Sergey Lavrov: Rossiya Tramp bilan "tuzoq" kelishuvlarga kirmaydi
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov “Kommersant” nashriga bergan intervyusida AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp bilan ehtimoliy kelishuvlar yuzasidan o‘z fikrlarini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, Moskva hech qachon o‘zaro manfaatli kelishuvlarga qarshi bo‘lmagan, ammo “tuzoq” shaklidagi bitimlarga tushmaslikni yaxshi biladi.
“Agar Tramp aytganidek, haqiqatan ham normal kelishuvlar taklif qilinsa — biz bunga ochiqmiz. Lekin bu kelishuvlar Rossiyani navbatdagi tuzoqqa tushirish uchun emas, o‘zaro manfaatlar asosida bo‘lishi kerak,” — dedi Lavrov.
Tramp siyosati — muloqotga ochiq, lekin ehtiyotkor
Lavrovning ta’kidlashicha, Donald Tramp tashqi siyosatda milliy manfaatlarni birinchi o‘ringa qo‘yadi, va agar bu manfaatlar boshqa davlatlar manfaatlari bilan mos kelsa, muloqotga ham tayyorligini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, Lavrov AQSHning o‘tmishdagi ayrim “kelishuvlari” faqat bir tomonlama foyda uchun tuzilganini eslatdi. Shunday “bitimlar”ning natijasida Rossiya bir necha bor xalqaro miqyosda yolg‘iz qolganini va bunday ssenariylardan endi ehtiyot bo‘lishini ma’lum qildi.

Сергей Лавров: Россия не будет вступать в "ловушки" с Трампом
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью изданию “Коммерсант” высказал свои мысли о возможных соглашениях с бывшим президентом США Дональдом Трампом. По его словам, Москва никогда не была против взаимовыгодных соглашений, но хорошо знает, что не следует попадать в сделки в форме “ловушек”.
“Если Трамп действительно предложит нормальные соглашения, как он говорит — мы открыты к этому. Но эти соглашения должны быть основаны на взаимных интересах, а не для того, чтобы снова поймать Россию в ловушку,” — сказал Лавров.
Политика Трампа — открытость к диалогу, но осторожность
Лавров отметил, что Дональд Трамп в внешней политике ставит национальные интересы на первое место, и если эти интересы совпадают с интересами других стран, он также готов к диалогу.
В то же время, Лавров напомнил, что некоторые “соглашения” США в прошлом были заключены только в односторонних интересах. В результате таких “сделок” Россия не раз оставалась в международной изоляции и теперь намерена быть осторожной с подобными сценариями.