Poytaxtda yo‘l qoidasi buzilishiga chora kam qilinmoqda
Poytaxt aholisi yo‘l harakati qoidalarining jiddiy buzilishlariga qarshi choralar ko‘rilmasligidan shikoyat qilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Fuqarolar huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan buzuvchilarga nisbatan chora ko‘rilishi uchun maxsus saytga buzilishlarni ko‘rsatgan videolarni yuborishadi. Biroq so‘nggi paytlarda huquqni muhofaza qiluvchilar choralar ko‘rishni rad eta boshlagan.
Men deyarli o‘n yildan beri mashina boshqaraman va deyarli jarimalarga tortilmaganman. Har doim yo‘l qoidalariga rioya qilaman.
Taxminan yarim yil oldin yo‘llardagi ko‘plab buzilishlar sababli videoregistrator o‘rnatdim. Yo‘l harakati tartibsizliklariga qarshi kurashish maqsadida buzilishlarni yuborishni boshladim.
Afsuski, yuborgan uchta videomning hech biriga huquqni muhofaza qiluvchi organlar chora ko‘rmadi. Bir videoda raqamlar aniq ko‘rinmaydi, deb bildirishdi, boshqa videolarga esa ularning izohlari kulgili edi.
Masalan, bir videoda haydovchi qarama-qarshi yo‘lga chiqib ketgan, biroq huquqni muhofaza qiluvchilar uchun yo‘l chizig‘i ko‘rinmagani sababli bu harakat normal hisoblangan. Ikkinchi videoda haydovchi meni kesib o‘tib, favqulodda vaziyat yaratgan, lekin bu ham yo‘llarimizda odatiy hol sifatida qabul qilingan.
Shunday savol tug‘iladi: nega huquqni muhofaza qiluvchi organlar buzuvchilarni himoya qilmoqda, dedi bir faollardan biri. Yana bir faollar guruhidan bo‘lgan shaxs piyoda sayr qilib yurgan vaqtida surat va video olishni davom ettiradi.
U ham ko‘p holatlarda rad javoblari olganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozir faqat bir videoda yoki suratda bir necha qoidabuzarlik aniq bo‘lgandagina chora ko‘rilayotgandek.
Faollar mavjud vaziyatdan norozi. Agar hokimiyat yo‘llarda xavfsizlikni ta’minlay olmasa, unda kamida yo‘l harakati qoidalarini buzganlarga qarshi kurashmoqchi bo‘lgan fuqarolarning ishiga to‘sqinlik qilmasligi kerak.

В столице принимаются меры по нарушению правил дорожного движения
Жители столицы жалуются на отсутствие мер против серьезных нарушений правил дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Граждане отправляют видео с нарушениями на специальный сайт, чтобы правоохранительные органы приняли меры против нарушителей. Однако в последнее время правоохранители начали отказывать в принятии мер.
Я управляю автомобилем почти десять лет и почти не подвергался штрафам. Я всегда соблюдаю правила дорожного движения.
Примерно полгода назад я установил видеорегистратор из-за множества нарушений на дорогах. Я начал отправлять нарушения с целью борьбы с беспорядками на дороге.
К сожалению, на ни одно из трех видео, которые я отправил, правоохранительные органы не отреагировали. В одном видео сказали, что номера нечетко видны, а на другие их комментарии были смешными.
Например, в одном видео водитель выехал на встречную полосу, но это действие было признано нормальным, так как разметка на дороге не была видна для правоохранителей. Во втором видео водитель подрезал меня, создав аварийную ситуацию, но это также было принято как обычное явление на наших дорогах.
Возникает вопрос: почему правоохранительные органы защищают нарушителей, сказал один из активистов. Еще один человек из группы активистов продолжает снимать фото и видео, когда гуляет пешком.
Он также сказал, что в большинстве случаев получал отказы. По его словам, сейчас меры принимаются только в том случае, если на одном видео или фото видно несколько нарушений.
Активисты недовольны существующей ситуацией. Если власти не могут обеспечить безопасность на дорогах, то они не должны мешать гражданам, которые хотят бороться с нарушениями правил дорожного движения.
Таким образом, должно быть предоставлено возможность улучшить ситуацию с дорожным движением в городе.