Tramp Zelenskiydan nima istaydi?
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyni sherik emas, balki tinchlik muzokaralariga to‘siq sifatida ko‘rayotgani haqida Bild nashri mutaxassislar tahliliga asoslanib yozmoqda.
Tahlilchilarning fikricha, Vashington Zelenskiy lavozimini tark etmaguncha Ukrainaga qurol-yarog‘ yetkazib berishni to‘xtatishi mumkin. Bu esa Kiyev uchun jiddiy tahdid tug‘diradi, chunki Ukraina Rossiya bilan davom etayotgan harbiy mojarodan chiqish uchun AQSH yordamiga muhtoj.
Tramp va Zelenskiy o‘rtasidagi munosabatlar
AQSH va Ukraina o‘rtasidagi munosabatlar so‘nggi vaqtlarda keskinlashdi. Kyoln universiteti professori Tomas Yegerning ta’kidlashicha, Tramp Zelenskiyga nisbatan shaxsiy hisob-kitobga ega. Uning fikriga ko‘ra, ikki lider o‘rtasidagi munosabatlar 2020 yildayoq yomonlashgan.
Oshiga kelib, Tramp 2020 yilda Zelenskiydan o‘shandagi raqibi Jo Baydenga qarshi dalillar topishda yordam berishni so‘ragan, ammo Ukraina prezidenti bu talabni bajarmagan. Shundan so‘ng ular o‘rtasidagi ishonchsizlik yanada kuchaygan.
Bild nashriga ko‘ra, Tramp hozir ham Zelenskiyni AQSH va Ukraina o‘rtasidagi kelishuvlarga to‘siq sifatida ko‘rmoqda. Shunday ekan, u Ukrainaga harbiy yordamni to‘xtatish orqali Zelenskiyga bosim o‘tkazishni rejalashtirgan bo‘lishi mumkin.
Ukraina kelajagi qanday bo‘ladi?
Agar Vashington Ukrainaga qurol-yarog‘ yetkazib berishni to‘xtatsa, bu Kiyev uchun jiddiy muammolarni keltirib chiqaradi. AQSH Ukrainaga moddiy va harbiy yordam beradigan asosiy davlatlardan biri hisoblanadi. Agar yordam to‘xtatilsa, bu Zelenskiy ma’muriyatining pozitsiyasini yanada murakkablashtiradi.
Tahlilchilar Trampning bu harakati Ukrainadagi siyosiy vaziyatga ta’sir qilishi va Zelenskiyning lavozimdan ketishiga olib kelishi mumkin deb taxmin qilishmoqda.
Yangi vaziyat Ukrainaning kelajagiga jiddiy ta’sir qilishi mumkin. AQSH va Ukraina o‘rtasidagi munosabatlar qay yo‘nalishda davom etishi hozircha noma’lum. Ammo Tramp ma’muriyatining qarorlari Zelenskiy ma’muriyati uchun katta sinovga aylanishi aniq.

Трамп что хочет от Зеленского?
Президент США Дональд Трамп рассматривает президента Украины Владимира Зеленского не как партнера, а как препятствие для мирных переговоров, сообщает издание Bild, ссылаясь на анализ экспертов.
По мнению аналитиков, Вашингтон может приостановить поставки оружия в Украину, пока Зеленский не покинет свой пост. Это создаст серьезную угрозу для Киева, так как Украина нуждается в помощи США для выхода из продолжающегося военного конфликта с Россией.
Отношения между Трампом и Зеленским
Отношения между США и Украиной в последнее время обострились. Профессор Кельнского университета Томас Йегер подчеркивает, что Трамп имеет личные счеты к Зеленскому. По его мнению, отношения между двумя лидерами ухудшились еще в 2020 году.
Кроме того, Трамп в 2020 году просил Зеленского помочь найти доказательства против своего соперника Джо Байдена, однако президент Украины не выполнил это требование. После этого недоверие между ними только усилилось.
По данным Bild, Трамп и сейчас рассматривает Зеленского как препятствие для соглашений между США и Украиной. Таким образом, он мог планировать оказать давление на Зеленского, приостановив военную помощь Украине.
Каково будущее Украины?
Если Вашингтон приостановит поставки оружия в Украину, это создаст серьезные проблемы для Киева. США являются одним из основных государств, предоставляющих материальную и военную помощь Украине. Если помощь будет прекращена, это усложнит позицию администрации Зеленского.
Аналитики предполагают, что действия Трампа могут повлиять на политическую ситуацию в Украине и привести к отставке Зеленского.
Новая ситуация может серьезно повлиять на будущее Украины. Направление, в котором будут развиваться отношения между США и Украиной, пока неизвестно. Однако решения администрации Трампа, безусловно, станут серьезным испытанием для администрации Зеленского.