Har 100 uyga 59 ta avtomobil to‘g‘ri keladi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan 2025 yilning birinchi yarmida (yanvar-iyun) o‘tkazilgan tanlov asosidagi uy xo‘jaliklari tadqiqotlari natijalariga ko‘ra, mamlakatda har 100 uy xo‘jaligiga o‘rtacha 59 ta yengil avtomobil to‘g‘ri keladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
So‘nggi 15 yil davomida avtomobillar sonining o‘sish tendensiyasi aniq ko‘zga tashlanadi. 2010 yilda har 100 uy xo‘jaligiga 21 ta yengil avtomobil to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, 2015 yilda bu ko‘rsatkich 42 taga yetgan.
2020 yilda esa u 49 taga ko‘tarilgan. 2025 yilning birinchi yarmida esa bu raqam 59 taga yetdi.
Ushbu ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, so‘nggi 15 yil ichida har 100 uy xo‘jaligiga to‘g‘ri keladigan avtomobillar soni deyarli uch barobar oshgan. Ayniqsa, so‘nggi besh yil ichida bu ko‘rsatkich 10 taga ko‘paygan.
Bu holat aholining avtomobilga bo‘lgan talabining ortayotganini va transport vositalarining ommaviylashayotganini bildiradi. Shuningdek, iqtisodiy o‘sish va aholi turmush darajasining yaxshilanishi avtomobil egaligi ko‘rsatkichlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

На каждые 100 домов приходится 59 автомобилей
По данным Государственного комитета статистики Республики Узбекистан, на основе результатов исследований домохозяйств, проведенных в первой половине 2025 года (январь-июнь), в стране в среднем на каждые 100 домохозяйств приходится 59 легковых автомобилей. Об этом сообщает Upl.uz.
За последние 15 лет тенденция роста числа автомобилей явно заметна. В 2010 году на каждые 100 домохозяйств приходилось 21 легковой автомобиль, в 2015 году этот показатель увеличился до 42.
В 2020 году он поднялся до 49. В первой половине 2025 года эта цифра достигла 59.
Эти данные показывают, что за последние 15 лет число автомобилей на каждые 100 домохозяйств почти утроилось. Особенно за последние пять лет этот показатель увеличился на 10.
Эта ситуация свидетельствует о растущем спросе населения на автомобили и о массовом распространении транспортных средств. Также экономический рост и улучшение уровня жизни населения положительно влияют на показатели владения автомобилями.