Dunyo aholisi rasmiy hisob-kitoblardan ko‘proq bo‘lishi mumkin
Tadqiqotchilar 1975 yildan 2010 yilgacha bo‘lgan demografik ma’lumotlarni tahlil qilib, global aholi ma’lumotlar bazalari qishloqlardagi aholi sonini kam hisoblashini aniqladi. Bu esa dunyo aholisi haqidagi rasmiy ma’lumotlar bir necha milliard odamni qamrab olmasligi mumkinligini anglatadi.
Tadqiqot usuli va asosiy xulosalar
Olimlar 35 mamlakatdagi 307 ta gidrotexnika loyihasi bo‘yicha aholi hisob-kitoblarini beshta turli ma’lumotlar bazasidagi rasmiy ma’lumotlar bilan solishtirdi. Ma’lum bo‘lishicha, qishloq joylarda odamlar haqida to‘liq ma’lumot yo‘q. Ayniqsa, tibbiy xizmatlar, infratuzilma va aholi soni haqidagi ma’lumotlar shaharlarga nisbatan ancha kamligi aniqlandi.
Barcha ekspertlar bu fikrga qo‘shilmaydi
Ayrim mutaxassislar fikricha, sun’iy yo‘ldosh tasvirlari va aholi ma’lumotlarini to‘plashning takomillashtirilgan usullari ushbu xatolik darajasini kamaytirishi mumkin. Shunga qaramay, tadqiqotchilar hisobga olinmagan yuz millionlab odamlar hali ham mavjudligini va bu davlat xizmatlarini rejalashtirish hamda iqlim o‘zgarishi ta’sirini bashorat qilishda muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlaydilar.
Tadqiqotchilarning taklifiga ko‘ra, resurslarni aniqroq taqsimlash va demografik ma’lumotlarni yaxshiroq baholash uchun, ayniqsa, qishloq joylarida aholi hisob-kitobini yanada takomillashtirish kerak. Yangi yondashuvlar orqali kam baholangan aholi sonini aniqlash, infratuzilmani yaxshilash va global miqyosda samarali rejalarni ishlab chiqish mumkin.

Население мира может быть больше официальных подсчетов
Исследователи Университета Аалто в Финляндии показали, что ошибки в подсчете сельского населения могут значительно превышать официальную статистику мирового населения. Как сообщает издание Science Alert, современные методы могут недооценивать количество людей, проживающих в сельской местности, на 53-84 процента.
Исследователи проанализировали демографические данные с 1975 по 2010 год и выяснили, что глобальные базы данных о населении недооценивают численность населения в деревнях. Это означает, что официальные данные о мировом населении могут не охватывать несколько миллиардов человек.
Методы исследования и основные выводы
Ученые сравнили подсчеты населения по 307 гидротехническим проектам в 35 странах с официальными данными из пяти различных баз данных. Выяснилось, что нет полных данных о людях в сельской местности. Особенно было установлено, что информация о медицинских услугах, инфраструктуре и численности населения значительно менее полная по сравнению с городами.
Не все эксперты согласны с этим мнением
Некоторые специалисты считают, что спутниковые изображения и усовершенствованные методы сбора данных о населении могут снизить уровень этих ошибок. Тем не менее, исследователи подчеркивают, что миллионы людей, не учитываемых в подсчетах, все еще существуют, и это имеет важное значение для планирования государственных услуг и прогнозирования воздействия изменения климата.
По предложению исследователей, для более точного распределения ресурсов и лучшей оценки демографических данных необходимо усовершенствовать подсчет населения, особенно в сельской местности. С помощью новых подходов можно выявить недооцененное население, улучшить инфраструктуру и разработать эффективные планы на глобальном уровне.