Tramp Rossiyaga qarshi keskin sanksiyalar bilan tahdid qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiyaga qarshi yirik moliyaviy sanksiyalar va bojxona to‘lovlarini joriy etishni ko‘rib chiqayotganini e’lon qildi. Uning ta’kidlashicha, ushbu choralar Ukrainadagi urushni to‘xtatish va tinchlik kelishuviga erishishga qaratilgan.
Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida shunday bayonot berdi:
"Rossiya Ukrainani jang maydonida parchalayapti degan haqiqatdan kelib chiqib, men o‘t ochishni to‘xtatish va yakuniy tinchlik kelishuviga erishilgunga qadar Rossiyaga nisbatan yirik bank sanksiyalari va tariflarni jiddiy ko‘rib chiqyapman. Rossiya va Ukraina, juda kech bo‘lmasdan, hozir muzokaralar stoliga o‘tiring. Rahmat!!!"
Tramp bayonotidan keyin Rossiya iqtisodiyotiga zarba
Trampning bu bayonotidan so‘ng Moskva birjasidagi aksiyalar keskin pasaydi. Yirik bank va korporatsiyalarning aksiyalari tushib ketdi, bu esa Rossiya iqtisodiyoti uchun jiddiy xavotir uyg‘otmoqda.
Shuningdek, AQSH prezidentining gaplari yangi savdo cheklovlari va moliyaviy jazolarning kuchayishi ehtimolini oshirib, Rossiyadagi investorlar o‘rtasida noaniqlikni kuchaytirdi.
Trampning maqsadi nima?
Tramp o‘z bayonotida Moskva va Kiyevni tinchlik muzokaralariga chorlashni maqsad qilganini bildirdi. U Ukrainadagi mojaroni tezroq tugatish tarafdori ekanini ta’kidladi.
Siyosat tahlilchilariga ko‘ra, Trampning bu harakati:
• Rossiyaga moliyaviy bosimni kuchaytirish;
• Ukrainani muloqotga undash;
• AQSH va Yevropa Ittifoqi sanksiyalar siyosatida yangi yo‘nalish belgilashga qaratilgan.
Ayni paytda Kreml Trampning tahdidlariga rasmiy munosabat bildirgani yo‘q, ammo Moskva siyosiy doiralarida AQSHning bosimi kuchayishi mumkinligi haqida muhokamalar boshlangan.
Nima kutilyapti?
Trampning keskin bayonotidan so‘ng xalqaro siyosiy maydonda:
• AQSH Rossiyaga qarshi yangi sanksiya rejalarini ishlab chiqishi mumkinligi;
• Rossiya iqtisodiyotiga yangi bosim o‘rnatilishi;
• Ukraina va Rossiya o‘rtasida muzokaralar tezlashishi mumkinligi haqida taxminlar paydo bo‘ldi.
Biroq, tahlilchilar Rossiyaning bunday tahdidlarga javob sifatida G‘arbga qarshi iqtisodiy va harbiy choralarini kuchaytirishi mumkinligini ham istisno qilishmayapti.
Yaqin kunlarda Tramp bayonotining qanday ta’sir ko‘rsatishi aniqroq namoyon bo‘ladi.
Eron mudofaa vazirligi mamlakat janubidagi Bushehr shahri ustidan AQShga tegishli uchuvchisiz uchish apparatini o'zining havo mudofaa tizimlari yordamida yo'q qilganini e'lon qildi.
Eron atrofida yuzaga kelgan keskin siyosiy va harbiy vaziyat mintaqadagi gaz ta'minotiga jiddiy zarba berdi va bu oqibatda Hindistonda ham noma'lum holat boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Yaqin Sharqdagi qurolli to'qnashuvlar nafaqat mintaqaviy siyosiy xaritada, balki jang maydonidagi harbiylarning ruhiy holatida ham katta o'zgarishlarga sabab bo'lmoqda. Bu haqda

Трамп пригрозил резкими санкциями против России
Президент США Дональд Трамп объявил, что рассматривает возможность введения крупных финансовых санкций и таможенных пошлин против России. По его словам, эти меры направлены на прекращение войны в Украине и достижение мирного соглашения.
Трамп сделал такое заявление в своей социальной сети Truth Social:
"Исходя из факта, что Россия разрывает Украину на поле боя, я серьезно рассматриваю возможность введения крупных банковских санкций и тарифов против России до тех пор, пока не будет достигнуто прекращение огня и окончательное мирное соглашение. Россия и Украина, садитесь за стол переговоров, пока не стало слишком поздно. Спасибо!!!"
Удар по экономике России после заявления Трампа
После этого заявления Трампа акции на московской бирже резко упали. Акции крупных банков и корпораций обрушились, что вызывает серьезные опасения для российской экономики.
Кроме того, слова президента США увеличили неопределенность среди инвесторов в России, повысив вероятность новых торговых ограничений и ужесточения финансовых санкций.
Какова цель Трампа?
Трамп заявил, что его целью является призыв Москвы и Киева к мирным переговорам. Он подчеркнул, что выступает за более быстрое завершение конфликта в Украине.
По мнению политических аналитиков, этот шаг Трампа:
• Усиление финансового давления на Россию;
• Подталкивание Украины к диалогу;
• Нацеливание на определение нового направления в политике санкций США и Европейского Союза.
В настоящее время Кремль официально не отреагировал на угрозы Трампа, однако в политических кругах Москвы начались обсуждения о возможном усилении давления со стороны США.
Что ожидается?
После резкого заявления Трампа в международной политической сфере:
• Существует вероятность, что США могут разработать новые планы санкций против России;
• Может быть оказано новое давление на российскую экономику;
• Существуют предположения о возможном ускорении переговоров между Украиной и Россией.
Однако аналитики также не исключают, что Россия может усилить свои экономические и военные меры в ответ на такие угрозы со стороны Запада.