Qachon Yerda hayot yo‘qoladi? Olimlar kelajakni bashorat qilishdi
Olimlar Yer sayyorasi kelajagiga oid yangi tahqiqotlar o‘tkazib, taxminan bir milliard yildan so‘ng sayyoramizda inson hayoti uchun eng zarur bo‘lgan kislorod tanqisligi yuzaga kelishi haqida xabar berishdi. Bu haqda Britaniyaning BBC Sky at Night nashri Nature Geoscience ilmiy jurnalida chop etilgan maqolaga tayangan holda ma’lum qildi.
Kazumi Ozaki (Yaponiyaning Toxo universiteti) va Kristofer Reynxard (AQSHning Jorjiya texnologiya instituti) Yerdagi iqlim sharoitlari va biokimyoviy jarayonlarning evolyutsiyasini kompyuter modellari orqali 400 ming martadan ortiq o‘rganib chiqishdi. Ularning olib borgan hisob-kitoblari natijasida, kelgusi bir milliard yil ichida sayyoramizning atmosferasida kislorod miqdori keskin kamayib ketishi mumkinligi ma’lum bo‘ldi.
«Ko‘p yillar davomida Yerdagi hayot muddati asosan Quyosh nurlanishining sekin-asta kuchayishi hamda global karbonat-silikat geokimyoviy jarayonlari bilan bog‘liq ravishda ko‘rib chiqilgan. Ana shu nazariy nuqtayi nazardan qaraganda, atmosferada uglerod dioksidi (SO2) miqdorining pasayishi va issiqlik darajasining doimiy ravishda ko‘tarilishi muqarrar», – dedi tadqiqot mualliflaridan biri, doktor Kazumi Ozaki.
Olimlarning ta’kidlashicha, Yer biosferasi taxminan ikki milliard yildan keyin yuzaga keladigan haddan tashqari isish va fotosintez uchun kerak bo‘ladigan SO2ning tanqisligi sababli butkul yo‘q bo‘lib ketishi mumkinligi avvaldan ma’lum edi. Biroq, bu holatda kislorodning aniq qachon va qanday yo‘qolishi masalasi noma’lumligicha qolib kelayotgan edi.
Ushbu yangi tadqiqot natijasi esa kislorodsizlanish jarayoni taxminan bir milliard yildan so‘ng boshlanib, Yer atmosferasi o‘ta qisqa vaqt ichida kisloroddan deyarli butunlay mahrum bo‘lishini ko‘rsatdi. Olimlarning aytishicha, bu holat Yer tarixida katta o‘rin tutadigan Buyuk Oksidlanish (atmosferaning kislorod bilan boyishi) hodisasidan oldingi davrga o‘xshab qoladi.
«Kislorodsizlanish sodir bo‘lganidan so‘ng, Yer atmosferasi metan bilan to‘lib-toshgan, SO2 miqdori juda kam va ozon qatlami butunlay yo‘qolgan holatga keladi. Shu sababli, Yerning keyingi davrlari anaerob turdagi (kislorodsiz muhitda yashaydigan) jonzotlar hakimligiga o‘tadi», — deya tushuntiradi doktor Ozaki.
Tadqiqotchilarning qayd etishicha, Yer sayyorasi o‘z tarixida kislorodga boy bo‘lgan atmosfera holatiga juda qisqa muddat ega bo‘ladi. Yer mavjudligining atigi 20-30 foizi davomida biz bugungi kunda ko‘rib turgan kislorodga boy atmosferada bo‘ladi.
Bu tadqiqot Yerdagi hayotning barqarorligini qayta baholashga imkon yaratib bermoqda. Shu bilan birga, olimlar insonlar tomonidan Yerdagi atrof-muhitni asrash va sayyora resurlarini oqilona ishlatish zarurligiga yana bir bor urg‘u berishdi. Zero, Yerning hayot uchun qulay bo‘lgan bosqichi cheklangan vaqtga ega ekani tobora aniq bo‘lib bormoqda.

Когда на Земле исчезнет жизнь? Ученые предсказали будущее
Ученые провели новые исследования о будущем планеты Земля и сообщили, что примерно через миллиард лет на нашей планете может возникнуть дефицит кислорода, необходимого для жизни человека. Об этом стало известно из статьи, опубликованной в научном журнале Nature Geoscience, ссылаясь на британское издание BBC Sky at Night.
Кадзуми Озаки (Университет Тохо, Япония) и Кристофер Рейнхард (Технологический институт Джорджии, США) изучили климатические условия на Земле и эволюцию биохимических процессов более 400 тысяч раз с помощью компьютерных моделей. В результате их расчетов стало известно, что в течение следующего миллиарда лет содержание кислорода в атмосфере нашей планеты может резко сократиться.
«На протяжении многих лет срок жизни на Земле рассматривался в основном в связи с медленным увеличением солнечной радиации и глобальными геохимическими процессами карбонат-силиката. С этой теоретической точки зрения, снижение уровня углекислого газа (SO2) в атмосфере и постоянное повышение температуры неизбежны», – сказал один из авторов исследования, доктор Кадзуми Озаки.
Ученые подчеркивают, что было известно, что биосфера Земли может полностью исчезнуть из-за чрезмерного потепления и дефицита SO2, необходимого для фотосинтеза, примерно через два миллиарда лет. Однако в этом случае вопрос о том, когда и как именно кислород исчезнет, оставался неясным.
Результаты этого нового исследования показывают, что процесс обезкислородивания начнется примерно через миллиард лет, и атмосфера Земли в очень короткий срок практически полностью лишится кислорода. По словам ученых, это состояние будет похоже на период, предшествующий Великой Окисляемости (обогащению атмосферы кислородом) в истории Земли.
«После того как произойдет обезкислородивание, атмосфера Земли будет заполнена метаном, уровень SO2 будет очень низким, а озоновый слой полностью исчезнет. Поэтому в последующие эпохи на Земле будут доминировать анаэробные организмы (живущие в бескислородной среде)», — объясняет доктор Озаки.
Исследователи отмечают, что планета Земля будет иметь кислородсодержащую атмосферу всего на очень короткий срок в своей истории. В течение всего лишь 20-30 процентов существования Земли мы будем находиться в кислородсодержащей атмосфере, которую видим сегодня.
Это исследование открывает возможность переоценить устойчивость жизни на Земле. В то же время ученые еще раз подчеркивают необходимость бережного отношения к окружающей среде и разумного использования ресурсов планеты. Ведь становится все более очевидным, что у Земли есть ограниченное время, чтобы оставаться пригодной для жизни.