Zelenskiy Oval kabinetdagi tortishuv uchun Trampdan kechirim so‘radi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy fevral oxirida Oval kabinetda yuz bergan tortishuv uchun AQSH prezidenti Donald Trampdan kechirim so‘radi. Bu haqda AQSH prezidentining Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stif Uitkoff ma’lum qildi.
Fox News telekanalida chiqish qilgan Uitkoffning so‘zlariga ko‘ra, Zelenskiy Oq uyda yuz bergan mojaro uchun rasmiy ravishda kechirim so‘rab, Trampga maktub yo‘llagan.
"Zelenskiy prezidentga maktub yo‘lladi. U Oval kabinetda yuz bergan mojaro uchun kechirim so‘radi. O‘ylaymanki, bu muhim qadam bo‘ldi va bizning jamoalarimiz, shuningdek, ushbu voqeaga aloqador ukrainaliklar va yevropaliklar o‘rtasida ko‘plab munozaralar bo‘lib o‘tdi", — dedi Uitkoff.
Biroq Zelenskiyning aynan qanday "kechirim so‘rashi" nazarda tutilgani va u Trampga qanday maktub yo‘llagani borasida haligacha aniqlik yo‘q.
Zelenskiy Oq uydagi uchrashuv haqida afsusda ekanini bildirgan
4 mart kuni Zelenskiy X ijtimoiy tarmog‘ida uchrashuvdan keyingi taassurotlari haqida yozib, Oq uydagi uchrashuv kutilaganidek o‘tmaganini tan olgan.
"Bunday bo‘lganidan afsusdaman. Barchasini to‘g‘irlash vaqti keldi. Kelgusi hamkorlik va muloqot konstruktiv bo‘lishini istaymiz", — deyiladi Ukraina yetakchisining postida.
Tramp esa kongress qarshisida qilgan chiqishida Zelenskiydan muhim maktub olganini ma’lum qildi va "xabar uchun minnatdor ekanini" ta’kidladi.
Shu bilan birga, Ukrainaning AQSHdagi elchisi Oksana Markarova Zelenskiy tomonidan Trampga alohida maktub yozilmaganini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tramp kongressga murojaatida Ukraina prezidentining 4 martdagi postidan iqtibos keltirgan.
Oval kabinetdagi tortishuv va uning oqibatlari
28 fevral kuni Oval kabinetda o‘tkazilgan tadbirda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vens o‘rtasida tortishuv sodir bo‘lgan.
Shundan keyin Ukraina rahbari uchrashuvni muddatidan oldin tark etgan va ikki davlat o‘rtasidagi nodir metallar bo‘yicha bitim imzolanmay qolgan.
Keyinroq, AQSH davlat kotibi Marko Rubio Zelenskiyni Oq uydagi tortishuv sabab kechirim so‘rashi kerak ekanini ta’kidladi. Biroq Ukraina prezidenti bu talabga rioya qilish niyatida emasligini bildirgan.
Zelenskiy va Tramp o‘rtasidagi munosabatlarning bu holati ikki davlat hamkorligiga qanday ta’sir qilishi hali aniq emas. Ammo tahlilchilar Ukraina prezidentining pozitsiyasi AQSHdan kelayotgan harbiy va iqtisodiy yordam masalasiga ta’sir qilishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.

пасмурно ветер 1.4 м/с, З
Президент Украины Владимир Зеленский извинился у президента США Дональда Трампа за конфликт, произошедший в Овальном кабинете в конце февраля. Об этом сообщил специальный представитель президента США по Ближнему Востоку Стив Уиткофф.
По словам Уиткоффа, выступившего на телеканале Fox News, Зеленский официально извинился за инцидент в Белом доме и отправил Трампу письмо.
"Зеленский отправил президенту письмо. Он извинился за конфликт, произошедший в Овальном кабинете. Я думаю, что это был важный шаг, и между нашими командами, а также между украинцами и европейцами, связанными с этим событием, прошло много обсуждений", — сказал Уиткофф.
Однако до сих пор нет ясности о том, как именно Зеленский "извинился" и какое письмо он отправил Трампу.
Зеленский выразил сожаление о встрече в Белом доме
4 марта Зеленский написал о своих впечатлениях после встречи в социальной сети X, признав, что встреча в Белом доме прошла не так, как ожидалось.
"Мне жаль, что так произошло. Время исправить все. Мы хотим, чтобы наше будущее сотрудничество и диалог были конструктивными", — говорится в посте украинского лидера.
Трамп, в свою очередь, заявил в своем выступлении перед Конгрессом, что получил важное письмо от Зеленского и подчеркнул, что "благодарен за сообщение".
В то же время посол Украины в США Оксана Маркарова сообщила, что отдельного письма от Зеленского Трампу не было. По ее словам, Трамп в своем обращении к Конгрессу процитировал пост президента Украины от 4 марта.
Конфликт в Овальном кабинете и его последствия
28 февраля на мероприятии в Овальном кабинете произошел конфликт между президентом Украины Владимиром Зеленским и вице-президентом США Джей Ди Вэнсом.
После этого украинский лидер покинул встречу досрочно, и соглашение по редким металлам между двумя странами не было подписано.
Позже госсекретарь США Марко Рубио отметил, что Зеленский должен извиниться за конфликт в Белом доме. Однако президент Украины заявил, что не намерен выполнять это требование.
Пока неясно, как это состояние отношений между Зеленским и Трампом повлияет на сотрудничество двух стран. Однако аналитики подчеркивают, что позиция президента Украины может повлиять на вопрос о военной и экономической помощи, поступающей из США.