AQSH Ukrainani “tuzoqqa tushirdi”mi?
Vashington va Kiyev bir necha oyga cho‘zilgan diplomatik tortishuvlardan keyin Ukrainaning foydali qazilmalarini tasarruf etishga doir shartnomani imzoladi.
30 aprel kuni imzolangan kelishuv doirasida Ukrainani tiklash bo‘yicha investitsiya jamg‘armasi tashkil etiladi.
AQSH moliya vazirligi hujjat imzolanishini prezident Donald Trampning “erkin, suveren va farovon Ukrainani qo‘llab-quvvatlash ahdida sobit”ligi ifodasi deya talqin qilgan.
DW nashri suhbatlashgan ukrainalik ekspertlar bitim borasida ikki lagerga bo‘linganini ko‘rish mumkin. Bir guruh tahlilchilar Tramp ma’muriyati bilan til topishuvni diplomatik yutuq deb baholagan. Boshqa bir guruh ekspertlar esa “AQSH Ukrainani tuzoqqa tushirdi” degan fikrda.
Qayd etish joizki, hujjat avval-boshda rejalashtirilganidek, prezidentlar emas, vazirlar tomonidan ma’qullangan. Bitimga AQSH moliya vaziri Skott Bessent hamda Ukraina bosh vaziri o‘rinbosari – iqtisodiyot vaziri Yuliya Sviridenko imzo chekkan.
Hujjatga muvofiq, Vashington va Kiyev Ukrainani tiklash va sarmoyalar jalb etish bo‘yicha qo‘shma jamg‘arma tuzadi. Ukraina hududidagi barcha foydali qazilmalar Kiyev ixtiyorida qoladi. Jamg‘arma esa “50/50” tamoyili asosida ishlaydi, ya’ni boshqaruvda ham, foydada ham tomonlar teng ovozga ega bo‘ladi.
Tahlilchi Ilya Nesxodovskiy fikricha, AQSH bilan bitim Ukraina uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
“Biz boyliklarimizdan olgan daromadning bir qismini AQSHga beramiz, buning evaziga harbiy, moliyaviy ko‘mak va Amerika sarmoyalarini olamiz. Sarmoya sarfini nazorat qilayotganiga amin bo‘lgan amerikaliklar Ukraina iqtisodiyotiga yanada ko‘proq investitsiya kiritadi”, – deydi Nesxodovskiy.
Ukrainaning sobiq iqtisodiyot vaziri, hozirda Kiyev iqtisodiyot maktabi rahbari Timofey Milovanov ham bitimni ijobiy baholagan.
“Bu – Ukraina uchun ulkan siyosiy, diplomatik g‘alaba. Bu Trampga ichki siyosiy g‘alaba ruhini beradi va buning ortidan Ukrainaga munosabat yanada ijobiylashadi. Ukraina bitim doirasida o‘z manfaatlarini himoya qila oldi. Hamkor tomonning Ukrainaga qo‘ygan yuholarcha talablari, kuchli bosimlarga qaramay, bekor bo‘ldi”, – deydi T.Milovanov.
Ammo boshqa guruh tahlilchilar bitimda Ukraina uchun xavfsizlik kafolati haqida biror band yo‘qligini tanqid qilmoqdalar. Holbuki, prezident Vladimir Zelenskiy foydali qazilmalarni tasarruf etish evaziga AQSH Ukrainaga xavfsizlik borasida kafolat berishi lozimligini talab qilib kelayotgandi.
“Bitim siyosiy xarakterda ekanini tushunish kerak. Bu – AQSH bilan munosabatlarni yangilashga urinish yo‘lidagi qadam. Ammo unda xavfsizlik kafolati ko‘zda tutilmagan va bu Ukraina uchun jiddiy muammo”, – deb hisoblaydi Jahon siyosati instituti direktori Yevgeniy Magda.
Unga ko‘ra, Ukraina avvalroq xalqaro hamkorlar bilan imzolagan xavfsizlikka oid bitimlar AQSH bilan tuzilgan shartnomadan manfaatliroqdir.
Ta’kidlash joizki, Oq uy ma’muriyati Ukrainaga foydali qazilmalarga oid bitim imzolash borasida kuchli bosim o‘tkazib keldi. Jumladan, prezident Tramp AQSH Ukrainaga urush boshlanganidan buyon 350 milliard dollar ko‘mak berganini aytib, Kiyev hukumatidan foydali qazilmalari orqali 500 milliard dollar kompensatsiya qaytarishni talab qildi.
