Zelenskiyning reytingi keskin oshdi: ukrainaliklar uni qo‘llab-quvvatlamoqda
Britaniyaning The Economist jurnali tomonidan e’lon qilingan so‘nggi so‘rov natijalariga ko‘ra, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning reytingi AQSHga tashrifidan so‘ng keskin oshgan. Ipsos agentligi tomonidan o‘tkazilgan telefon so‘rovnomasi natijalari Zelenskiyning hali ham ukrainaliklar o‘rtasida katta qo‘llab-quvvatlovga ega ekanini ko‘rsatmoqda.
Ukrainaliklarning frontda qolish istagi
So‘rovda qatnashgan 1000 nafar ukrainalikning 74 foizi AQSH yordamisiz ham harbiy harakatlarni davom ettirishni ma’qullagan. Bu ko‘rsatkich Zelenskiyga nisbatan xalq ishonchi va qo‘llab-quvvatlovini yaqqol namoyon qiladi. Shuningdek, respondentlarning 59 foizi Ukraina jang maydonida g‘alaba qozonishi mumkin, deb hisoblaydi. Bu fikr AQSH rasmiylari, xususan, davlat kotibi Marko Rubioning buning imkonsizligi haqidagi bayonotlariga zid.
Zelenskiy prezidentlik poygasida peshqadam
Maqola mualliflariga ko‘ra, Zelenskiy hozirgi vaqtda bo‘lajak prezidentlik saylovlarida peshqadamlik qilmoqda. Uning asosiy raqibi, sobiq qo‘mondon Valeriy Zalujniy katta farq bilan mag‘lub bo‘lishi mumkin. Zelenskiy ayniqsa, ayollar, yoshlar va Ukrainaning sharqiy hududlari aholisi orasida ommaboplikka ega.
Zalujniy esa ko‘proq jangovar kayfiyatdagi va murosaga kelishni istamayotgan katta yoshli saylovchilar orasida obro‘ qozongan.
Ukrainaliklar Zelenskiyni qonuniy prezident deb biladi
So‘rovda qatnashgan har 10 nafar ukrainalikning 7 nafari Zelenskiyning faoliyatini ma’qullashini bildirgan. Shuningdek, 10 kishidan 8 nafari uni qonuniy prezident sifatida tan olishini va urush davom etayotgan bir paytda saylov o‘tkazish g‘oyasini qo‘llab-quvvatlamaganini ta’kidlagan.
Maqolada keltirilgan yana bir muhim ma’lumot shundaki, ukrainaliklarning aksariyati Zelenskiy uchun jonini fido qilishga tayyor. Ular harbiy komissarlarni ko‘rganda qochib ketish o‘rniga frontga jo‘nash uchun navbatda turishibdi.
So‘nggi so‘rov natijalari Zelenskiyning Ukrainadagi mavqei hali ham juda kuchli ekanini ko‘rsatmoqda. Uning prezidentlik uchun qo‘llab-quvvatlovi yuqori bo‘lib, ukrainaliklarning katta qismi uning rahbarligini qo‘llab-quvvatlamoqda. Ukrainada urush davom etayotgan bo‘lsa-da, xalq hali ham g‘alabaga ishonmoqda va Zelenskiyga sodiqligini saqlab qolmoqda.

Рейтинг Зеленского резко вырос: украинцы его поддерживают
Согласно последним результатам опроса, опубликованным британским журналом The Economist, рейтинг президента Украины Владимира Зеленского резко возрос после его визита в США. Результаты телефонного опроса, проведенного агентством Ipsos, показывают, что Зеленский по-прежнему пользуется большой поддержкой среди украинцев.
Желание украинцев оставаться на фронте
74% из 1000 опрошенных украинцев одобрили продолжение военных действий даже без помощи США. Этот показатель ярко демонстрирует доверие и поддержку народа к Зеленскому. Также 59% респондентов считают, что Украина может одержать победу на поле боя. Это мнение противоречит заявлениям официальных лиц США, в частности, государственного секретаря Марка Рубио о невозможности этого.
Зеленский - лидер президентской гонки
По словам авторов статьи, Зеленский в настоящее время является лидером предстоящих президентских выборов. Его основной соперник, бывший командующий Валерий Залужный, может быть побежден с большим отрывом. Зеленский особенно популярен среди женщин, молодежи и жителей восточных регионов Украины.
Залужный же завоевал авторитет среди более зрелых избирателей, настроенных на боевой лад и не желающих идти на компромиссы.
Украинцы считают Зеленского законным президентом
7 из каждых 10 опрошенных украинцев заявили о своей поддержке деятельности Зеленского. Кроме того, 8 из 10 человек признали его законным президентом и отметили, что не поддерживают идею проведения выборов в условиях продолжающейся войны.
Еще одной важной информацией, приведенной в статье, является то, что большинство украинцев готовы пожертвовать собой ради Зеленского. Они стоят в очереди, чтобы отправиться на фронт, вместо того чтобы бежать, когда видят военных комиссаров.
Последние результаты опроса показывают, что позиция Зеленского в Украине по-прежнему очень сильна. Его поддержка на президентских выборах высока, и большая часть украинцев поддерживает его руководство. Несмотря на продолжающуюся войну в Украине, народ все еще верит в победу и сохраняет верность Зеленскому.