Kiyev, Kupyansk va Sumi Rossiya raketalari va dronlari hujumiga uchradi (foto)
Rossiya qo‘shinlari 6 aprel kuni tongida Kiyevga ballistik raketalar bilan hujum qildi. Darnitskiy rayonida noturar joy binosida yong‘in sodir bo‘ldi, yana bir bino vayron bo‘ldi. Obolonskiy rayonida mebel sexi va omborxonada yong‘in chiqqan. Bundan tashqari, biznes markazining besh qavatli binosi qisman vayron bo‘lgan. U yerda Freedom telekanali ofisi joylashgani aytilmoqda. Solomenskiy rayonida esa omborxona binosi fasadi shikastlangan.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, zarba oqibatida bir kishi halok bo‘lgan, yana uch kishi jarohatlangan.
Kiyevdagi shikastlangan bino, 2025 yil 6 aprel
Sergey Dolzhenko / EPA / Scanpix / LETA
Kiyevning Obolonskiy rayonidagi biznes-markaz atrofida shikastlangan avtomobil, 2025 yil 6 aprel
Yan Dobronosov / Global Images Ukraine / Getty Images
Kiyev bo‘ylab raketa hujumi vaqtida ko‘tarilgan tutun, 2025 yil 6 aprel
Roman Pilipey / AFP / Scanpix / LETA
Kiyev, 2025 yil 6 aprel kuni tongi
Tunda Rossiya qo‘shinlari Sumi shahrining fuqarolik infratuzilmasiga ham dronlar bilan hujum qilgan. Favqulodda vaziyatlar davlat xizmati (FVDX) ma’lumotiga ko‘ra, hujum oqibatda ma’muriy va omborxona binolari yonib ketgan. Qurbonlar yo‘q.
FVDX Rossiya qo‘shinlari Xarkiv oblastidagi Kupyansk shahrining aholi yashash mavzelariga aviabombalar tashlaganini ma’lum qildi. Oqibatda turar joy binolarida yong‘inlar sodir bo‘lgan. Ikki kishi – 67 yoshli erkak va 78 yoshli ayol jabrlangan. Xarkiv oblasti ma’muriyati rahbari Oleg Sinegubovning aniqlik kiritishicha, snaryadlardan biri to‘qqiz qavatli turar joy binosiga kelib tushgan, u yerda ikkinchi qavatdan yettinchi qavatgacha bo‘lgan balkonlar, shuningdek, to‘rtta kvartira yonib ketgan.
Rossiya mudofaa vazirligining ma’lum qilishicha, 6 aprelga o‘tar kechasi Rossiya armiyasi «Ukraina qurolli kuchlarining markaziy artilleriya bazasiga, shuningdek, uchuvchisiz uchish apparatlarini ishlab chiqarishda ishtirok etgan mudofaa sanoati korxonalari»ga yuqori aniqlikdagi qurollar va dronlar bilan «guruhli zarba» yo‘llagan. «Zarbadan maqsadga erishildi. Obyektlar aniq nishonga olindi», – deya ta’kidlanadi harbiy idora xabarida.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy tunda Rossiya armiyasi tomonidan berilgan navbatdagi zarbalarga munosabat bildirdi. U «Rossiyaga bosim hali ham yetarli emasligi, Rossiyaning Ukrainaga kunlik zarbalari buni isbotlayotgani»ni ta’kidlagan.
«Rossiya o‘zining asl niyatini ko‘rsatmoqda — dunyo bunga yo‘l qo‘yarkan, terrorni davom ettirish. <…> Bunday hujumlar – [Rossiya prezidenti Vladimir] Putinning barcha xalqaro diplomatik sa’y-harakatlarga javobidir. Hamkorlarning har biri — Amerika, butun Yevropa, butun dunyo – Rossiya bundan keyin ham jang qilmoqchi va o‘ldirmoqchi ekanini ko‘rmoqda. Shuning uchun bosimni susaytirish haqida hech qanday gap bo‘lishi kerak emas. Xavfsizlikni ta’minlash va tinchlikni yaqinlashtirish uchun barcha kuchlarni yo‘naltirish lozim», – deya yozgan Ukraina prezidenti.
Bir kun avval Zelenskiy Kriviy Rihga berilgan zarba oqibatida 19 kishi, jumladan, to‘qqiz bola halok bo‘lgani haqidagi xabarga AQSHning Ukrainadagi elchixonasi tomonidan bildirilgan munosabatni tanqid qilgandi. 4 aprel kuni elchi Bridjit Brink Kriviy Rihdagi bolalar maydonchasi va restoran hududiga ballistik raketa kelib tushgani o‘zini «dahshatga solgani» haqida yozgandi. Lekin u bu kimning raketasi ekanini aniq qilib yozmagandi. Zelenskiy bunday reaksiyani «zaiflik» deb atadi. «Afsuski, Amerika elchixonasining reaksiyasi yoqimsiz hayrat uyg‘otadi: shunday kuchli mamlakat, shunday kuchli xalq - va shunday zaif reaksiya. Bolalarni o‘ldirgan raketa haqida gapirganda hatto „Rossiyaniki“ degan so‘zni aytishdan qo‘rqishadi», – dedi Ukraina prezidenti.
