Amerikadagi Forbes jurnali 1 aprel kuni eʼlon qilgan yangilangan ro‘yxatga ko‘ra, so‘nggi bir yil ichida Rossiya fuqarolari orasida dollarli milliarderlar soni yangi rekord ko‘rsatkichga yetdi. Rossiya bu borada dunyoda beshinchi o‘rinni egallab turibdi.
Forbes maʼlumotlariga ko‘ra, Rossiyada dollarli milliarderlar soni bir yil ichida 120 dan 140 kishiga ko‘paygan, ularning umumiy boyligi esa 537 milliard dollardan 580 milliard dollarga oshgan. Forbes‘ning rus tilidagi versiyasida esa 2025 yilda Rossiyada dollarli milliarderlar soni 146 kishiga, ularning umumiy boyligi 625,5 milliard dollarni tashkil qilgani qayd etilgan. Bu ko‘rsatkichlar 2021 yildagi rekord natijalarni ham ortda qoldirgan.
Dunyodagi milliarderlar ro‘yxatida Rossiyaning o‘rni
Forbes‘ning joriy ro‘yxatida jami 3028 kishi bor. Milliarderlar soni bo‘yicha AQSH (902), Xitoy (516), Hindiston (205) va Germaniya (171) yetakchilik qilmoqda. Rossiya esa beshinchi o‘rinni egallab, o‘z boylar sonini ko‘paytirgan davlatlar qatoriga kirdi.
Eng boy rossiyaliklar
Rossiyadagi eng boy shaxslar orasida eng yuqori o‘rinni “Lukoyl” asoschisi Vagit Alekperov egalladi. Uning boyligi 28,7 milliard dollarga yetdi. Undan keyin “Severstal” va “Novatek” kompaniyalari rahbarlari Aleksey Mordashov (28,6 milliard dollar) va Leonid Mixelson (28,4 milliard dollar) kelmoqda.
Sanksiyalar va rossiyalik milliarderlarning xorijdagi hayoti
Forbes Russia maʼlumotlariga ko‘ra, 2022 yilda Ukrainadagi urush sababli G‘arb sanksiyalarining kuchayishi Rossiya milliarderlari soni va ularning umumiy boyligi keskin kamayishiga olib kelgan edi. Biroq so‘nggi ikki yil ichida bu ko‘rsatkichlar yana o‘sib, rekord darajaga yetdi.
Shu bilan birga, Rossiyaning eng boy 20 fuqarosidan 14 nafari G‘arb sanksiyalariga duchor bo‘lgan. Ko‘plab milliarderlar Rossiyadan tashqarida yashamoqda. Masalan, Andrey Melnichenko BAAda, Mixail Proxorov Shveysariyada, Petr Aven Latviyada, Yelena Baturina esa Buyuk Britaniyada istiqomat qilmoqda.
Bu holat Rossiya iqtisodiyotidagi jarayonlarning xalqaro taʼsirlarga qaramasdan rivojlanayotganini ko‘rsatadi. Biroq, sanksiyalar va geosiyosiy noaniqliklar Rossiya biznesi uchun yangi chaqiriqlarni yuzaga keltirmoqda.
Sara Netanyahoning Epshteyn bilan fotosurati internetda keng tarqaldi
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning rafiqasi Sara Netanyahoga oid yangi va e’tiborga sazovor ma’lumotlar oxirgi kunlarda internet foydalanuvchilari orasida keng tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz
Peruda dunyodagi eng tor uy qurib bitkazildi
Peru davlatining shimoliy qismida joylashgan Uaral provinsiyasining Aukalyama tumani hududida dunyodagi eng tor uy qurib bitkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu g'ayrioddiy binoning
Dunyo Bugun, 13:29
Ketma-ket davom etayotgan harbiy to‘qnashuvlar Isroil iqtisodiyotiga katta zarar yetkazmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakat ayni paytda uch yo‘nalishda faoliyat yuritmoqda: XAMAS bilan
Dunyo Bugun, 13:00
Amerika Qo'shma Shtatlari vitse-prezidenti Jey Di Vens va Isroil davlatining bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o'rtasida so'nggi kunlarda bo'lib o'tgan telefon suhbati ancha
Eron zarbasidan keyin AQSh razvedka samolyoti ikkiga bo'linib ketdi
Mintaqadagi vaziyat kundan-kuni murakkablashib, nazoratsiz holatga kirishmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Eronning Saudiya Arabistonidagi Amerika Qo'shma Shtatlari harbiy bazasiga borgan
Dunyo Bugun, 10:08
Italiya muzeyidan mashhur impressionistlar asarlari o'g'irlab ketdi
Italiyaning Parma shahri yaqinida joylashgan xususiy Manyani-Rokka muzeyidan dunyoga mashhur impressionist rassomlarning bir qancha qimmatbaho asarlari o'g'irlab ketdi. Bu haqda Zamin.uz

В России число долларовых миллиардеров достигло рекордного уровня
Согласно обновленному списку, опубликованному американским журналом Forbes 1 апреля, за последний год количество долларовых миллиардеров среди граждан России достигло нового рекорда. Россия занимает в этом плане пятое место в мире.
