Sun’iy intellekt texnologiyalari sohasida jahon yetakchilaridan biri bo‘lgan AQSHning OpenAI kompaniyasi, avvalroq rejalashtirilganidan farqli ravishda, notijorat tashkilot boshqaruvida qoladigan bo‘ldi. Bu haqda kompaniyaning bosh direktori Sem Altman o‘z xodimlariga yuborgan rasmiy maktubida ma’lum qildi.
Maktubda qayd etilishicha, OpenAI notijoriy jamoat manfaatlari bo‘yicha mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidan fuqarolik jamiyati manfaatlarini ta’minlashga yo‘naltirilgan korporativ boshqaruv tizimiga o‘tadi. Shu bilan birga, kompaniyaning ustidan nazorat to‘liq notijoriy boshqaruv organi qo‘lida bo‘lib qolishi belgilab qo‘yilgan.
«Biz bu muhim qarorni qabul qilishdan avval fuqarolik jamiyati yetakchilarining tavsiyalarini tingladik. Shuningdek, Kaliforniya va Delaver shtatlarining bosh prokurorlari idoralari bilan muzokaralar olib bordik. Natijada OpenAI notijoriy tuzilma boshqaruvida qoladigan bo‘ldi. Microsoft hamda yaqinda tayinlangan notijoriy komissiya a’zolari bilan bu yo‘nalishdagi keyingi muzokaralar davomida barcha rejalarni batafsil ishlab chiqishni intizorlik bilan kutmoqdamiz», — deb yozadi Sem Altman o‘z maktubida.
Qayd etilishicha, avvalroq kompaniya rahbariyati xodimlarni ishda saqlab qolish hamda yangi investorlarni jalb qilish uchun OpenAI tuzilmasini to‘liq tijoriy boshqaruv shakliga o‘tkazishni rejalashtirgan edi. Biroq bu rejadan voz kechildi va kompaniya o‘zining dastlabki notijoriy maqsadlariga sodiq qoladigan bo‘ldi.
OpenAI sun’iy intellekt texnologiyalarini insoniyat manfaati uchun ishlatishni o‘zining bosh maqsadi qilib belgilagan. 2015 yilda tashkil etilgan bu kompaniyaning asoschilaridan biri mashhur tadbirkor Ilon Mask bo‘lgan edi. Dastlab kompaniyaga Ilon Mask va Sem Altman birgalikda raislik qilishgan. Shu bilan birga, uning bosh vazifasi insoniyat foydasi uchun sun’iy intellekt sohasida tadqiqotlar olib borish deb belgilangan edi.
Biroq 2018 yilda OpenAI faoliyati tijoriylashganidan norozi bo‘lgan Ilon Mask uni tark etgan va kompaniya to‘liq Sem Altman boshqaruviga o‘tgan. Kompaniyaning strategik hamkori Microsoft korporatsiyasi bo‘lib, u keyingi yillarda OpenAI ga katta hajmda investitsiya kiritgan va shuning ortidan kompaniya sun’iy intellekt sohasida yetakchi o‘ringa chiqqan.
Kompaniya rahbariyatining yangi qarori esa jamoatchilikda ijobiy qabul qilindi. Mutaxassislarning fikricha, OpenAI notijoriy tuzilma sifatida qolishi, uning ilmiy tadqiqotlarga ko‘proq ahamiyat qaratishi va sun’iy intellekt texnologiyalarini xavfsiz, foydali shaklda rivojlantirish imkoniyatlarini kengaytiradi.
Hozirgi kunda OpenAI kompaniyasi GPT modellari, xususan ChatGPT mahsuloti bilan butun dunyoga mashhur bo‘lib, millionlab foydalanuvchilarning kundalik hayoti va ish jarayonini yengillashtirib kelmoqda.
Endi kompaniyaning yangi qaroridan keyin, bu texnologiyalarni yanada takomillashtirish va insoniyat manfaati yo‘lida xavfsiz foydalanish masalasi yanada yuqori darajadagi nazorat ostiga olinishi kutilmoqda.

OpenAI продолжит свою деятельность как некоммерческая организация — важное решение компании
Компания OpenAI из США, являющаяся одним из мировых лидеров в области технологий искусственного интеллекта, осталась под управлением некоммерческой организации, в отличие от ранее запланированного. Об этом сообщил генеральный директор компании Сем Альтман в официальном письме своим сотрудникам.
В письме отмечается, что OpenAI перейдет от формы некоммерческого общества с ограниченной ответственностью к корпоративной системе управления, направленной на обеспечение интересов гражданского общества. При этом контроль над компанией останется полностью в руках некоммерческого управляющего органа.
«Перед принятием этого важного решения мы выслушали рекомендации лидеров гражданского общества. Также мы провели переговоры с офисами генеральных прокуроров штатов Калифорния и Делавэр. В результате OpenAI останется под управлением некоммерческой структуры. Мы с нетерпением ждем подробной проработки всех планов в ходе дальнейших переговоров с Microsoft и недавно назначенными членами некоммерческой комиссии», — пишет Сем Альтман в своем письме.
Отмечается, что ранее руководство компании планировало перейти к полностью коммерческой форме управления, чтобы сохранить сотрудников и привлечь новых инвесторов. Однако от этого плана было решено отказаться, и компания осталась верна своим первоначальным некоммерческим целям.
OpenAI определила использование технологий искусственного интеллекта на благо человечества как свою главную цель. Один из основателей этой компании, основанной в 2015 году, был известный предприниматель Илон Маск. Изначально Илон Маск и Сем Альтман совместно возглавляли компанию. При этом ее главной задачей было проведение исследований в области искусственного интеллекта на благо человечества.
Однако в 2018 году Илон Маск покинул компанию, недовольный коммерциализацией OpenAI, и управление компанией полностью перешло к Сему Альтману. Стратегическим партнером компании является корпорация Microsoft, которая в последние годы инвестировала значительные средства в OpenAI, после чего компания заняла лидирующие позиции в области искусственного интеллекта.
Новое решение руководства компании было положительно воспринято обществом. По мнению экспертов, то, что OpenAI остается некоммерческой структурой, позволит ей уделять больше внимания научным исследованиям и расширит возможности безопасного и полезного развития технологий искусственного интеллекта.
На сегодняшний день компания OpenAI стала известной во всем мире благодаря моделям GPT, в частности продукту ChatGPT, который облегчает повседневную жизнь и рабочие процессы миллионов пользователей.
Теперь, после нового решения компании, ожидается, что вопросы дальнейшего совершенствования этих технологий и их безопасного использования на благо человечества будут находиться под более высоким уровнем контроля.