6 aprel kuni Kiyevga berilgan zarbaga izoh berarkan, elchi Rossiya so‘zini tilga oldi: «Ertalabki soat 6:30 holatiga ko‘ra, Kiyev va Ukrainaning qolgan qismi Rossiya tomonidan ballistik va qanotli raketalar bilan o‘qqa tutilmoqda. Poytaxtda kuchli portlashlar va bir nechta shaharlarda hujumlar haqida xabarlar bor», – deb yozdi Brink X ijtimoiy tarmog‘ida.
Amerika Qo'shma Shtatlari Yaqin Sharqdagi harbiy mavqeini mustahkamlash va mintaqadagi vaziyatga bevosita ta'sir o'tkazish maqsadida harbiy faoliyatini sezilarli darajada
Dunyo Kecha, 23:01
Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi o'zining matbuot kotibi general Ali Mohammad Nayni AQSh va Isroil havo kuchlarining zarba berishi oqibatida hayotdan ko'z yumdini ma'lum

Киев, Купянск и Сумы подверглись атаке российских ракет и дронов (фото)
Российские войска 6 апреля рано утром нанесли удар по Киеву баллистическими ракетами. В Дарницком районе произошел пожар в нежилом здании, еще одно здание было разрушено. В Оболонском районе загорелся мебельный цех и склад. Кроме того, частично разрушено пятиэтажное здание бизнес-центра, где, как сообщается, находится офис телеканала Freedom. В Соломенском районе повреждён фасад складского здания.
По последним данным, в результате удара один человек погиб, еще трое получили ранения.
Поврежденное здание в Киеве, 6 апреля 2025 года
Сергей Долженко / EPA / Scanpix / LETA
Поврежденный автомобиль вокруг бизнес-центра в Оболонском районе Киева, 6 апреля 2025 года
Ян Доброносов / Global Images Ukraine / Getty Images
Дым, поднявшийся во время ракетной атаки по Киеву, 6 апреля 2025 года
Роман Пилипей / AFP / Scanpix / LETA
Киев, утро 6 апреля 2025 года
Ночью российские войска также атаковали гражданскую инфраструктуру города Сумы с помощью дронов. По данным Государственной службы по чрезвычайным ситуациям (ГСЧС), в результате атаки сгорели административные и складские здания. Пострадавших нет.
ГСЧС сообщила, что российские войска сбросили авиабомбы на жилые районы города Купянск в Харьковской области. В результате произошли пожары в жилых домах. Два человека — 67-летний мужчина и 78-летняя женщина — получили ранения. Глава Харьковской областной администрации Олег Синегубов уточнил, что один из снарядов попал в девятиэтажный жилой дом, где сгорели балконы со второго по седьмой этаж, а также четыре квартиры.
Министерство обороны России сообщило, что в ночь на 6 апреля российская армия нанесла «групповой удар» высокоточным оружием и дронами по «центральной артиллерийской базе вооруженных сил Украины, а также предприятиям оборонной промышленности, участвующим в производстве беспилотных летательных аппаратов». «Цели удара достигнуты. Объекты были точно поражены», — подчеркивается в сообщении военного ведомства.
Президент Украины Владимир Зеленский отреагировал на очередные удары, нанесенные российской армией ночью. Он отметил, что «давление на Россию все еще недостаточно, и ежедневные удары России по Украине это доказывают».
«Россия демонстрирует свои истинные намерения — пока мир это допускает, продолжать террор. <…> Такие атаки — ответ [президента России Владимира] Путина на все международные дипломатические усилия. Каждый партнер — Америка, вся Европа, весь мир — видит, что Россия намерена продолжать воевать и убивать. Поэтому не должно быть никаких разговоров о снижении давления. Необходимо направить все силы на обеспечение безопасности и приближение мира», — написал президент Украины.
За день до этого Зеленский раскритиковал реакцию посольства США в Украине на сообщение о том, что в результате удара по Кривому Рогу погибли 19 человек, в том числе девять детей. 4 апреля посол Бриджит Бринк написала, что ее «ужасает», что баллистическая ракета попала в детскую площадку и ресторан в Кривом Роге. Однако она не уточнила, чья это ракета. Зеленский назвал такую реакцию «слабостью». «К сожалению, реакция посольства США вызывает неприятное удивление: такая сильная страна, такой сильный народ — и такая слабая реакция. Когда речь идет о ракете, убившей детей, даже боятся сказать „российская“», — сказал президент Украины.
Комментируя удар по Киеву 6 апреля, посол упомянула Россию: «На 6:30 утра Киев и остальная часть Украины подвергаются обстрелу российскими баллистическими и крылатыми ракетами. В столице слышны мощные взрывы и поступают сообщения о нападениях в нескольких городах», — написала Бринк в социальной сети X.