472-marshrut avtobusi holati tezkor tuzatildi
Ijtimoiy tarmoqlarda 472-raqamli marshrut avtobusining yomon holatini ko‘rsatgan videorolik keng tarqalganidan so‘ng, mas’ul organlar tezkor tekshiruv o‘tkazdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu avtobus Toshkent viloyatining qishloq hududlari uchun mo‘ljallangan marshrutga tegishli ekan. Tekshiruv natijasida aniqlangan texnik kamchiliklar va sanitariya talablariga zid holatlar darhol bartaraf etildi.
Avtobus operatori bajarilgan ishlar bo‘yicha fotohisobot taqdim etdi va avtobus yana marshrutga chiqdi. Bundan tashqari, shahar va qishloq hududlaridagi barcha yo‘lovchi transport vositalarining, shu jumladan xususiy operatorlar xizmatidagi transportning texnik holatiga nazorat kuchaytirildi.
Hokimiyatlar fuqarolarning faolligini yuqori baholab, bunday murojaatlar jamoat transporti sifatini yaxshilashda muhim ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi. 472-raqamli marshrutning katta qismi Toshkent shahar hududidan o‘tishi hisobga olinsa, uning qishloq hududi maqomi eskirgan va noqulay transport vositalarini ishlatishga asos bo‘la olmaydi.
Havo harorati +42 daraja bo‘lganida, konditsioneri ishlamaydigan, issiq salonli, oynalari buzilgan va o‘tiradigan joylari eskirgan avtobusda sayohat qilish qiyinligi aniq. Endi faqat yuzaki ta’mir qilish va eskirgan transportni “yopish” emas, balki uni to‘liq ekspluatatsiyadan chiqarib, xavfsizlik va qulaylik standartlariga javob beradigan zamonaviy avtobuslar bilan almashtirish vaqti keldi.

Состояние автобуса маршрута 472 было быстро исправлено
После того как в социальных сетях распространилось видео, показывающее плохое состояние маршрутного автобуса номер 472, ответственные органы провели оперативную проверку. Об этом сообщает Upl.uz.
Как стало известно, этот автобус принадлежит маршруту, предназначенному для сельских районов Ташкентской области. В результате проверки были немедленно устранены выявленные технические недостатки и нарушения санитарных норм.
Оператор автобуса представил фотодоклад о выполненных работах, и автобус снова вышел на маршрут. Кроме того, был усилен контроль за техническим состоянием всех пассажирских транспортных средств в городских и сельских районах, включая транспорт, находящийся в обслуживании частных операторов.
Власти высоко оценили активность граждан и отметили, что такие обращения имеют важное значение для улучшения качества общественного транспорта. Учитывая, что большая часть маршрута номер 472 проходит через территорию города Ташкента, его статус сельского района не может служить основанием для использования устаревших и неудобных транспортных средств.
При температуре воздуха +42 градуса путешествовать в автобусе с неработающим кондиционером, горячим салоном, разбитыми окнами и изношенными сиденьями, безусловно, сложно. Теперь пришло время не только для поверхностного ремонта и «закрытия» устаревшего транспорта, но и для полной его замены на современные автобусы, соответствующие стандартам безопасности и комфорта.