Zelenskiy: Rossiya tinchlik kelishuvini kechiktirmoqda va urushni davom ettirishni xohlamoqda
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyani tinchlik kelishuvini ataylab kechiktirayotganlikda aybladi. Uning ta’kidlashicha, Moskva 30 kunlik otashkesim taklifiga hali ham mazmunli javob qaytarmagan. Zelenskiy 13 mart kuni Telegram'da shunday yozdi: «Afsuski, bir kundan ortiq vaqtdan beri dunyo bildirilgan takliflarga nisbatan Rossiya tomonidan mazmunli javob eshitmayapti. Va bu aynan Rossiya urushni davom ettirishga intilayotganini va tinchlik boshlanishini imkon qadar kechiktirishga harakat qilishini yana bir bor tasdiqlaydi».
Ukraina 30 kunlik otashkesimni qabul qildi, Rossiyadan javob kutilmoqda
Zelenskiy 12 mart kuni Kiyevdagi chiqishi davomida Rossiyani AQSHning Ukraina va Moskva o‘rtasida 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifiga javob berishga chaqirdi. Uning ta’kidlashicha, Kiyev bu taklifni qabul qilgan va hozir endi Rossiyaning qarorini kutib turibdi. «Hammasi Rossiya o‘t ochishni to‘xtatish va tinchlanishni xohlaydimi yoki odamlarni o‘ldirishda davom etishni xohlaydimi, bunga bog‘liq», dedi Ukraina prezidenti.
AQSH Rossiyaga bosimni kuchaytirishi mumkin
Zelenskiy agar Moskva otashkesimdan bosh tortsa, AQSHdan qattiq javob kutishini ma’lum qildi. «Hozircha tafsilotlarni bilmayman, lekin biz sanksiyalar va Ukrainani mustahkamlash haqida gapiryapmiz», — deya tushuntirdi u. Shuningdek, u Rossiyaga ishonmasligini yana bir bor ta’kidladi va Vashingtonning bosimi Kremlni urushni tugatishga majbur qilishini umid qildi.
Ukraina xavfsizlik kafolatlarini muhokama qilishni rejalashtirmoqda
Zelenskiy 30 kunlik otashkesim kuchga kirganidan so‘ng, Ukraina ittifoqchilari bilan o‘z mamlakati uchun xavfsizlik kafolatlarini muhokama qilishga tayyorligini bildirdi. Bu Ukraina uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, mamlakat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan muhim qadam bo‘lishi mumkin.

Зеленский: Россия откладывает мирное соглашение и хочет продолжать войну
Президент Украины Владимир Зеленский обвинил Россию в преднамеренной задержке мирного соглашения. По его словам, Москва до сих пор не дала содержательного ответа на предложение о 30-дневном прекращении огня. Зеленский 13 марта написал в Telegram: «К сожалению, уже больше суток мир не слышит от России содержительного ответа на предложенные инициативы. И это еще раз подтверждает, что именно Россия стремится продолжать войну и пытается как можно больше задержать начало мира».
Украина приняла 30-дневное прекращение огня, ожидается ответ от России
Зеленский 12 марта во время своего выступления в Киеве призвал Россию ответить на предложение США о 30-дневном прекращении огня между Украиной и Москвой. По его словам, Киев принял это предложение и теперь ждет решения России. «Все зависит от того, хочет ли Россия прекратить огонь и успокоиться или продолжать убивать людей», — сказал президент Украины.
США могут усилить давление на Россию
Зеленский сообщил, что если Москва откажется от прекращения огня, он ожидает жесткого ответа от США. «Пока я не знаю деталей, но мы говорим о санкциях и укреплении Украины», — объяснил он. Также он еще раз подчеркнул, что не доверяет России и надеется, что давление Вашингтона заставит Кремль закончить войну.
Украина планирует обсудить гарантии безопасности
Зеленский заявил, что после вступления в силу 30-дневного прекращения огня он готов обсудить с союзниками гарантии безопасности для своей страны. Это имеет стратегическое значение для Украины и может стать важным шагом к обеспечению безопасности страны.