Bundesliga va ikkinchi liga tashrif rekordini yangiladi
Bundesliga va Ikkinchi Bundesliga o‘tgan mavsum yakunlari bo‘yicha umumiy tashrif buyurish bo‘yicha yangi rekord o‘rnatdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda ushbu musobaqalarni boshqaruvchi tashkilot – DFL ma’lum qildi. DFL ma’lumotlariga ko‘ra, 36 ta professional klub tomonidan sotilgan chiptalar soni jami 20 983 964 taga yetdi.
O‘rtacha har bir o‘yin uchun tomoshabinlar soni 34 288 nafarni tashkil etdi. Bundesliganing o‘ziga to‘g‘ri keladigan chiptalar soni taxminan 11 million atrofida bo‘ldi.
Ikkinchi Bundesliganing o‘rtacha tashrif buyuruvchilari soni esa 30 493 nafarni tashkil etib, bu ham yangi rekord hisoblanadi. «Koʻln» va «Gamburg» kabi kuchli muxlislar bazasiga ega klublarning yuqori ligaga ko‘tarilishi hisobiga ushbu ko‘rsatkichlarning yangi mavsumda oshishi qiyin ko‘rinmoqda.
DFL bosh direktori Mark Lents fikricha, stadionlardagi yuqori xavfsizlik standartlari va chiptalarning maqbul narxlari yaxshi tashrifga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi. Shunday qilib, Bundesliga va Ikkinchi Bundesliga futbol musobaqalariga bo‘lgan qiziqish va tomoshabinlar soni o‘sishda davom etmoqda.

Бундеслига и обновила рекорд посещаемости во второй лиге
Бундеслига и Вторая Бундеслига установили новый рекорд по общему количеству посещений по итогам прошлого сезона. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эту информацию озвучила управляющая организация этих соревнований – DFL. Согласно данным DFL, количество проданных билетов 36 профессиональными клубами составило в общей сложности 20 983 964.
В среднем количество зрителей на каждом матче составило 34 288 человек. Количество билетов, проданных на саму Бундеслигу, составило около 11 миллионов.
Среднее количество зрителей Второй Бундеслиги составило 30 493 человека, что также является новым рекордом. Из-за повышения в высшую лигу клубов с сильной фан-базой, таких как «Кёльн» и «Гамбург», увеличение этих показателей в новом сезоне выглядит затруднительным.
По мнению генерального директора DFL Марка Лентца, высокие стандарты безопасности на стадионах и приемлемые цены на билеты положительно сказались на посещаемости. Таким образом, интерес к футбольным соревнованиям Бундеслиги и Второй Бундеслиги продолжает расти, как и количество зрителей.