По данным Forbes, количество долларовых миллиардеров в России увеличилось с 120 до 140 человек за год, а их совокупное состояние возросло с 537 миллиардов долларов до 580 миллиардов долларов. В русскоязычной версии Forbes отмечается, что в 2025 году количество долларовых миллиардеров в России составит 146 человек, а их общее состояние достигнет 625,5 миллиарда долларов. Эти показатели также превзошли рекордные результаты 2021 года.
Место России в списке миллиардеров мира
В текущем списке Forbes всего 3028 человек. По количеству миллиардеров лидируют США (902), Китай (516), Индия (205) и Германия (171). Россия занимает пятое место и вошла в число стран, увеличивших количество своих богатейших граждан.
Самые богатые россияне
Среди самых богатых людей России наивысшую позицию занимает основатель «Лукойла» Вагит Алекперов. Его состояние достигло 28,7 миллиарда долларов. За ним следуют руководители компаний «Северсталь» и «Новатэк» Алексей Мордашов (28,6 миллиарда долларов) и Леонид Михельсон (28,4 миллиарда долларов).
Санкции и жизнь российских миллиардеров за границей
По данным Forbes Russia, в 2022 году из-за войны в Украине усиление западных санкций привело к резкому сокращению числа миллиардеров в России и их совокупного состояния. Однако за последние два года эти показатели снова выросли и достигли рекордного уровня.
При этом 14 из 20 самых богатых граждан России подверглись западным санкциям. Многие миллиардеры живут за пределами России. Например, Андрей Мельниченко в ОАЭ, Михаил Прохоров в Швейцарии, Петр Авен в Латвии, а Елена Батурина в Великобритании.
Эта ситуация показывает, что процессы в российской экономике развиваются, несмотря на международные влияния. Однако санкции и геополитическая неопределенность создают новые вызовы для российского бизнеса.
Фотография Сары Нетаньяху с Эпштейном широко разошлась в интернете
Новые и заслуживающие внимания сведения о Саре Нетаньяху, жене премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, в последние дни широко распространились среди пользователей интернета. Об этом сообщает
В районе Аукальяма провинции Уараль, расположенной в северной части Перу, был построен самый узкий дом в мире. Об этом сообщает Zamin.uz. Ширина этого необычного здания составляет всего тридцать
Мир Сегодня, 13:29
Экономика Израиля серьезно страдает из-за военных столкновений
Непрерывные военные столкновения наносят серьезный ущерб экономике Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz. В настоящее время страна ведет деятельность по трем направлениям: война с ХАМАС, столкновения с
Мир Сегодня, 13:00
Венс и Нетаньяху не могут договориться по вопросу Ирана
Телефонный разговор между вице-президентом США Джей Ди Венсом и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, состоявшийся в последние дни, прошёл в довольно напряжённой и серьёзной атмосфере. Об
После удара Ирана американский разведывательный самолет раскололся пополам
Ситуация в регионе с каждым днем становится все сложнее и выходит из-под контроля. Об этом сообщает Zamin.uz. Удар Ирана по американской военной базе в Саудовской Аравии стал для Пентагона
Мир Сегодня, 10:08
Из итальянского музея украли работы известных импрессионистов
Из частного музея Маньяни-Рокка, расположенного недалеко от итальянского города Парма, были похищены несколько ценных работ всемирно известных импрессионистов. Об этом сообщает Zamin.uz. Официальный