Avtomobil ishlab chiqaruvchisi vakillari bildirishicha, dilerlar avtomobillarning narxini mustaqil belgilash huquqiga ega emaslar, chunki barcha narxlar zavod tomonidan qat’iy tartibga solingan. Avvalroq “Avtostrada” portali dilerlarning zavoddan 155,2 million so‘m narxda xarid qilgan Cobalt Midnight avtomobillarini 167 million so‘mga sotib, narxni oshirishi mumkinligi haqida xabar bergan edi.
Mazkur narx oshirish dilerlarga bozordagi boshqa sotuvchilar bilan raqobatlashish hamda xaridorlarga navbat kutmasdan avtomobilni qo‘shimcha to‘lov evaziga olish imkoniyatini taqdim etishda yordam berishi aytilgan. UzAuto Motors ushbu xabarlarga javoban, dilerlarning bunday noqonuniy harakatlari qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Kompaniya avtomobillarning narxini aniq belgilab qo‘ygan va narxdan yuqori sotish dilerlik shartnomasining buzilishi hisoblanadi. Qoidalar bajarilishini nazorat qilish maqsadida ishlab chiqaruvchi muntazam ravishda o‘z hamkorlarining faoliyatini tekshiradi.
Buzilishlar aniqlanganda dilerlarga shartnomada belgilangan jazo choralari qo‘llaniladi. Hozirgi paytda Chevrolet Cobalt Midnight avtomobilining 167 million so‘m narxda sotilishi haqidagi holatlar qayd etilmagan.
UzAuto Motors mijozlarni avtomobillarni faqat rasmiy narxlarda xarid qilishga chaqiradi, shunda ortiqcha to‘lovlardan saqlanish mumkin bo‘ladi. 2024-yil oktabr oyida UzAuto Motors Chevrolet Cobaltning yangi Midnight to‘plamidagi modelini ishlab chiqarishni boshladi.
Ushbu modelning narxi 155 231 000 so‘m bo‘lib, bu boshqa versiyalar narxidan 7,3 million so‘mga qimmatdir. Yangi to‘plam yangilangan dizayni va qo‘shimcha imkoniyatlari bilan xaridorlar e’tiborini tortdi, bu esa narx oshishi haqida mish-mishlarning paydo bo‘lishiga sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
Chevrolet Cobalt Midnight UzAuto Motorsning qora rangdagi, porloq bezaklarga ega birinchi modeli bo‘lib, O‘zbekistondagi yoshlar orasida ayniqsa mashhur bo‘ldi.

UzAuto Motors отверг повышение цен со стороны дилеров
Компания UzAuto Motors официально опровергла информацию о продаже автомобиля Chevrolet Cobalt Midnight по завышенным ценам в дилерских центрах. Об этом сообщает Upl.uz.
По словам представителей производителя автомобилей, дилеры не имеют права самостоятельно устанавливать цены на автомобили, так как все цены строго регулируются заводом. Ранее портал "Автострада" сообщал, что дилеры могут продать автомобили Cobalt Midnight, купленные у завода за 155,2 миллиона сумов, за 167 миллионов сумов, увеличив цену.
Утверждалось, что это повышение цен поможет дилерам конкурировать с другими продавцами на рынке и предоставит покупателям возможность приобрести автомобиль без ожидания в очереди за дополнительную плату. UzAuto Motors в ответ на эти сообщения подчеркнула, что такие незаконные действия дилеров недопустимы.
Компания четко установила цены на автомобили, и продажа выше установленной цены считается нарушением дилерского договора. С целью контроля за соблюдением правил производитель регулярно проверяет деятельность своих партнеров.
При выявлении нарушений к дилерам применяются меры наказания, предусмотренные договором. В настоящее время случаи продажи Chevrolet Cobalt Midnight за 167 миллионов сумов не зафиксированы.
UzAuto Motors призывает клиентов приобретать автомобили только по официальным ценам, чтобы избежать переплат. В октябре 2024 года UzAuto Motors начала производство модели Chevrolet Cobalt новой комплектации Midnight.
Цена этой модели составляет 155 231 000 сумов, что на 7,3 миллиона сумов дороже других версий. Новая комплектация привлекла внимание покупателей своим обновленным дизайном и дополнительными возможностями, что могло стать причиной появления слухов о повышении цен.
Chevrolet Cobalt Midnight является первой моделью UzAuto Motors черного цвета с блестящей отделкой и особенно популярна среди молодежи в Узбекистане.