Ulug'bek Yulchiyevning "Telbaday" qo'shig'i tinglovchilarni rom etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shahar aholisi orasida norozilik keltirib chiqarayotgan muhim muammoni, ya’ni vazirliklar, idoralar va hokimliklarning ma’muriy binolari atrofidagi ko‘chalarning to‘silib qolishini alohida ta’kidladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ayniqsa, yirik shaharlarda bu muammo kuchayib borayotganini qayd etdi. Ularning xodimlari ko‘pincha yo‘lning 2-3 ta yo‘nalishini avtomobillarini to‘xtatish uchun egallab oladi, bu esa tirbandliklarning ko‘payishiga sabab bo‘lmoqda.
Davlat rahbarining topshirig‘iga binoan 15 ming haydovchi orasida so‘rov o‘tkazildi. Natijalar shuni ko‘rsatdiki, rasmiy va qonuniy avtoturargohlar yetishmasligi sababli ko‘plab haydovchilar mashinalarini yo‘l chetiga qo‘yishga majbur bo‘lmoqda.
Prezident haydovchilarning o‘z muammolarini erkin yetkazishi va eshitilishi uchun yagona platformaning mavjud emasligini ta’kidladi. Shunga ko‘ra, quyidagi chora-tadbirlar belgilandi.
Birinchidan, tashkilotlar va mahallalar atrofidagi asossiz taqiq belgilarini olib tashlash. Ikkinchidan, vazirlik va idoralarning xodimlari tomonidan noqonuniy parkladagi joylarda foto va video nazorat kameralarini o‘rnatish orqali jazolashning aniq va muqarrar bo‘lishi ta’minlanadi.
Shuningdek, davlat xizmatchilari jamoat transportidan faol foydalanib, yaxshi namuna ko‘rsatishi kerakligi alohida ta’kidlandi. Bundan tashqari, rahbarlarning xizmat avtomobillari yo‘llarda ustunlikka ega bo‘lmasligi, faqat Vazirlar Mahkamasi tomonidan rasmiy tasdiqlangan ro‘yxatga kiritilgan holatlar bundan mustasno bo‘lishi qaror qilindi.
Bu chora-tadbirlar shahar transport tizimini tartibga solish va yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga qaratilgan.

На городских дорогах не хватает автопарковок
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев особо отметил важную проблему, вызывающую недовольство среди городского населения, а именно заторы на улицах вокруг административных зданий министерств, ведомств и хокимиятов. Об этом сообщает Upl.uz.
Он отметил, что эта проблема особенно усиливается в крупных городах. Сотрудники этих учреждений часто занимают 2-3 полосы дороги для парковки своих автомобилей, что приводит к увеличению пробок.
По поручению главы государства был проведен опрос среди 15 тысяч водителей. Результаты показали, что из-за нехватки официальных и законных парковок многие водители вынуждены оставлять свои машины на обочине дороги.
Президент подчеркнул, что не существует единой платформы, где водители могли бы свободно донести свои проблемы и быть услышанными. В связи с этим были определены следующие меры.
Во-первых, необходимо убрать необоснованные знаки запрета вокруг организаций и районов. Во-вторых, будет обеспечено четкое и неизбежное наказание за незаконную парковку путем установки фото- и видеонаблюдения сотрудниками министерств и ведомств.
Также было особо подчеркнуто, что государственные служащие должны активно использовать общественный транспорт и показывать хороший пример. Кроме того, было решено, что служебные автомобили руководителей не должны иметь преимущества на дорогах, за исключением случаев, когда они включены в официальный список, утвержденный Кабинетом Министров.
Эти меры направлены на упорядочение городской транспортной системы и повышение безопасности дорожного движения.