O‘zbekistonda avtomobil ijarasi hajmi oshmoqda
O‘zbekistonda yengil avtomobillar va yengil transport vositalarini ijaraga berish hamda lizing sohasida faol o‘sish kuzatilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yilning birinchi to‘rt oyida ushbu sohaning umumiy hajmi 2,1 trillion so‘mga yetdi. Bu haqda ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan.
Hududlar bo‘yicha avtomobil ijarasi xizmatlariga bo‘lgan talab tahlili shuni ko‘rsatadiki, bu xizmatlarning katta qismi Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi va u umumiy hajmning 27,7 foizini tashkil qiladi. Toshkent shahridan keyingi o‘rinda Toshkent viloyati turib, uning ulushi 14,2 foizni tashkil etadi.
Shuningdek, ijaraga berish bo‘yicha yetakchi hududlar qatorida Andijon viloyati (9,3 foiz), Samarqand viloyati (8,1 foiz), Qashqadaryo viloyati (7,5 foiz) hamda Farg‘ona viloyati (7,1 foiz) alohida ajralib turadi. Bu ko‘rsatkichlar sohaga bo‘lgan talabning mintaqalar kesimida qanday taqsimlanganini aniq ko‘rsatmoqda.
Umuman olganda, avtomobil ijarasi va lizing sohasidagi o‘sish iqtisodiyotning ushbu tarmog‘iga bo‘lgan qiziqishning kuchayishini ifodalaydi.

В Узбекистане объем аренды автомобилей растет
В Узбекистане наблюдается активный рост в сфере аренды легковых автомобилей и легких транспортных средств, а также лизинга. Об этом сообщает Upl.uz.
В первые четыре месяца 2025 года общий объем этой сферы достиг 2,1 триллиона сумов. Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан.
Анализ спроса на услуги аренды автомобилей по регионам показывает, что большая часть этих услуг приходится на город Ташкент, который составляет 27,7 процента от общего объема. На втором месте находится Ташкентская область с долей 14,2 процента.
Кроме того, среди ведущих регионов по аренде выделяются Андижанская область (9,3 процента), Самаркандская область (8,1 процента), Кашкадарьинская область (7,5 процента) и Ферганская область (7,1 процента). Эти показатели четко показывают, как распределен спрос на сектор по регионам.
В целом, рост в сфере аренды автомобилей и лизинга отражает усиление интереса к этому сегменту экономики.