Dubayda o‘zbekistonliklar o‘rtasida pichoqbozlik: 1 kishi halok bo‘ldi, 15 kishi hibsda
Joriy yilning 20 aprel sanasida Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida o‘zbekistonlik fuqarolardan iborat ikki jinoiy guruh o‘rtasida keskin nizo yuz berdi. Tarqalgan ma’lumotlarga qaraganda, ushbu ziddiyat natijasida pichoqlashuv sodir bo‘lib, natijada guruh yetakchilaridan biri voqea joyida jon bergan.
Manbalarga ko‘ra, mazkur jinoiy guruh a’zolari 2023 yilning dekabrida O‘zbekistonda "ko‘cha"ga qarshi olib borilgan qat’iy tadbirlardan so‘ng mamlakatdan chiqib ketgan va Turkiya hamda BAA hududida yashiringan.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ahror Burhonovning xabar berishicha, BAAdagi diplomatlarimiz ushbu hodisa yuzasidan Dubay jinoyat-qidiruv boshqarmasi rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazishgan.
«BAA rasmiylari voqea bo‘yicha tergov ishlari davom etayotganini, bu ish bo‘yicha 15 nafar O‘zbekiston fuqarosi ushlanganini ma’lum qilishdi. Shuningdek, so‘nggi vaqtlarda o‘zbekistonliklar tomonidan sodir etilayotgan jinoyat va huquqbuzarlik holatlari ortib borayotgani ikki mamlakat o‘rtasidagi vizasiz safar qilish tartibiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi aytib o‘tildi», – deyiladi TIV bayonotida.
TIV shuningdek, huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan yaqin hamkorlikda ish olib borayotganini va xorijda bo‘lgan barcha o‘zbekistonliklarni yurtdoshlar sha’niga putur yetkazuvchi harakatlardan tiyilishga chaqirganini ta’kidladi.
Biroq, vazirlik voqeaning aniq tafsilotlarini, jumladan, halok bo‘lgan yoki jarohatlanganlarning shaxsi haqidagi ma’lumotlarni hali e’lon qilgan emas.
O‘zbekistonliklar BAAga kirishda muammolarga duch kelmoqda
Kun.uz'ga ko‘ra, so‘nggi vaqtlarda o‘zbekistonlik fuqarolarning BAAga kirishi bilan bog‘liq muammolar yana ko‘paygan. Xususan, bugun, 25 aprel kuni Saudiya Arabistonidan O‘zbekistonga BAA orqali qaytishi rejalashtirilgan 9 o‘zbekistonlik fuqaro aeroportda muammoga duch kelgan.
Fuqaro Abdulvohid Abdulhamidovning so‘zlariga ko‘ra, u 25 aprel kuni Madinadan Dubayga, keyin esa 26 aprel kuni Abu-Dabidan Toshkentga chipta sotib olgan. Biroq, Madina aeroporti ma’muriyati uni samolyotga kiritmagan. Bundan tashqari, yana 8 nafar O‘zbekiston fuqarosi ham shu kabi vaziyatga tushgan.
Mazkur vaziyatlar 2024 yilning noyabr oyida BAA hududida ravvin Svi Koganning o‘ldirilishi bilan boshlangandi. O‘sha vaqtda BAA sudi O‘zbekistonning uch fuqarosini jinoyatda aybdor deb topib, ularga o‘lim jazosi tayinlagan.
Shu voqealardan keyin O‘zbekiston fuqarolarining BAAga kirishi va u yerda mehnat qilish sharoitlari keskin qiyinlashgan. Jumladan, o‘tgan yilning 25 noyabr kuni Dubayda bir guruh o‘zbekistonlik fuqarolar politsiya tomonidan qo‘lga olingandi. Keyinchalik ularning ayrimlari ozod etilgan, boshqalari deportatsiya qilingan, yana besh nafar fuqaroga nisbatan esa jinoiy ish qo‘zg‘atilgani ma’lum bo‘ldi.
Shuningdek, 2024 yil davomida BAAning turli aeroportlarida O‘zbekistondan kelgan bir nechta reysdagi ko‘plab fuqarolar hech qanday sababsiz mamlakat hududiga kiritilmasdan ortga qaytarib yuborilgan holatlar kuzatilgan edi.

В Дубае среди узбеков произошла резня: 1 человек погиб, 15 человек арестованы
20 апреля текущего года в городе Дубай, Объединенные Арабские Эмираты, произошел острый конфликт между двумя преступными группами, состоящими из граждан Узбекистана. Согласно распространенной информации, в результате этого конфликта произошло ножевое нападение, в результате которого один из лидеров группировки скончался на месте происшествия.
По данным источников, члены данной преступной группы покинули страну после жестких мер, проведенных против "улицы" в Узбекистане в декабре 2023 года, и скрываются на территории Турции и ОАЭ.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Республики Узбекистан Аҳрор Бурҳонов сообщил, что наши дипломаты в ОАЭ провели встречу с руководством управления уголовного розыска Дубая по данному инциденту.
«Официальные лица ОАЭ сообщили, что расследование по данному делу продолжается, и 15 граждан Узбекистана были задержаны. Также было отмечено, что в последнее время увеличилось количество преступлений и правонарушений, совершаемых гражданами Узбекистана, что может негативно сказаться на безвизовом режиме между двумя странами», – говорится в заявлении МИД.
МИД также подчеркнул, что работает в тесном сотрудничестве с правоохранительными органами и призвал всех граждан Узбекистана, находящихся за границей, воздерживаться от действий, которые могут нанести ущерб репутации соотечественников.
Однако министерство пока не опубликовало точные детали инцидента, включая информацию о погибших или раненых.
Узбекские граждане сталкиваются с проблемами при въезде в ОАЭ
По информации Kun.uz, в последнее время увеличилось количество проблем, связанных с въездом граждан Узбекистана в ОАЭ. В частности, сегодня, 25 апреля, 9 граждан Узбекистана, планировавших вернуться из Саудовской Аравии в Узбекистан через ОАЭ, столкнулись с проблемами в аэропорту.
По словам гражданина Абдулвахида Абдулхамидова, он купил билет на 25 апреля из Медины в Дубай, а затем на 26 апреля из Абу-Даби в Ташкент. Однако администрация аэропорта Медины не допустила его на рейс. Кроме того, еще 8 граждан Узбекистана также оказались в аналогичной ситуации.
Эти ситуации начались после убийства раввина Свии Когана на территории ОАЭ в ноябре 2024 года. В то время суд ОАЭ признал троих граждан Узбекистана виновными в преступлении и приговорил их к смертной казни.
После этих событий въезд граждан Узбекистана в ОАЭ и условия для работы там значительно усложнились. В частности, 25 ноября прошлого года в Дубае группа граждан Узбекистана была задержана полицией. Позже некоторые из них были освобождены, другие депортированы, а в отношении еще пятерых граждан было возбуждено уголовное дело.
Также в течение 2024 года в различных аэропортах ОАЭ наблюдались случаи, когда множество граждан, прибывших из Узбекистана, без каких-либо причин не были допущены на территорию страны и были отправлены обратно.