Ukrainaning Rossiya bilan muzokaralardagi “qizil chiziqlari” ma’lum bo‘ldi
11-mart kuni Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tgan Ukraina va AQSH delegatsiyalari o‘rtasidagi muzokaralar chog‘ida Kiyevning “qizil chiziqlari” e’lon qilindi, ular Ukrainaning Rossiya bilan mojaroni hal qilish bo‘yicha muzokaralari chog‘ida kesib o‘tishga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi.
Yevropa gazetasi manbasiga ko‘ra, shunday muammolardan biri Ukrainaning NATOga qo‘shilishidir.
Qayd etilishicha, Kiyev bu g‘oya va uni amalga oshirishdan voz kechish niyatida emas.
Bundan tashqari, Ukraina delegatsiyasi Ukrainaning Yevroittifoqqa a’zoligi masalasini ko‘tardi va Kiyev mamlakatdagi Ukraina Qurolli kuchlari sonini qisqartirish masalasini ham muhokama qilishdan bosh tortdi.
“Biz NATO masalasini ham muhokama qildik va Ukraina uchun uni kun tartibidan olib tashlab bo‘lmasligini aniq aytdik. (...) Ukraina uchun qizil chiziqlar bor”, — dedi nashr manbasi.
Ukraina OP rahbari Andrey Yermak ham o‘zining Telegram-kanalida Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni hal qilish mavzusida gapirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev Minsk kelishuvlari ssenariysi bo‘yicha mojaroni “muzlatish” niyatida emas.
“Biz muzlatilgan mojaroga bormaymiz, AQSHdagi hamkorlarimiz ham bunday ssenariyga qarshi. Biz Minsk-3 ga qarshimiz, Yevropa tinchlik jarayoniga qo‘shiladi”, — deb yozgan Yermak.
Putin Ukrainada 30 kunlik sulh tuzishga bu uzoq muddatli tinchlikka olib kelishi sharti bilan ruxsat bergan edi.
Bundan tashqari, Putinning aniqlik kiritishicha, hali ham qat’iy rioya qilgan holda tushuntirishni talab qiladigan qator masalalar mavjud. Ular orasida Ukraina Qurolli kuchlari tomonidan bosib olingan Kursk viloyatidagi front uchastkasi Rossiya rahbarining so‘zlariga ko‘ra, noaniqligicha qolmoqda.
Putin, shuningdek, Ukrainaga mamlakatda safarbarlik o‘tkazishni taqiqlashni va bu davrda qurol yetkazib berishni to‘xtatishni talab qildi.
Ammo asosiy masala - Ukraina rasmiylarining harakatlari ustidan nazoratni o‘rnatish va 2000 kilometrga cho‘zilgan butun front chizig‘i bo‘ylab o‘t ochishni to‘xtatish rejimiga rioya qilish.

Стали известны "красные линии" Украины в переговорах с Россией
11 марта в Саудовской Аравии прошли переговоры между делегациями Украины и США, в ходе которых были объявлены «красные линии» Киева, которые нельзя пересекать в ходе переговоров Украины с Россией по разрешению конфликта.
По данным источника газеты «Европа», одной из таких проблем является вступление Украины в НАТО.
Отмечается, что Киев не намерен отказываться от этой идеи и ее реализации.
Кроме того, украинская делегация подняла вопрос о членстве Украины в Евросоюзе и Киев также отказался обсуждать вопрос сокращения численности Вооруженных сил Украины в стране.
«Мы также обсудили вопрос НАТО и четко сказали, что его нельзя убрать из повестки дня для Украины. (...) Для Украины есть красные линии», — сказал источник издания.
Глава ОП Украины Андрей Ермак также высказался в своем Telegram-канале по поводу разрешения конфликта между Россией и Украиной.
По его словам, Киев не намерен «замораживать» конфликт по сценарию Минских соглашений.
«Мы не пойдем на замороженный конфликт, наши партнеры в США также против такого сценария. Мы против Минска-3, Европа присоединится к мирному процессу», — написал Ермак.
Путин разрешил заключить 30-дневное перемирие в Украине при условии, что это приведет к долгосрочному миру.
Кроме того, по словам Путина, существует ряд вопросов, требующих разъяснения при строгом соблюдении. Среди них остается неопределенной участок фронта в Курской области, захваченный Вооруженными силами Украины, по словам российского лидера.
Путин также потребовал от Украины запретить проведение мобилизации в стране и остановить поставки оружия в этот период.
Однако основной вопрос — это установление контроля над действиями украинских официальных лиц и соблюдение режима прекращения огня вдоль всей фронтовой линии, протянувшейся на 2000 километров.