Tramp AQSHning Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabasi haqida keskin bayonot bilan chiqdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp 8 mayni AQSH uchun Ikkinchi jahon urushida g‘alaba kuni, 11 noyabrni esa Birinchi jahon urushidagi zafar kuni deb e’lon qildi. AQSH rahbarining ta’kidlashicha, mamlakat ushbu tarixiy g‘alabalarga boshqa davlatlarga nisbatan ancha ko‘p hissa qo‘shgan.
Trampning bayonotida shunday deyiladi: «Ko‘plab hamkorlarimiz va ittifoqchilarimiz 8 may kunini G‘alaba kuni sifatida nishonlashadi. Biroq, Ikkinchi jahon urushida g‘alaba qozonish uchun AQSH boshqa barcha davlatlardan ko‘ra ko‘proq hissa qo‘shganini ta’kidlash lozim. Bugun men rasman 8 mayni Ikkinchi jahon urushidagi zafar kuni, 11 noyabrni esa Birinchi jahon urushidagi g‘alaba kuni deb e’lon qilaman».
Shuningdek, Tramp ushbu ikki tarixiy g‘alabaning ham birinchi navbatda AQSH qurolli kuchlarining jasorati, qudrati va harbiy mahorati tufayli qo‘lga kiritilganiga ishonch bildirdi. «Har ikki jahon urushida ham AQSH kuch, jasorat va harbiy mahorat borasida tengsiz bo‘ldi, hech kim bizga yaqinlasha olmadi», — deydi Donald Tramp.
Biroq, uning ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda ushbu tarixiy g‘alabalarni munosib nishonlashga e’tibor berilmayapti. «Biz endi hech narsani bayram qilmayapmiz, chunki bunday bayramlarni munosib tarzda nishonlashni uddalay oladigan yetakchilarimiz yo‘q edi. Endi esa AQSHning buyuk tarixiy g‘alabalarini yana bir bor ko‘tarinki ruhda nishonlash vaqti keldi», — deya qo‘shimcha qildi AQSH prezidenti.
Donald Trampning ushbu keskin va faxrga boy bayonoti ijtimoiy tarmoqlarda va xalqaro siyosiy doiralarda ham qizg‘in bahslarga sabab bo‘lmoqda. Mazkur bayram sanalarining rasmiylashtirilishi AQSHda milliy g‘urur va vatanparvarlik tuyg‘ularini yanada kuchaytirishga xizmat qilishi aytilmoqda.
AQSHning Eronga qarshi amaliyotlari: 1,9 milliard dollar yo'qotishlar
AQSHning Eronga qarshi harbiy amaliyotlari ortidan Vashingtonning moddiy yo‘qotishlari haqida yangi ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Anadolu agentligi taqdim etgan
Dunyo Bugun, 19:40
Yaqin Sharqdagi voqealar xalqaro hamjamiyatni hayratda qoldirishda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroilning maxsus xizmatlari Eronning yuqori doiralariga chuqur kirib borgani
Dunyo Bugun, 19:08
Dunyo Bugun, 18:42
Yaqin Sharqdagi urush global xavfsizlikka tahdid solmoqda
Yaqin Sharqdagi urushning kengayishi nafaqat mintaqa, balki butun dunyo iqtisodiyoti va xavfsizligiga jiddiy xavf tug'dirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Financial Times va The Washington
Dunyo Bugun, 18:24
Fors ko‘rfazi davlatlari Eron hujumlariga javob berishga tayyor
Fors ko‘rfazidagi Bahrayn, Qatar, Quvayt, Ummon, Birlashgan Arab Amirliklari va Saudiya Arabistoni davlatlari Eronning hujumlariga qarshi javob berish huquqini saqlab qolishini bildirdi. Bu haqda
Dunyo Bugun, 17:45
Yaponiyada "Tobutda meditatsiya" tez ommalashmoqda
Yaponiyada odamlarni ajablantirayotgan yangi dam olish usuli tezda ommalashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Endilikda ba'zi insonlar hayot haqida chuqurroq o'ylash, ruhiy yengillik

Трамп выступил с резким заявлением о победе США во Второй мировой войне
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп объявил 8 мая Днем победы для США во Второй мировой войне, а 11 ноября — Днем победы в Первой мировой войне. По словам главы США, страна внесла значительно больший вклад в эти исторические победы по сравнению с другими государствами.
В заявлении Трампа говорится: «Многие наши партнеры и союзники отмечают 8 мая как День победы. Однако необходимо подчеркнуть, что США внесли больший вклад в победу во Второй мировой войне, чем все остальные страны. Сегодня я официально объявляю 8 мая Днем победы во Второй мировой войне, а 11 ноября — Днем победы в Первой мировой войне».
Кроме того, Трамп выразил уверенность, что обе исторические победы были достигнуты прежде всего благодаря мужеству, мощи и военному мастерству вооруженных сил США. «В обеих мировых войнах США были несравненны по силе, мужеству и военному мастерству, никто не мог приблизиться к нам», — говорит Дональд Трамп.
Однако, по его словам, в последние годы не уделяется должного внимания достойному празднованию этих исторических побед. «Мы больше ничего не отмечаем, потому что у нас не было лидеров, способных достойно отмечать такие праздники. Теперь пришло время снова с приподнятым духом отмечать великие исторические победы США», — добавил президент США.
Резкое и гордое заявление Дональда Трампа вызывает горячие споры в социальных сетях и международных политических кругах. Ожидается, что официальное оформление этих праздничных дат будет способствовать дальнейшему укреплению национальной гордости и патриотизма в США.
Мир Сегодня, 19:40
Мир Сегодня, 19:08
Мир Сегодня, 18:42
Война на Ближнем Востоке угрожает глобальной безопасности
Расширение войны на Ближнем Востоке представляет серьезную угрозу не только для региона, но и для мировой экономики и безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz. Издания Financial Times и The
Мир Сегодня, 18:24
Страны Персидского залива — Бахрейн, Катар, Кувейт, Оман, Объединённые Арабские Эмираты и Саудовская Аравия — заявили о сохранении права на ответные действия против атак Ирана. Об этом сообщает
В Японии быстро набирается популярность новый способ отдыха, который удивляет людей. Об этом сообщает Zamin.uz. Теперь некоторые люди начали медитировать в гробу, чтобы глубже задуматься о жизни,