Bernardu Silva Yuventusga o'tish ehtimoli yuqori bo'lib qoldi
Dushanba kuni AQSHning Ta’lim vazirligi, Sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar vazirligi hamda Bosh xizmatlar boshqarmasi Harvard universiteti va uning filiallariga ajratilgan federal kontraktlar va grantlarni tekshirishini e’lon qildi. Bu ishlar yahudiylarga nisbatan adovatga qarshi kurash bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh faoliyati doirasida olib borilmoqda.
Ta’lim vaziri Linda Makmen ta’kidlashicha, Harvard talabalarni yahudiylarga nisbatan adovat asosidagi kamsitishdan himoya qilishga qodir bo‘lmasligi universitet nufuzini jiddiy xavf ostiga qo‘ymoqda. Shu bois hukumat tegishli kontrakt agentliklari bilan hamkorlikni to‘xtatish masalasini ko‘rib chiqmoqda.
Tekshiruv 256 million dollarlik kontraktlar va 8,7 milliard dollarlik ko‘p yillik grant majburiyatlarini o‘z ichiga oladi. Uning maqsadi — universitetning federal qoidalarga muvofiqligini ta’minlash va fuqarolik huquqlarini himoya qilish.
Harvardning javob choralari va oliy ta’limga bosim
Tramp va Respublikachi partiya AQSHdagi oliy ta’lim muassasalarini keskin tanqid ostiga oldi. Ular universitetlardagi "vouk-mafkura"ni tanqid qilib, antisemitizmni tekshirish va universitet fondlariga soliq solish kabi choralarni muhokama qilmoqda.
Harvard universiteti yahudiylarga nisbatan adovatga qarshi kurashish maqsadida bir qator choralarni amalga oshirdi. Universitet maxsus ishchi guruh tuzdi, antisemitizm ayblovlari bilan bog‘liq talabalar shikoyatlari bo‘yicha kelishuvga erishdi, Yaqin Sharq tadqiqotlari markazi rahbariyatini ishdan bo‘shatdi va Birzeyt universiteti bilan hamkorlikni bekor qildi. Shuningdek, har yili kamsitish va tazyiqlarga qarshi kurash borasida hisobot chop etish majburiyatini oldi.
Elita oliy o‘quv yurtlariga bosim kuchaymoqda. Kolumbiya universitetiga ajratilgan 400 million dollarlik federal grantlar mart oyida to‘xtatildi. Bu qaror talabalar namoyishlariga nisbatan universitet boshqaruv choralarini o‘zgartirish talablari ortidan qabul qilindi. Pensilvaniya universitetiga ajratilgan 175 million dollarlik mablag‘ ham to‘xtatildi, bu qaror universitetning transgender sportchilarni ayollar musobaqalarida ishtirok etishiga ruxsat berishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Harvard universitetining moliyaviy holati
Harvard fondi 50 milliard dollardan ortiq deb baholanadi. Universitet bu mablag‘lar talabalarga moliyaviy yordam ko‘rsatish uchun mo‘ljallanganini ta’kidlamoqda. Joriy oy boshida Harvard talabalarni qo‘llab-quvvatlash choralarini kengaytirib, yiliga 100 ming dollar yoki undan kam daromadga ega oilalar farzandlari uchun bakalavr ta’limini bepul qilishini e’lon qildi.
Harvard yuridik fakultetining bir necha o‘nlab professorlari Tramp ma’muriyatining universitetlarga bosim o‘tkazish va yuridik kompaniyalarga qarshi choralarini keskin tanqid qildi. Ularning fikricha, bu harakatlar qonun ustuvorligiga tahdid solishi mumkin. Bu vaziyat Harvard va boshqa universitetlar uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi ehtimoli bor.
Eron Atom energiyasi tashkiloti o'zining rasmiy xabarida 21 mart kuni tongda Natanz shahridagi Shahid Ahmadian-Roshun uran boyitish majmuasiga AQSH va Isroil kuchlari tomonidan hujum

США проверяют выделение федеральных средств Гарвардскому университету
Администрация президента США Дональда Трампа начала проверку по делу о ненависти к евреям в Гарвардском университете. Этот процесс может лишить университет федеральных средств на сумму до 9 миллиардов долларов.
В понедельник Министерство образования США, Министерство здравоохранения и социальных служб, а также Управление главных служб объявили о проверке федеральных контрактов и грантов, выделенных Гарвардскому университету и его филиалам. Эти действия проводятся в рамках работы совместной рабочей группы по борьбе с ненавистью к евреям.
Министр образования Линда Макмен отметила, что неспособность Гарварда защитить студентов от дискриминации на основе ненависти к евреям ставит под серьезную угрозу репутацию университета. Поэтому правительство рассматривает вопрос о приостановлении сотрудничества с соответствующими контрактными агентствами.
Проверка охватывает контракты на сумму 256 миллионов долларов и многолетние обязательства по грантам на сумму 8,7 миллиарда долларов. Ее цель — обеспечить соответствие университета федеральным правилам и защиту гражданских прав.
Ответные меры Гарварда и давление на высшее образование
Трамп и Республиканская партия подвергли резкой критике высшие учебные заведения США. Они критикуют «вокальную идеологию» в университетах и обсуждают меры, такие как проверка антисемитизма и налогообложение университетских фондов.
Гарвардский университет предпринял ряд мер для борьбы с ненавистью к евреям. Университет создал специальную рабочую группу, достиг соглашения по жалобам студентов, связанным с обвинениями в антисемитизме, уволил руководство Центра ближневосточных исследований и прекратил сотрудничество с университетом Бирзейт. Также он взял на себя обязательство ежегодно публиковать отчет о борьбе с дискриминацией и преследованиями.
Давление на элитные высшие учебные заведения усиливается. Федеральные гранты в размере 400 миллионов долларов, выделенные Колумбийскому университету, были приостановлены в марте. Это решение было принято после требований студентов изменить меры управления университета в ответ на протесты. Также были приостановлены средства в размере 175 миллионов долларов, выделенные Пенсильванскому университету, что может быть связано с разрешением университетом трансгендерным спортсменам участвовать в женских соревнованиях.
Финансовое состояние Гарвардского университета
Фонд Гарварда оценивается в более чем 50 миллиардов долларов. Университет подчеркивает, что эти средства предназначены для оказания финансовой помощи студентам. В начале текущего месяца Гарвард объявил о расширении мер поддержки студентов, предоставив бесплатное бакалавриатское образование для детей семей с доходом 100 тысяч долларов в год или менее.
Несколько десятков профессоров юридического факультета Гарварда резко раскритиковали меры администрации Трампа по давлению на университеты и действия против юридических компаний. По их мнению, эти действия могут угрожать верховенству закона. Эта ситуация может иметь серьезные последствия для Гарварда и других университетов.
Премьер-министр Ливана признал военное присутствие Ирана в Ливане
Вооруженные столкновения на Ближнем Востоке перешли в новую и еще более опасную фазу. Об этом сообщает Zamin.uz. Резкие заявления правительства Ливана и удары израильских вооруженных сил по
Мир Сегодня, 11:52
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын переизбран на пост председателя Государственного совета страны. Об этом сообщает Zamin.uz. Официальную информацию об этом распространило Центральное телеграфное