Tramp: Ukraina va Rossiya hudud bo‘yicha muzokara qilmoqda
AQSh prezidenti Donald Tramp Oq uyda jurnalistlar bilan bo‘lgan suhbatda Ukraina va Rossiya o‘rtasida yerlar bo‘yicha kelishuv va to‘liq o‘t ochishni to‘xtatish masalalari ayni paytda muhokama qilinayotganini ma’lum qildi, deb xabar berdi Tengrinews.kz RBK’ga tayanib.
Trampning aytishicha, tomonлар o‘rtasida joriy muzokaralar tinchlikka erishish va urushni yakunlashga qaratilgan. U “yaqinda to‘liq otashkesimga erishamiz”, deya optimistik fikr bildirdi. Muzokaralar hududiy bo‘linish, chegara liniyalari va boshqa dolzarb mavzularni qamrab olmoqda.
Shuningdek, Tramp bir nechta front chiziqlarida allaqachon o‘t ochish to‘xtatilganini ta’kidladi va “shartlar yaxshi bajarilmoqda”, dedi. U prezident Putin va prezident Zelenskiy bilan alohida suhbatlar o‘tkazgani va ular natijasida murosaga asos bo‘ladigan nuqtalar aniqlanganini bildirdi. “Men ikkala tomon bilan yaxshi gaplashdim va kelishuv chegaralari bor deb hisoblayman”, – dedi Tramp.
18 mart kuni Tramp va Putin telefon orqali Ukraina energetika infratuzilmasiga hujumlarni vaqtincha to‘xtatish yuzasidan kelishib olgan. Ukraina bu taklifni qo‘llab-quvvatlab, 30 kunlik moratoriy joriy qilgan. Shundan so‘ng, Putin Rossiya armiyasiga hujumlarni to‘xtатishni buyurgan.

Трамп: Украина и Россия ведут переговоры по территории
Президент США Дональд Трамп в разговоре с журналистами в Белом доме сообщил, что в настоящее время обсуждаются вопросы соглашения по территориям между Украиной и Россией и полного прекращения огня, как передает сообщает Tengrinews.kz со ссылкой на РБК.
По словам Трампа, текущие переговоры направлены на достижение мира и завершение войны. Он выразил оптимизм, заявив: “Мы скоро достигнем полного прекращения огня”. Переговоры охватывают вопросы территориального деления, границ и другие актуальные темы.
Также Трамп отметил, что на нескольких фронтах уже прекращен огонь и сказал, что “условия выполняются хорошо”. Он сообщил, что провел отдельные беседы с президентом Путиным и президентом Зеленским, в результате которых были определены пункты, которые могут стать основой для компромисса. “Я хорошо поговорил с обеими сторонами и считаю, что есть границы для соглашения”, – сказал Трамп.
18 марта Трамп и Путин договорились по телефону о временном прекращении атак на энергетическую инфраструктуру Украины. Украина поддержала это предложение и ввела 30-дневный мораторий. После этого Путин отдал приказ российской армии прекратить атаки.