Sun'iy intellekt startaplari daromad ko'rsatkichlarini soxtalashtirishda ayblanmoqda
O'tgan oyda huquqiy texnologiyalar sohasida faoliyat yurituvchi Spellbook korxonasi asoschilaridan biri va rahbari Skott Stivenson ijtimoiy tarmoqlar orqali sun'iy intellekt yo'nalishidagi startaplar o'rtasida keng tarqalayotgan yirik firibgarlik holatlarini ochiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta'kidlashicha, bugungi kunda ko'plab yangi kompaniyalar o'zlarining yillik barqaror daromad ko'rsatkichlarini sun'iy ravishda oshirib ko'rsatish bilan shug'ullanmoqda. Stivensonning fikricha, dunyoning eng yirik investitsiya fondlari ham o'z nufuzini oshirish maqsadida jurnalistlarni chalg'itib, ushbu yolg'on ma'lumotlarning tarqalishiga bilvosita ko'maklashmoqda.
Bu boradagi batafsil ma'lumotlar nufuzli nashrlar tomonidan o'rganib chiqildi. Yillik barqaror daromad ko'rsatkichi odatda amaldagi shartnomalar asosida mijozlardan kelib tushadigan mablag'larni hisoblash uchun qo'llaniladi.
Biroq mutaxassislarning fikricha, sun'iy intellekt bilan shug'ullanuvchi kompaniyalar ushbu hisoblash usulini tanib bo'lmas darajada o'zgartirib yuborgan. Soha vakillari, investorlar va moliya ekspertlari bilan o'tkazilgan suhbatlar natijasida ma'lum bo'ldiki, ommaviy bayonotlarda daromadlarni bo'rttirib ko'rsatish hozirda odatiy holga aylangan.
Buning asosiy usuli sifatida hali to'liq amalga oshmagan, faqatgina imzolangan kelajakdagi shartnomalar qiymatini amaldagi daromad sifatida taqdim etish qo'llanilmoqda. Ushbu holat zanjir reaksiyasini keltirib chiqarmoqda.
Agar bitta korxona o'z ko'rsatkichlarini yuqori qilib ko'rsatsa, boshqa raqobatchilar ham sarmoyadorlar e'tiborini tortish uchun xuddi shunday yo'l tutishga majbur bo'lmoqda. Yillik barqaror daromad ko'rsatkichi uzoq vaqt davomida texnologik loyihalarning muvaffaqiyatini baholashda asosiy mezon bo'lib kelgan.
Biroq bu ko'rsatkich rasmiy buxgalteriya tekshiruvidan o'tkazilmaydi, chunki xalqaro buxgalteriya tamoyillari kelajakdagi taxminiy foydaga emas, balki allaqachon qo'lga kiritilgan real daromadga asoslanadi. Bu esa yosh kompaniyalarga o'z moliyaviy holatini haqiqatdan ko'ra yaxshiroq va jozibaliroq ko'rsatish uchun keng imkoniyat yaratib bermoqda.
Mazkur holat sohada shaffoflikning yo'qolishiga va sarmoyadorlarning noto'g'ri qaror qabul qilishiga sabab bo'lishi mumkin.

Стартапы в сфере искусственного интеллекта запутались в показателях доходов.
В прошлом месяце Скотт Стивенсон, один из основателей и руководитель компании Spellbook, работающей в сфере юридических технологий, раскрыл в социальных сетях масштабные случаи мошенничества, широко распространенные среди стартапов в области искусственного интеллекта. Об этом сообщило Zamin.uz.
По его словам, сегодня многие новые компании занимаются искусственным завышением своих показателей годового повторяющегося дохода. По мнению Стивенсона, даже крупнейшие инвестиционные фонды мира, стремясь повысить свой престиж, отвлекают журналистов и косвенно способствуют распространению этой ложной информации.
Подробная информация по этому вопросу была изучена авторитетными изданиями. Показатель годового повторяющегося дохода обычно используется для расчета средств, поступающих от клиентов на основе действующих контрактов.
Однако, по мнению специалистов, компании, занимающиеся искусственным интеллектом, до неузнаваемости изменили этот метод расчета. В результате бесед с представителями отрасли, инвесторами и финансовыми экспертами стало известно, что завышение доходов в публичных заявлениях в настоящее время стало обычным явлением.
В качестве основного метода используется представление стоимости будущих контрактов, которые еще не полностью реализованы, а только подписаны, как текущий доход. Эта ситуация вызывает цепную реакцию.
Если одно предприятие завышает свои показатели, другие конкуренты также вынуждены поступать так же, чтобы привлечь внимание инвесторов. Показатель годового повторяющегося дохода долгое время был основным критерием оценки успеха технологических проектов.
Однако этот показатель не проходит официальный бухгалтерский аудит, так как международные принципы бухгалтерского учета основываются не на предполагаемой будущей прибыли, а на уже полученном реальном доходе. Это создает широкие возможности для молодых компаний представлять свое финансовое состояние лучше и привлекательнее, чем оно есть на самом деле.
Данная ситуация может привести к потере прозрачности в отрасли и принятию инвесторами ошибочных решений.