Kembrij lug‘ati 2025-yil so‘zi: "Parasotsial"
Britaniyaning nufuzli Kembrij lug‘ati 2025-yil uchun asosiy so‘z sifatida “parasotsial” atamasini tanladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Lug‘at vakillarining ma’lum qilishicha, bu so‘z jamiyatda so‘nggi yillarda tez-tez ishlatilib, yangi ma’naviy hodisani ifodalay boshlagan. “Parasotsial” atamasi insonning shaxsan tanimaydigan kishiga nisbatan bir tomonlama, ammo kuchli hissiy bog‘liqlikni anglatadi.
Masalan, mashhur shaxslar, blogerlar, aktyorlar, kitob qahramonlari yoki hatto sun’iy intellekt bilan bog‘liq holda bunday munosabat shakllanishi mumkin. Bunday holatda mashhur shaxs ko‘pincha o‘ziga nisbatan bu kabi hissiyotlar mavjudligidan xabardor bo‘lmaydi, biroq u muxlis uchun muhim obrazga aylanadi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, 2025-yilda ijtimoiy tarmoqlarda parasotsial munosabatlar keng tarqalgan. Ko‘plab foydalanuvchilar o‘z sevimli yulduzlari hayotidagi voqealarni shaxsiy hayotlariga tegishli kabi qabul qilgan.
Ba’zan bunday hissiyotlar chuqur iztirob yoki quvonch bilan kechgan. “Parasotsial” atamasi ilk bor 1956-yilda sotsiologlar Donald Horton va Richard Vo tomonidan ishlatilgan.
Ular bu so‘z orqali televideniye boshlovchilariga nisbatan tomoshabinlar o‘rtasida shakllanadigan bir tomonlama “yaqinlik”ni tavsiflagan. Dastlab bu so‘z asosan ilmiy doiralarda qo‘llangan bo‘lsa, keyingi yillarda ijtimoiy tarmoqlar va ommaviy dasturlar ta’sirida keng ommaga tanilib, oddiy lug‘atga ham kirib kelgan.
Tilshunoslarning fikricha, bunday yangi atamalar vaqtinchalik moda emas, balki zamonaviy kommunikatsiya jarayonining muhim qismiga aylanmoqda.
AQSH mudofaa idorasi, ya’ni Pentagon, bir necha oydan so‘ng matbuot uchun brifing o‘tkazdi va Eron atrofidagi urushga oid muhim bayonotlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Brifingda AQSH

Кембриджский словарь слово года 2025: "Парасоциальный"
Авторитетный Кембриджский словарь Великобритании выбрал термин «парасоциальный» в качестве основного слова 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам представителей словаря, это слово в последние годы часто используется в обществе и начало обозначать новое социальное явление. Термин «парасоциальный» означает одностороннюю, но сильную эмоциональную связь человека с кем-то, кого он лично не знает.
Например, такие отношения могут формироваться с известными личностями, блогерами, актёрами, героями книг или даже с искусственным интеллектом. В таких случаях знаменитость часто не осознаёт наличие подобных чувств по отношению к себе, однако для поклонника она становится важным образом.
Исследования показывают, что в 2025 году парасоциальные отношения широко распространены в социальных сетях. Многие пользователи воспринимают события из жизни своих любимых звёзд как относящиеся к их личной жизни.
Иногда такие чувства сопровождаются глубокими переживаниями или радостью. Термин «парасоциальный» впервые был использован в 1956 году социологами Дональдом Хортоном и Ричардом Во.
Они описали этим словом одностороннюю «близость», возникающую между зрителями и телеведущими. Изначально это слово применялось преимущественно в научной среде, но в последующие годы под влиянием социальных сетей и массовых программ стало широко известно и вошло в обычный словарь.
По мнению лингвистов, такие новые термины — это не временная мода, а важная часть современного процесса коммуникации.
По официальным данным Центрального командования США (CENTCOM), два дня назад иранский режим действовал в Оманском заливе с общим числом 11 кораблей. Об этом сообщает Zamin.uz. Однако сейчас