Foto: Telegram / dnipropetrovskaODA
Uning xabar berishicha, 23 aprel kechasi sodir bo‘lgan hujum oqibatida korxona ishchilarini tashiydigan avtobus dron zarbasiga uchragan. Achinarlisi, voqea natijasida 9 kishi qurbon bo‘ldi, yana 30 kishi turli darajada jarohat olgan.
Bundan avvalroq Sergey Lisak tunda Rossiyaga tegishli to‘rtta uchuvchisiz samolyot urib tushirilgani va ushbu voqealar natijasida ikki kishi jarohatlanganini xabar qilgan edi.
Ukraina OAVlarining tarqatgan ma’lumotlariga ko‘ra, 23 aprelga o‘tar kechasi Rossiya harbiylari tomonidan dronlar bilan bir qator hududlarga hujum uyushtirilgan. Xususan, Poltava viloyatiga berilgan zarbalar oqibatida turar-joy binolaridan biri yaqiniga dron qulab tushgan va uch kishi jarohatlangan.
Shuningdek, Odessa viloyatida ham turar-joy binolari va bir korxona hududida yong‘in kelib chiqqan, bu yerda ikki kishi jabrlangan. Kiyev viloyatining Brovarskiy tumanida esa dron bo‘laklari qulashi natijasida mehmonxona va restoran majmuasida yong‘in sodir bo‘lgan, baxtiga hech kimga zarar yetmagan. Bu haqda Ukraina favqulodda vaziyatlar davlat xizmati ma’lum qilmoqda.
Hozircha Rossiya hukumati ushbu hodisalar bo‘yicha biror rasmiy munosabat bildirgani yo‘q.
Ukrainada sodir bo‘lgan ushbu mudhish hujumlar xalqaro hamjamiyatning katta e’tiboriga sabab bo‘lmoqda. Hozirda hududlardagi zarar ko‘rgan binolar va infratuzilmalarni tiklash ishlari boshlab yuborilgan.
Rossiya-Ukraina o‘rtasidagi ushbu jangovar harakatlar natijasida ko‘plab tinch aholi qurbon bo‘lmoqda va jabr ko‘rmoqda. Shuning uchun ham xalqaro tashkilotlar mojaroning tezroq hal etilishiga umid bildirib, tomonlarni vazminlik va tinchlikka chaqirmoqda.
Kim Chen In Janubiy Koreyani eng dushman davlat deb e'lon qildi
Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In o'z mamlakatining Janubiy Koreyaga bo'lgan munosabatida jiddiy o'zgarish e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. The Korea Herald
Dunyo Bugun, 08:47
Dunyo aholisi soni yildan-yilga jadal oshib borayotgan bir davrda, insoniyat uchun hayot manbai bo'lgan chuchuk suv zaxiralari eng muhim strategik boylikka aylanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar
Dunyo Bugun, 08:27
Tramp Xorrmuz bo'g'ozi tez orada qayta ochilishi mumkinligini aytdi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp yaqin vaqt ichida strategik jihatdan juda muhim sanalgan Xorrmuz bo'g'ozi qayta ochilishi mumkinligini e'tirof etdi. Bu haqda

Российская атака дронов: в Украине автобус подвергся удару дрона, много жертв
Город Марганец в Днепропетровской области Украины подвергся атаке российских вооруженных сил с использованием дронов. Об этом сообщил глава областной администрации Сергей Лисак.
По его словам, в результате атаки, произошедшей ночью 23 апреля, автобус, перевозивший рабочих предприятия, был поражен ударом дрона. К сожалению, в результате инцидента погибли 9 человек, еще 30 получили ранения различной степени тяжести.
Ранее Сергей Лисак сообщал, что ночью был сбит самолет без пилота, принадлежащий России, и в результате этих событий два человека получили ранения.
Согласно информации, распространенной украинскими СМИ, в ночь на 23 апреля российские военные провели серию атак на ряд территорий с использованием дронов. В частности, в результате ударов по Полтавской области один из жилых домов был поврежден, и три человека получили ранения.
Также в Одесской области произошел пожар в жилых домах и на территории одного из предприятий, где пострадали два человека. В Броварском районе Киевской области в результате падения обломков дрона произошел пожар в гостиничном и ресторанном комплексе, к счастью, никто не пострадал. Об этом сообщает Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям.
На данный момент российское правительство не сделало официального заявления по поводу этих событий.
Эти ужасные атаки в Украине привлекают большое внимание международного сообщества. В настоящее время начаты работы по восстановлению поврежденных зданий и инфраструктуры в пострадавших районах.
В результате этих боевых действий между Россией и Украиной страдает и гибнет множество мирных жителей. Поэтому международные организации выражают надежду на скорейшее разрешение конфликта и призывают стороны к сдержанности и миру