Prezident Zelenskiy esa AQSH Ukrainaga 350 milliard dollar emas, balki 100 milliard dollar bergani, uni ham qarz emas, grant sifatida ajratganini bildirdi.
“Men o‘n avlod ukrainaliklar yelkasida yuk bo‘ladigan bitimni imzolamayman”, – deya Vashington taklif etgan ilk hujjatga imzo chekishdan bosh tortdi Zelenskiy.
Avval xabar berganimizdek, Vashington va Kiyev o‘rtasida foydali qazilmalarga doir bitim imzolashi rejalashtirilgan Oq uydagi uchrashuv Tramp va Zelenskiyning misli ko‘rilmagan diplomatik ziddiyati bilan yakunlangandi.

США "заставили" Украину попасть в "ловушку"?
Вашингтон и Киев подписали соглашение о распоряжении полезными ископаемыми Украины после нескольких месяцев дипломатических споров.
В рамках соглашения, подписанного 30 апреля, будет создан инвестиционный фонд для восстановления Украины.
Министерство финансов США интерпретировало подписание документа как выражение решимости президента Дональда Трампа поддержать “свободную, суверенную и процветающую Украину”.
Эксперты из Украины, с которыми общалась редакция DW, отметили, что по поводу соглашения мнения разделились на два лагеря. Одна группа аналитиков оценила согласие с администрацией Трампа как дипломатическую победу. Другая группа экспертов считает, что “США подставили Украину”.
Стоит отметить, что документ был одобрен не президентами, как изначально планировалось, а министрами. Соглашение подписали министр финансов США Скотт Бессент и заместитель премьер-министра Украины – министр экономики Юлия Свириденко.
Согласно документу, Вашингтон и Киев создадут совместный фонд для восстановления и привлечения инвестиций в Украину. Все полезные ископаемые на территории Украины останутся в распоряжении Киева. Фонд будет работать на принципах “50/50”, то есть стороны будут иметь равные голоса как в управлении, так и в прибыли.
Аналитик Илья Неходовский считает, что соглашение с США имеет важное значение для Украины.
“Мы отдадим часть доходов от наших богатств США, в обмен на военную, финансовую помощь и американские инвестиции. Американцы, уверенные в контроле за расходами инвестиций, будут вкладывать еще больше в экономику Украины”, – говорит Неходовский.
Бывший министр экономики Украины, ныне глава Киевской школы экономики Тимофей Милованов также положительно оценил соглашение.
“Это – огромная политическая, дипломатическая победа для Украины. Это придаст Трампу дух внутренней политической победы, и после этого отношение к Украине станет более позитивным. Украина смогла защитить свои интересы в рамках соглашения. Требования партнеров к Украине, несмотря на сильное давление, были отменены”, – говорит Т. Милованов.
Однако другая группа аналитиков критикует отсутствие в соглашении каких-либо пунктов о гарантиях безопасности для Украины. В то время как президент Владимир Зеленский настаивал на том, что США должны предоставить гарантии безопасности в обмен на распоряжение полезными ископаемыми.
“Необходимо понимать, что соглашение имеет политический характер. Это шаг к обновлению отношений с США. Однако в нем не предусмотрены гарантии безопасности, и это является серьезной проблемой для Украины”, – считает директор Института мировой политики Евгений Магда.
По его словам, ранее подписанные Украиной соглашения о безопасности с международными партнерами более выгодны, чем контракт с США.
Следует отметить, что администрация Белого дома оказывала сильное давление на Украину для подписания соглашения о полезных ископаемых. В частности, президент Трамп заявил, что США предоставили Украине 350 миллиардов долларов помощи с начала войны и потребовал от правительства Киева вернуть 500 миллиардов долларов компенсации через полезные ископаемые.
Президент Зеленский заявил, что США предоставили Украине не 350 миллиардов долларов, а 100 миллиардов долларов, и что это не долг, а грант.
“Я не подпишу соглашение, которое станет бременем для десятков поколений украинцев”, – отказался подписывать первый документ, предложенный Вашингтоном, Зеленский.
Как мы уже сообщали, встреча в Белом доме, на которой планировалось подписать соглашение о полезных ископаемых между Вашингтоном и Киевом, завершилась беспрецедентным дипломатическим противостоянием Трампа и Зеленского.