Majburiy avtomobil sug‘urtasida limitlar ikki barobar oshiriladi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati majburiy avtomobil sug‘urtasi sohasida muhim islohotlarni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Milliy istiqbolli loyihalar agentligining matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, asosiy o‘zgarishlar sug‘urta to‘lovlarining maksimal summasini ikki barobar oshirishni nazarda tutadi. 2026 yil 1 yanvardan boshlab sug‘urta to‘lovlari limiti hozirgi 40 million so‘mdan 80 million so‘mga ko‘tariladi.
Bu chora yo‘l-transport hodisalarida jabrlanganlarga to‘lanadigan kompensatsiyalarni amaldagi iqtisodiy sharoitlar va mol-mulkni ta’mirlash hamda davolash xarajatlariga moslashtirishga qaratilgan. Shuningdek, sug‘urta tariflari qayta ko‘rib chiqiladi.
Yangi tariflar batafsil aktuar hisob-kitoblarga asoslangan bo‘lib, sug‘urta mukofotlari va summalarini bozor tamoyillari asosida shakllantirishga o‘tish belgilanmoqda. Haydovchilarga avtomobilni boshqarishga ruxsat berilgan shaxslar soniga cheklov qo‘yilgan yoki cheklovsiz sug‘urta polislarini rasmiylashtirish imkoniyati beriladi.
Yo‘l-transport hodisalaridan kelib chiqqan zararlarni qoplash tartibida ham o‘zgarishlar bo‘ladi. Sug‘urta da’volarini ko‘rib chiqish qoidalari aniqlashtiriladi.
Sug‘urta to‘lovlarini kafolatlash jamg‘armasiga yangi vazifalar yuklanadi. Endilikda jamg‘arma fuqarolarga huquqiy maslahatlar berish va hodisa joyida hujjatlarni to‘ldirishda mutaxassislar yordamini taqdim etadi.
Islohotlarning muhim qismi sohani raqamlashtirishdir. Hukumati sug‘urta kompaniyalari va davlat idoralari o‘rtasida majburiy avtomobil sug‘urtasi bo‘yicha to‘liq elektron ma’lumot almashinuvi yo‘lga qo‘yilishini topshirdi.
2026 yil 1 aprelga belgilangan yagona sug‘urta billing tizimi barcha sug‘urta mukofotlarini markazlashtirilgan va shaffof hisobga olishni ta’minlaydi. Qonuniy talablarning butun mamlakat bo‘ylab bajarilishini ta’minlash maqsadida Vazirlar Mahkamasi ma’muriy javobgarlikni kuchaytirishga doir qonun loyihasini tayyorlamoqda.
Mazkur hujjat haydovchilarning amal qiluvchi majburiy avtomobil sug‘urtasi polisiga ega bo‘lmagan holda transport vositasini boshqarishiga nisbatan qat’iy choralar ko‘rishni nazarda tutadi.

В обязательном автомобильном страховании лимиты увеличиваются в два раза
Правительство Республики Узбекистан объявило о важных реформах в области обязательного автострахования. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным пресс-службы Национального агентства перспективных проектов, основные изменения предполагают удвоение максимальной суммы страховых выплат. С 1 января 2026 года лимит страховых выплат будет повышен с текущих 40 миллионов сумов до 80 миллионов сумов.
Эта мера направлена на адаптацию компенсаций, выплачиваемых пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях, к действующим экономическим условиям, а также к затратам на ремонт имущества и лечение. Кроме того, тарифы на страхование будут пересмотрены.
Новые тарифы будут основаны на детальных актуарных расчетах, и будет установлено переход к формированию страховых премий и сумм на основе рыночных принципов. Водителям будет предоставлена возможность оформлять страховые полисы с ограничением на количество лиц, имеющих право управлять автомобилем, или без ограничений.
Также будут внесены изменения в порядок возмещения ущерба, причиненного в результате дорожно-транспортных происшествий. Правила рассмотрения страховых требований будут уточнены.
На фонд гарантирования страховых выплат будут возложены новые задачи. Теперь фонд будет предоставлять гражданам юридические консультации и помощь специалистов в заполнении документов на месте происшествия.
Важной частью реформ является цифровизация отрасли. Правительство поручило наладить полный электронный обмен информацией между страховыми компаниями и государственными органами по обязательному автострахованию.
Единая система страхового биллинга, запланированная на 1 апреля 2026 года, обеспечит централизованный и прозрачный учет всех страховых премий. С целью обеспечения выполнения законодательных требований по всей стране Кабинет Министров разрабатывает законопроект о повышении административной ответственности.
Данный документ предусматривает строгие меры в отношении водителей, управляющих транспортным средством без действующего полиса обязательного автострахования.