Apple Watch Ultra 5G va sun’iy yo‘ldosh bilan yangilanadi
Apple Watch Ultra’ning uchinchi avlodi 2025-yil sentabr oyida taqdim etilishi kutilmoqda. Yangi model 5G modemi va sun’iy yo‘ldosh aloqasi qo‘llab-quvvatlanishi bilan ajralib turadi, deb Pepelac.news xabar berdi. Bu haqda Bloomberg jurnalisti Mark Gurman ma’lum qilgan.
Sun’iy yo‘ldosh aloqasi orqali foydalanuvchilar mobil yoki Wi-Fi tarmog‘i yo‘q joylarda ham xabar yuborishlari mumkin bo‘ladi. iOS 18 chiqishi bilan bu imkoniyat faqat favqulodda holatlarda emas, balki oddiy matnli xabarlarni yuborish uchun ham ishlaydi.
Bu funksiya Apple Watch Ultra’ni, ayniqsa, faol hayot tarzi va sayohatni yoqtiradigan insonlar uchun muhim gadjetga aylantiradi. Apple bu imkoniyat bilan Garmin kabi raqobatchilarga qarshi bozorda o‘z pozitsiyasini mustahkamlamoqchi.
Shuningdek, Gurmanning ta’kidlashicha, Apple kelgusida Intel modemlaridan voz kechib, MediaTek’ning 5G RedCap texnologiyasini joriy qilmoqchi. Ushbu texnologiya kam energiya sarflaydigan va ayniqsa, nosila gadjetlar uchun mo‘ljallangan. Ayni paytdagi Apple Watch modellari 4G LTE tarmoqlarida ishlayotgan bo‘lsa-da, iPhone qurilmalari allaqachon 5G tarmoqlariga o‘tgan.

пасмурно ветер 1.8 м/с, Ю
Ожидается, что третье поколение Apple Watch Ultra будет представлено в сентябре 2025 года. Новый модель будет отличаться поддержкой 5G модема и спутниковой связи, сообщает Pepelac.news. Об этом сообщил журналист Bloomberg Марк Гурман.
С помощью спутниковой связи пользователи смогут отправлять сообщения даже в местах, где нет мобильной или Wi-Fi сети. С выходом iOS 18 эта возможность будет работать не только в экстренных ситуациях, но и для отправки обычных текстовых сообщений.
Эта функция сделает Apple Watch Ultra важным гаджетом, особенно для людей, ведущих активный образ жизни и любящих путешествовать. Apple хочет укрепить свои позиции на рынке против конкурентов, таких как Garmin, с помощью этой возможности.
Кроме того, Гурман отметил, что в будущем Apple планирует отказаться от модемов Intel и внедрить технологию 5G RedCap от MediaTek. Эта технология предназначена для устройств с низким потреблением энергии и особенно для носимых гаджетов. В то время как текущие модели Apple Watch работают в сетях 4G LTE, устройства iPhone уже перешли на 5G сети.