Ilon Maskning yangi chipi: ko‘zi ojizlar uchun umid, kelajak uchun tramplin
Amerikalik mashhur ishbilarmon va milliarder Ilon Mask rahbarligidagi Neuralink kompaniyasi ko‘rish qobiliyatini butunlay yo‘qotgan insonlarga qaytadan dunyoni ko‘rish imkonini yaratish ustida jiddiy ish olib bormoqda.
Bu yangi avlod texnologiyasi ko‘z yoki ko‘rish asablari faoliyatdan chiqqan holatlarda ham ishlay oladi. U insonning ko‘z organlarini chetlab o‘tib, miyadagi ko‘rish qismi — vizual korteksga bevosita ulanadi.
Mask ta’kidlashicha, dastlab bunday ko‘rish shunchaki oddiy grafikalar singari bo‘ladi, lekin vaqt o‘tishi bilan bu salohiyat "odam ko‘rish qobiliyatidan ham yuqori" darajaga chiqishi mumkin.
Ushbu ilg‘or ishlanma Neuralink'ning miya va kompyuter o‘rtasida ma’lumot uzatish qobiliyatini namoyish etgan dastlabki chiplaridan keyingi bosqich hisoblanadi. Bu kabi chiplar hozirda falajlikka uchragan bemorlarga faqat aqliy kuch bilan qurilmalarni boshqarish imkonini bermoqda.
2024 yilning mart oyida Blindsight deb nomlangan bu optik neyro-chip haqida ilk bor rasmiy ma’lumot berildi. O‘shanda Mask chip maymunlarda sinab ko‘rilganini, natijada ularning ko‘rishi qisman tiklanganini ma’lum qilgan.
Shu yil sentyabrida esa AQSHning sog‘liqni saqlash idorasi ushbu chipni “revolyutsion uskuna” sifatida tan oldi va uni odamlar ustida sinab ko‘rishga rasmiy ruxsat berdi.
Neuralink yaqinda 2025 yil oxirigacha Blindsight chipini inson miyasiga o‘rnatish bo‘yicha ilk amaliyotni o‘tkazishga to‘liq tayyor ekanini ma’lum qildi. Bu faqat oftalmologiya yoki nevrologiyada emas, balki umuman biotexnologiya sohasidagi mislsiz yutuqlardan biriga aylanishi mumkin.
Qizig‘i shundaki, Ilon Mask kelajakda ushbu miya chipini o‘ziga ham o‘rnatish niyatida. Uning rejalari orasida nafaqat elektron qurilmalarni boshqarish, balki muskul faoliyatini tiklash, ruhiy tushkunlikni yengish va hatto inson miyasining ishlash qobiliyatini kuchaytirish ham bor.
Maskning prognozlariga ko‘ra, 2025 yil yakunlarigacha sun’iy intellekt insonlardan aqlliroq bo‘lib ulguradi. Uning fikriga ko‘ra, 2030 yilga kelib sun’iy aql barcha insonlar zehnidan ustun bo‘lib ketishi — deyarli aniq fakt.
Siz bunday chipdan foydalanishga rozi bo‘larmidingiz? Texnologiya inson uchun yordamchimikan yoki xavfmi?

Чип Илона Маска: надежда для слепых, трамплин в будущее
Американский известный бизнесмен и миллиардер Илон Маск, возглавляющий компанию Neuralink, серьезно работает над созданием возможности для людей, полностью потерявших зрение, снова увидеть мир.
Эта технология нового поколения может работать даже в случаях, когда глаза или зрительные нервы не функционируют. Она обходит органы зрения человека и напрямую подключается к зрительной части мозга — визуальной коре.
Маск подчеркивает, что изначально такое зрение будет просто напоминать обычные графики, но со временем этот потенциал может достичь уровня, "превышающего человеческие способности зрения".
Эта передовая разработка является следующим этапом после первых чипов Neuralink, продемонстрировавших способность передавать данные между мозгом и компьютером. Такие чипы в настоящее время позволяют пациентам с параличом управлять устройствами только с помощью умственной силы.
В марте 2024 года была впервые официально представлена информация о оптическом нейрочипе под названием Blindsight. Тогда Маск сообщил, что чип был протестирован на обезьянах, в результате чего их зрение было частично восстановлено.
В сентябре этого года Министерство здравоохранения США признало этот чип "революционным устройством" и официально разрешило его испытания на людях.
Neuralink недавно объявила, что полностью готова провести первую операцию по имплантации чипа Blindsight в человеческий мозг до конца 2025 года. Это может стать одним из беспрецедентных достижений не только в офтальмологии или неврологии, но и в области биотехнологий в целом.
Интересно, что Илон Маск намерен в будущем также установить этот чип в свой мозг. В его планах не только управление электронными устройствами, но и восстановление мышечной активности, преодоление депрессии и даже усиление когнитивных способностей человеческого мозга.
По прогнозам Маска, к концу 2025 года искусственный интеллект станет умнее людей. По его мнению, к 2030 году искусственный интеллект почти наверняка превзойдет человеческий разум.
Согласились бы вы использовать такой чип? Является ли технология помощником для человека или угрозой?