Xosep Gvardiola "Bornmut"ga qarshi o‘yindan so‘ng: Biz buni sog‘ingandik!
AQSHning yangi bojlari: Jahon iqtisodiyotiga tahdidmi?
Dunyo 06:55, 28-03-2025 3
AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan joriy etilayotgan yangi bojxona to‘lovlari xalqaro iqtisodiy vaziyatga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) mazkur bojlarning jahon iqtisodiyoti va ayniqsa, tashqi bozorga ta’sirini baholashni boshladi.
XVJ tahlillari va baholari
XVJ rasmiy vakili Juli Kozak jurnalistlar uchun o‘tkazilgan brifingda yangi bojlarning ta’siri o‘rganilayotganini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, Tramp ma’muriyati tomonidan so‘nggi haftalarda savdo siyosatiga oid jiddiy o‘zgarishlar amalga oshirildi. Shu sababdan, jamg‘arma bu chora-tadbirlarning jahon iqtisodiyotiga ta’sirini chuqur tahlil qilishga kirishgan.
"Biz hozirda ushbu tahlilni o‘tkazmoqdamiz. Bu jarayon davomida barcha e’lonlar, iqtisodiy o‘zgarishlar va ma’lumotlarni ko‘rib chiqamiz", — dedi Kozak.
Kanada va Meksikaga ta’sir
Yangi bojlar, ayniqsa, Kanada va Meksika kabi AQSHning yaqin savdo hamkorlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bundan tashqari, bu cheklovlar Yevropa Ittifoqi, Osiyo va boshqa mintaqalarga ham o‘z ta’sirini o‘tkazishi kutilmoqda.
Kozakning so‘zlariga ko‘ra, XVJ ma’lum vaqtdan keyin Amerika bojlari bo‘yicha yangi ma’lumotlarni hisobga olishni to‘xtatib, mavjud ma’lumotlarni tahlil qilishga e’tibor qaratadi.
AQSHning avtomobillar uchun yangi bojlari
26 mart kuni Donald Tramp AQSH hududidan tashqarida ishlab chiqarilgan barcha avtomobillarga 25 foizlik import boji joriy etilishini e’lon qildi. Ilgari amal qilgan 2,5% miqdoridagi bojlar ham saqlanib qoladi, natijada yangi tarif stavkasi 27,5% ni tashkil etadi.
Ushbu chora ayniqsa Yevropa avtomobil sanoati uchun jiddiy tahdid bo‘lib, Yevropa avtomobilsozlik kompaniyalarini iqtisodiy tanazzulga olib kelishi mumkin.
Politico gazetasining baholashicha, bu cheklovlar allaqachon qiyin ahvolga tushib qolgan Yevropa avtomobilsozligiga jiddiy zarba beradi. Ushbu sohaga past sotuvlar, Xitoy avtomobil kompaniyalarining kuchli raqobati va hozirgi savdo cheklovlari salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
AQSH tomonidan joriy qilinayotgan yangi bojlar nafaqat Kanada va Meksika, balki butun jahon iqtisodiyotiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Yevropa Ittifoqi avtomobilsozlik sanoati ayniqsa katta zarar ko‘rishi kutilmoqda. XVJ esa bu chora-tadbirlarning ta’sirini baholashda davom etmoqda va aprel oyida jahon iqtisodiyotiga oid maxsus hisobot e’lon qilishi kutilmoqda.
Yangi tariflar AQSH iqtisodiyotini himoya qilish uchun joriy etilgan bo‘lsa-da, bu chora xalqaro savdoda keskinlikni kuchaytirishi, Yevropa va boshqa davlatlar bilan iqtisodiy munosabatlarni taranglashtirishi mumkin.
Asad ag‘darilgandan so‘ng Suriya qanday hayot kechirmoqda?
2024 yil dekabrida Suriyada Asadlar rejimining ellik yillik hukmronligi yakun topdi. Ko‘plab suriyaliklar erkinlikdan bahramand bo‘lishda davom etmoqda, biroq mamlakat barqarorlikka erishdi, deb