AQSh Ukraina bo‘yicha muzokaralardan chiqishi mumkin
AQSh prezidenti Donald Tramp Ukrainadagi mojaro bo‘yicha muzokaralardan chiqishi mumkin, deb vedomosti.ru xabar berdi.
18-aprel kuni davlat kotibi Marko Rubio bayonotiga ko‘ra, agar yaqin kunlarda kelishuvga erishish imkoniyati ko‘rinmasa, Vashington vositachilik rolini to‘xtatadi. Tramp ushbu jarayonga siyosiy kapital sarflagan bo‘lsa-da, AQShda boshqa muhim tashqi masalalar mavjud.
17-aprel kuni Rubio Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan telefon orqali gaplashdi. Shuningdek, Frantsiya prezidenti Makron va AQSh maxsus vakili Vitkoff bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Parijda Ukraina delegatsiyasi “xohlaganlar koalitsiyasi” bilan to‘liq o‘t ochishni to‘xtatish masalasini muhokama qildi. Shu kuni AQSh va Ukraina foydali qazilma ishlari bo‘yicha memorandum imzoladi.
Rossiya vakillari, jumladan Peskov va Nebenzya, o‘t ochishni to‘xtatish hozircha real emasligini bildirishdi. Ekspertlar fikricha, Tramp tomonidan bildirilgan chiqish tahdidi muzokaralarga bosim sifatida qabul qilinmoqda.

США могут выйти из переговоров по Украине
Президент США Дональд Трамп может выйти из переговоров по конфликту в Украине, сообщает vedomosti.ru.
18 апреля государственный секретарь Марко Рубио заявил, что если в ближайшие дни не удастся достичь соглашения, Вашингтон прекратит свою посредническую роль. Хотя Трамп вложил политический капитал в этот процесс, в США есть и другие важные внешние вопросы.
17 апреля Рубио поговорил по телефону с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Также состоялись переговоры с президентом Франции Макроном и специальным представителем США Виткоффом.
В Париже делегация Украины обсуждала вопрос о полном прекращении огня с "коалицией желающих". В тот же день США и Украина подписали меморандум о сотрудничестве в области полезных ископаемых.
Российские представители, включая Пескова и Небензя, заявили, что прекращение огня в настоящее время не является реальным. По мнению экспертов, угроза выхода, озвученная Трампом, воспринимается как давление на переговоры.