O‘zbekistonda elektr avtomobillar soni oshmoqda
Davlat statistika qo‘mitasi O‘zbekistondagi elektr avtomobillari soni haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Statistikaga ko‘ra, 2025 yil 1 apreldagi holatga ko‘ra, mamlakatda jami 65,2 ming elektr avtomobili ro‘yxatga olingan. Eng ko‘p elektr avtomobillar Toshkent shahrida qayd etilgan bo‘lib, ularning soni 49 736 taga yetadi.
Ikkinchi o‘rinda Toshkent viloyati turib, u yerda 4 512 ta elektr avtomobil mavjud. Uchinchi o‘rinni esa Samarqand viloyati egallab, unda 1 739 ta elektr avtomobil ro‘yxatga olingan.
Eng kam elektr avtomobillar Surxondaryo viloyatida bo‘lib, jami 198 ta avtomobil hisoblanadi. So‘nggi yillarda O‘zbekistonda elektr avtomobillarga bo‘lgan qiziqish ortib bormoqda.
Bu asosan ularning iqtisodiyligi va ekologik tozaligi bilan bog‘liq. Elektr avtomobillar aholining transport vositalari orasida tobora ommalashib bormoqda va bu tendensiya kelajakda ham davom etishi kutilmoqda.
Davlat tomonidan ham bu sohani rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Shunday qilib, elektr avtomobillar sonining o‘sishi mamlakat transport tizimida yangi davr boshlanishidan dalolat beradi.

В Узбекистане растет количество электрических автомобилей
Государственный комитет статистики сообщил о количестве электрических автомобилей в Узбекистане. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно статистике, на 1 апреля 2025 года в стране зарегистрировано всего 65,2 тысячи электрических автомобилей. Наибольшее количество электрических автомобилей зарегистрировано в городе Ташкент, их число достигает 49 736.
На втором месте находится Ташкентская область, где имеется 4 512 электрических автомобилей. Третье место занимает Самаркандская область, в которой зарегистрировано 1 739 электрических автомобилей.
Наименьшее количество электрических автомобилей в Сурхандарьинской области, всего 198 автомобилей. В последние годы интерес к электрическим автомобилям в Узбекистане растет.
Это связано, прежде всего, с их экономичностью и экологической чистотой. Электрические автомобили становятся все более популярными среди населения, и ожидается, что эта тенденция продолжится в будущем.
Государство также уделяет особое внимание развитию этой сферы. Таким образом, рост числа электрических автомобилей свидетельствует о начале новой эпохи в транспортной системе страны.