg» esa nazariy jihatdan tushgani bilan amalda ligada qoldi.
Bu holat «RB Sport» nashri tomonidan keltirilgan. «Pari NN» jamoasi play-off o‘yinlarida «Sochi»ga mag‘lub bo‘ldi, biroq «Khimki» jamoasining moliyaviy muammolar tufayli ligadan chiqib ketishi sababli RPLda qolishga muvaffaq bo‘ldi.
Shuningdek, «Torpedo» jamoasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri RPLga chiqdi, ammo klub rahbariyatiga sudyalarni sotib olishga urinishda ayblov qo‘yilgani sababli Liga PARIga qaytarildi. Ushbu holat Rossiya futbolining mavsumdagi sportiy jihatdan zaif o‘tganini ko‘rsatadi va kelgusida liganing raqobatbardoshligini oshirish uchun jiddiy chora-tadbirlar zarurligini ta’kidlaydi.

Семшов: В прошлом сезоне РПЛ не было конкуренции
Бывший полузащитник московских клубов «Торпедо» и «Динамо» Игорь Семшов высказал свое мнение о результатах сезона 2024/2025 годов Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По мнению специалиста, в конце сезона интерес к спорту и конкуренция были полностью отсутствуют. Как он отметил, в прошлом сезоне в лиге только одна команда вылетела в низшую лигу, две команды – «Пари НН» и «Оренбург» – хотя и теоретически вылетели, но фактически остались в лиге.
Эта ситуация была приведена изданиями «RB Sport». Команда «Пари НН» проиграла в плей-офф «Сочи», однако благодаря финансовым проблемам команды «Химки» ей удалось остаться в РПЛ.
Также команда «Торпедо» напрямую вышла в РПЛ, но из-за обвинений руководства клуба в попытках подкупа судей Лига была возвращена в ПАРИ. Эта ситуация показывает, что российский футбол провел сезон слабо с точки зрения спорта и подчеркивает необходимость серьезных мер для повышения конкурентоспособности лиги в будущем.